Staroměstské náměstí v Praze: po ukončení demonstrace zaútočili fotbaloví fanoušci na policii

Stovky sportovních fanoušků demonstrovalo proti vládním opatřením proti koronaviru. Protože se jich v Praze na Staroměstském náměstí shromáždilo více jak 500, tedy více než umožňuje vládní nařízení, magistrát demonstraci ukončil. Fanoušci se začali s policií rvát, ta musela nasadit i vodní dělo.

Krátce po 15. hodině organizátoři oznámili, že demonstraci oficiálně ukončili. Pak se náměstí změnilo v bojiště. Policie nasadila vodní dělo.

V souvislosti s protestem sportovních fanoušků na Staroměstském náměstí v Praze zajistila policie zatím 16 lidí, měli u sebe předměty, jimiž by mohli někoho zranit, uvedla policie na twitteru. Policie provedla desítky kontrol již na před ohlášeným začátkem demonstrace ve 14:00. Na twitteru uvedla, že při kontrolách policisté nalezli pyrotechniku, boxery, teleskopické obušky, střelnou zbraň. Zákon o právu shromažďovacím přitom upravuje povinnosti účastníků, kterým zakazuje mít u sebe střelné zbraně, výbušniny, pyrotechnické výrobky, nebo jiné předměty jimiž lze ublížit jinému na zdraví.

Podle současného nařízení se protestu může účastnit nejvýše 500 lidí, kteří musí být rozděleni do skupin po dvaceti, přičemž mezi skupinami musí být aspoň dvoumetrový rozestup a všichni musí mít zakrytá ústa a nos. Při nedodržování těchto pravidel může policie vyzvat svolavatele akce, aby zjednal nápravu. Případně ho může nahlásit do přestupkového řízení.

Za pořádek je primárně zodpovědný svolavatel akce, jímž je občanský spolek Hnutí občanské nespokojenosti (HON). Organizátoři akce tvrdí, že není dobré ani rozumné upozaďovat některá onemocnění na úkor jiného, což se podle nich v současné situaci děje.

Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) v dnešní Partii televize Prima řekl, že demonstrace je v současné situaci nezodpovědnost. Policisté jsou podle něj vyčerpaní z toho, jak koronavirus postupuje do jejich řad, kdy je denně evidováno 200-250 případů nákazy covidem-19 či karantény. Na starosti podle něj mají jiné věci, než se „prát s chuligány“. Hamáček zdůraznil, že celá akce bude stát spoustu peněz a sil, věří však, že to policie zvládne.

ČTK, red

Dnes, 12:20
Jedná se o anglosaský svátek, jenž vznikl v Irsku a slaví se o den dříve...
Dnes, 07:55
Za 1. republiky se z jeho fórů váleli lidé smíchy a před Hitlerem raději utekl...
Včera, 17:00
Komerční článek
Praha spustila novou kampaň na základě zážitků skutečných lidí z první linie, kteří denně bojují proti...
Včera, 17:00
Do pražské Nádražní ulice se po rekonstrukci tramvajové trati vrátí provoz. Jako první se sem...
Registr řidičů a vozidel na Vyšehradě
Včera, 15:05
Provoz na pracovištích registru vozidel odboru dopravněsprávních činností, která byla uzavřena z důvodu karantény, bude...
Včera, 13:00
Policie hledá svědky středečního požáru kostela svatého Michala v zahradě Kinských v Praze. Zajímají ji...
Včera, 12:20
Pražský magistrát jedná kvůli epidemiologické situaci o dřívějším otevření zimních nocleháren pro lidi bez domova,...
Včera, 11:00
„Rychle postupující pokrok na Podkarpatské Rusi přináší zkázu celé řadě podobných kostelíků, jejichž niť života...
Včera, 07:35
Více než půl milionu korun. To je částka, kterou si mezi sebou rozdělí žadatelé o...
29.10.2020
Strážníci v Praze za prvních 24 hodin od zavedení zákazu nočního vycházení zjistili 45 případů...
29.10.2020
Řada krátkodobých tramvajových výluk čeká v listopadu obyvatele Prahy. S omezením musejí počítat cestující v řádu dnů. Jako...
Reklama