9℃
Dnes je 14. říjen , svátek má Agáta

Na Smíchově lze spatřit modely staveb slavného architekta Adolfa Loose

Výstavu modelů staveb Adolfa Loose (1870 v Brně – 1933 v rakouském Kalksburgu) od prof. Yoshio Sakurai, kterou vytvořil spolu se svými studenty z Tokijské univerzity, lze navštívit ve Winternitzově vile na Smíchově na adrese Na Cihlářce 10. Konkrétně od neděle do středy mezi 12. a 18. hodinou, a to až do 16. června.

Reklama

Jedná se o evropskou premiéru tohoto unikátního projektu a na výstavě můžete obdivovat dokonale vytvořené modely o velikosti 1:50 a dokumentaci k nim. Do vystavených propracovaných modelů 13 staveb je možné díky odstranitelné boční stěně nahlédnout a vidět Loosův raumplan, tedy způsob členění prostoru včetně vnitřního zařízení. Kromě modelů známé Müllerovy vily ve Střešovicích a Winternitzovy vily na Smíchově návštěvníci uvidí pařížský dům Tristana Tzary, vídeňské vily Steiner, Rufer a Moller, slavný obchodní dům Goldman & Salatsch nebo nerealizovaný projekt domu pro Josephinu Bakerovou.

Japonský pedagog Jošio Sakurai všechny Loosovy stavby navštívil, tvorbě známého architekta se věnuje už od 90. let. Přivedla ho k němu návštěva Müllerovy vily v Praze 6. Samotný Loos se občas nechal inspirovat japonskou kulturou, jak je vidno v letní jídelně Müllerovy vily, která je inspirována japonskými dřevoryty.

Postavil tři pražské mosty. Architekt Vlastislav Hofman byl ale mužem mnoha talentů

Smíchovská vila nese jméno advokáta Josefa Winternitze, který ji nechal postavit pro svoji rodinu v roce 1932. Za architekty si zvolil Adolfa Loose a Karla Lhotu (1894 v Praze – 1947 tamtéž). Rodina vilu obývala jen do roku 1941, kdy byla donucena pod tlakem rasové perzekuce vilu převést na Auswanderungsfond für Böhmen und Mähren (Vystěhovalecký fond). Od tohoto fondu koupila objekt obec pražská, která ve vile zřídila mateřskou školu. Ta zde nepřetržitě sídlila až do roku 1997.

Celá Winternitzova rodina byla roku 1943 transportována do Terezína a později do koncentračního tábora Osvětim. Vrátila se pouze Jenny Winternitzová a dcera Suzana. Po válce se vrátily zpět do Prahy, ale do své rodinné vily se už nikdy nedostaly. Jejich nárok na vrácení vily sice Československý stát uznal a obnovil vlastnické právo pro Josefa Winternitze, ale uvalil na dědičky daň dědickou a milionářskou. Navrácení vily bylo podmíněno splněním těchto platebních podmínek a bylo zatíženo exekucí. Vzhledem k tomu, že Jenny a Suzana neměly žádný majetek ani příjem a nebyly schopné tyto podmínky splnit, nabídly Československému státu darování vily na oplátku za zrušení exekucí a dalších pohledávek, které bojem o navrácení majetku vznikly. Již se nikdy do vily nepodívaly ani o ní v rodině nemluvily. Zbytek rodiny se o vile dozvěděl až v roce 1991 při přípravě restitucí.

Stavěl domy, které mají svoji eleganci, sílu i fortel. Záruba – Pfeffermann byla prostě solidní firma

Ani Jenny, ani Suzana se restituce nedočkaly. Vila se vrátila do rukou potomků původních majitelů a rodina ji zrekonstruovala do původní podoby 30. let. Rekonstrukce proběhla v letech 1999–2002 a podílela se na ní osobně celá rodina.
Od roku 2017 je vila otevřena veřejnosti a je možné ji navštívit v rámci komentovaných prohlídek nebo při některém bohatém kulturním programu, který ve vile probíhá. Vila je stále v rukou původních majitelů, kteří se stálou výstavní expozicí ve 2. patře snaží o to, aby se nezapomnělo na pohnuté dějiny 20. století, které se drsně zapsaly do historie rodiny a objektu.

FOTO: Adolf Loos a Praha

Adolf Loos a Praha - 1 archiwebAdolf Loos a Praha - 2 p5Adolf Loos a Praha - 2 odteď napořádAdolf Loos a Praha - 2 muzeum prahyAdolf Loos a Praha - 3 St – MUllerova vila 2
Další fotky
Adolf Loos a Praha - 0 co kdy v praze
Včera, 19:04
Lidé v Praze mohou prostřednictvím aplikace Moje Praha sledovat naplněnost některých kontejnerů na tříděný odpad....
Včera, 13:33
Pražský magistrát vyčlenil 38 bytů pro rodiny s dětmi, které nyní bydlí v ubytovnách. Přes...
Včera, 10:48
Stavba vysokorychlostní železniční trati, která povede z Prahy přes Ústí nad Labem do Drážďan, bude...
12.10.2019
V pražské zoologické zahradě se počátkem října narodilo šest mláďat mimořádně vzácného varanovce bornejského. Jednoho...
12.10.2019
Čechy byly v onom čase – po rakousko-uherském vyrovnání v roce 1867 – součástí Předlitavska.
12.10.2019
První výlov proběhl letos 24. září na rybníce Kančík na Milíčovském potoce a poslední 12....
12.10.2019
Pražský magistrát ve čtvrtek zpřístupnil uzavřené prostory nad podzemím bývalého Stalinova pomníku na Letné, které...
12.10.2019
V Nemocnici Na Františku, kterou má od příštího roku od Prahy 1 převzít magistrát, by...
12.10.2019
Starostové pěti pražských městských částí se kvůli zápachu z továrny Vafo na zvířecí krmiva v...
11.10.2019
Pojídání husí se váže spíše k době pozdější, ke svátku sv. Martina (11. listopadu), vy...
Reklama