24℃
Dnes je 16. červen , svátek má Zbyněk

Na Smíchově lze spatřit modely staveb slavného architekta Adolfa Loose

Výstavu modelů staveb Adolfa Loose (1870 v Brně – 1933 v rakouském Kalksburgu) od prof. Yoshio Sakurai, kterou vytvořil spolu se svými studenty z Tokijské univerzity, lze navštívit ve Winternitzově vile na Smíchově na adrese Na Cihlářce 10. Konkrétně od neděle do středy mezi 12. a 18. hodinou, a to až do 16. června.

Reklama

Jedná se o evropskou premiéru tohoto unikátního projektu a na výstavě můžete obdivovat dokonale vytvořené modely o velikosti 1:50 a dokumentaci k nim. Do vystavených propracovaných modelů 13 staveb je možné díky odstranitelné boční stěně nahlédnout a vidět Loosův raumplan, tedy způsob členění prostoru včetně vnitřního zařízení. Kromě modelů známé Müllerovy vily ve Střešovicích a Winternitzovy vily na Smíchově návštěvníci uvidí pařížský dům Tristana Tzary, vídeňské vily Steiner, Rufer a Moller, slavný obchodní dům Goldman & Salatsch nebo nerealizovaný projekt domu pro Josephinu Bakerovou.

Japonský pedagog Jošio Sakurai všechny Loosovy stavby navštívil, tvorbě známého architekta se věnuje už od 90. let. Přivedla ho k němu návštěva Müllerovy vily v Praze 6. Samotný Loos se občas nechal inspirovat japonskou kulturou, jak je vidno v letní jídelně Müllerovy vily, která je inspirována japonskými dřevoryty.

Postavil tři pražské mosty. Architekt Vlastislav Hofman byl ale mužem mnoha talentů

Smíchovská vila nese jméno advokáta Josefa Winternitze, který ji nechal postavit pro svoji rodinu v roce 1932. Za architekty si zvolil Adolfa Loose a Karla Lhotu (1894 v Praze – 1947 tamtéž). Rodina vilu obývala jen do roku 1941, kdy byla donucena pod tlakem rasové perzekuce vilu převést na Auswanderungsfond für Böhmen und Mähren (Vystěhovalecký fond). Od tohoto fondu koupila objekt obec pražská, která ve vile zřídila mateřskou školu. Ta zde nepřetržitě sídlila až do roku 1997.

Celá Winternitzova rodina byla roku 1943 transportována do Terezína a později do koncentračního tábora Osvětim. Vrátila se pouze Jenny Winternitzová a dcera Suzana. Po válce se vrátily zpět do Prahy, ale do své rodinné vily se už nikdy nedostaly. Jejich nárok na vrácení vily sice Československý stát uznal a obnovil vlastnické právo pro Josefa Winternitze, ale uvalil na dědičky daň dědickou a milionářskou. Navrácení vily bylo podmíněno splněním těchto platebních podmínek a bylo zatíženo exekucí. Vzhledem k tomu, že Jenny a Suzana neměly žádný majetek ani příjem a nebyly schopné tyto podmínky splnit, nabídly Československému státu darování vily na oplátku za zrušení exekucí a dalších pohledávek, které bojem o navrácení majetku vznikly. Již se nikdy do vily nepodívaly ani o ní v rodině nemluvily. Zbytek rodiny se o vile dozvěděl až v roce 1991 při přípravě restitucí.

Stavěl domy, které mají svoji eleganci, sílu i fortel. Záruba – Pfeffermann byla prostě solidní firma

Ani Jenny, ani Suzana se restituce nedočkaly. Vila se vrátila do rukou potomků původních majitelů a rodina ji zrekonstruovala do původní podoby 30. let. Rekonstrukce proběhla v letech 1999–2002 a podílela se na ní osobně celá rodina.
Od roku 2017 je vila otevřena veřejnosti a je možné ji navštívit v rámci komentovaných prohlídek nebo při některém bohatém kulturním programu, který ve vile probíhá. Vila je stále v rukou původních majitelů, kteří se stálou výstavní expozicí ve 2. patře snaží o to, aby se nezapomnělo na pohnuté dějiny 20. století, které se drsně zapsaly do historie rodiny a objektu.

FOTO: Adolf Loos a Praha

Adolf Loos a Praha - 1 archiwebAdolf Loos a Praha - 2 p5Adolf Loos a Praha - 2 odteď napořádAdolf Loos a Praha - 2 muzeum prahyAdolf Loos a Praha - 3 St – MUllerova vila 2
Další fotky
Adolf Loos a Praha - 0 co kdy v praze
Včera, 17:00
Vrtbovská zahrada je barokní terasovitá zahrada italského typu, jedna z nejkrásnějších v Praze. Vstupuje se...
Včera, 15:27
Pražský magistrát založí organizaci s názvem Metropolitní nemocnice Na Františku, která by měla od příštího...
Včera, 09:02
Fotbalová Sparta pod novým trenérem v přestupovém období vůbec nezahálí. V pátek potvrdil klub příchod...
14.6.2019
Praha 6 vyhlásila stav dopravní nouze. Městská část plánuje, že zavede světelné závory na hlavních...
14.6.2019
Hlavní město plánuje v dalších letech zvyšovat vodné a stočné o dvě procenta nad míru...
14.6.2019
V sobotu 15. června od 10 do 20 hodin budete mít příležitost zažít na náměstí...
14.6.2019
Po roční přestávce jsou opět zde chlupatí a pichlaví krasavci všech možných tvarů a velikostí....
13.6.2019
Praha 2 jedná o odkupu Šretrovy restaurace, přilehlé budovy a okolních pozemků v Riegrových sadech....
13.6.2019
Doba festivalová je tu. Jeden je ve Vysočanech, o víkendu jsou dva v Praze 6...
13.6.2019
Stavba Negelliho viaduktu se prodlužuje a postup prací není úplně v souladu se sliby při...
Reklama