Na uprchlíky dopadá humanitární krize. Signatáři dopisu vyzývají českou vládu, aby se zapojila do pomoci

Demonstraci „Europe Must Act“, kde byl podepisován dopis vládě, uspořádala skupina dobrovolnic a dobrovolníků, kteří pomáhají v Řecku, kde se u hranic a v uprchlických táborech odehrává humanitární krize. Demonstrace se uskutečnila na pražském Klárově.

Bohumil Kartous, který pomáhal na řeckém ostrově Chios, řekl, že tam lidé pobývají v provizorních stanech a v děsivých podmínkách, přístup k vodě mají asi jen dvě hodiny dopoledne, některé věci si musí sami koupit, aby mohli přežít.

Osobní příběhy uprchlíků v Česku. Jak se líbí zdejším azylantům v naší zemi?

Dodal, že Evropská unie, včetně států, které doposud jakoukoli součinnost při pomoci odmítaly a mezi které se řadí i Česká republika, by měla zajistit, aby lidé, kteří jsou nuceni opouštět své domovy (kde by žili nejraději, kdyby to šlo), žili alespoň v trochu přijatelných podmínkách. Navzdory tomu, že to příčinu humanitární katastrofy nevyřeší, je pomoc nezbytná.

Důstojný přístup k lidem

Akci moderovala Anežka Polášková, která jako dobrovolnice zdůrazňovala potřebu důstojného přístupu k lidem v tristní situaci. Věra Roubalová, která s uprchlíky dlouhodobě pracuje, pozvala na akci, která se v neděli 15. března od 15 hodin uskuteční u sochy svatého Václava na Václavském náměstí – jedná se o setkání u příležitosti devíti let od revoluce v Sýrii.

Vzali jsme si domů uprchlíky. Bylo to minimum, co jsme pro ně mohli udělat, říká žena z Čelákovic

Uvedla, že dokud v zemi neustane bombardování, humanitární krize bude pokračovat. Je podle ní nutné, aby lidé aspoň měli pocit, že se budou moci kam vrátit. Ocenila také Německo, které pomůže alespoň 1500 nemocným dětem, kdežto naše vláda neschválila pomoc ani čtyřiceti dětem bez doprovodu.

Daň za spory uvnitř EU

„Podle dostupných informací přes čtyřicet tisíc lidí v uprchlických táborech na řeckých ostrovech platí daň za politické spory uvnitř EU a každodenně čelí nejistotě nad vlastní budoucností. Nyní k nim můžeme připočítat tisíce těch, jež čelí policejnímu násilí,“ je mimo jiné uvedeno v otevřeném dopise české vládě, který na místě podepsala více než stovka lidí.

Chystá festival v Horoměřicích a pomáhá uprchlíkům v Řecku

Současná zoufalá situace na řeckých ostrovech, řecko-turecké hranici, v Egejském moři a na dalších místech balkánské trasy je podle signatářů dopisu výsledkem již pět let trvající neschopnosti Evropské unie vytvořit společný evropský azylový systém a pružně reagovat na potřeby alespoň těch nejzranitelnějších z řad uprchlíků.

Neakceptovatelné násilí

„Jedná se nejen o selhání ve spolupráci členských států EU, ale i o rezignaci na dodržování základních lidských práv, která by měla tvořit jádro sdílené evropské identity a hodnot,“ píše se v otevřeném dopise.

Libuše Staňková

Češi 1938, Židé 1941, Němci 1946 nebo uprchlíci teď. Protiválečná výstava burcuje!

V reakci na aktuální dění proto signatáři požadují po vládě České republiky, aby apelovala na Řecko a jednoznačně vyzvala jeho představitele k dodržování mezinárodních závazků týkajících se žádostí o azyl a k zamezení porušování lidských práv na svých hranicích, a to jak v rámci bilaterálních vztahů, tak v rámci jednání na celounijní úrovni.

Zářijový vlak Nicholase Wintona nikdy neodjel. Smutný osud 250 židovských dětí

„Násilné chování řecké pohraniční policie vůči uprchlíkům a migrantům není akceptovatelným prostředkem k ochraně hranic demokratického státu,“ je uvedeno v dopise. Česká republika by měla podle signatářů poskytnout namísto posílení represivních složek skutečnou a rozsáhlou humanitární pomoc, která zajistí lepší životní podmínky v uprchlických táborech na ostrovech.

Apel na relokaci nově příchozích

„V neposlední řadě je nutné připomenout, že EU má k dispozici nástroje a mechanismy umožňující řešit situaci uprchlíků v Řecku a na Balkáně,“ je uvedeno v dopise.

„Vyzýváme tedy českou vládu, aby se začala aktivně zasazovat o obnovení procesu relokace nově příchozích v rámci členských zemí Evropské unie a aby se uprchlické tábory staly skutečně jen krátkodobým a přechodným příbytkem lidí, kteří mají nárok na mezinárodní ochranu a důstojné zacházení,“ je též uvedeno v dopise.

21.6.2021
Ani nebudeme počítat, jak dlouho nebyli v Malostranské besedě diváci. Nač se ohlížet zpět, když...
21.6.2021
Rušná křižovatka Anděl, kde se koncentruje velké množství lidí, přitahuje drogově závislé. Praha 5 je...
19.6.2021
Komerční článek
SMART REGION CHCETE SE ZVIDITELNIT NEBO PROPAGOVAT SVÉ PRODUKTY V REGIONECH ČR​? Nabízíme Vám Reklamní...
19.6.2021
Stovky lidí dnes v Praze na břehu Vltavy a mostech aplaudovaly opeře Národního divadla
19.6.2021
Bývalý ministr spravedlnosti a europoslanec Jiří Pospíšil dnes obhájil vedení pražské organizace TOP 09.
18.6.2021
Téměř dva kilogramy marihuany a dva sáčky obsahující bílou krystalickou látku odhalili policisté v úterý...
18.6.2021
Kontrola Státní veterinární správy (SVS) odhalila ve skladu v Praze na Smíchově zhruba 200 kilogramů...
17.6.2021
Hlavní město začne stavět linku metra D. Jako první bude vybudován úsek trasy z Pankráce...
17.6.2021
Česká premiéra černé komedie MASH. Ale i silné milostné příběhy plné emocí: Čapek a Olga...
16.6.2021
V Lidovém domě se v úterý 15. června otevřelo nové testovací centrum na covid-19 pro...
15.6.2021
Pokud bude developer chtít stavět tam, kde se to nesmí, bude si moci podle plánu...
Reklama