Na Vítkově vznikne piazzetta, hravý gejzír i nové bistro 

Park na Vítkově projde výraznou obnovou. Přestože zůstane zachován jeho přírodní ráz, park získá reprezentativní promenádu lemovanou fontánkami, na místě dnešního parkoviště vyroste nové bistro. První krok k zahájení revitalizace žižkovského kopce, vypracování projektové dokumentace, schválila Rada HMP. První fáze rekonstrukce podle studie od krajinářského architekta Zdeňka Sendlera by měla začít už příští rok.  

Hlavní myšlenkou celé úpravy je snaha ponechat vrch v původní přírodní podobě, nezahltit ho výraznými objekty a přirozeně vsadit na přednosti Vítkova – tedy výsadní místo v morfologii Prahy, se kterým je spojena přítomnost dosud plně nedoceněných výhledů na celé město. 

Úpravy se týkají všech částí parku. Hlavní pozornost je věnována stávající páteřní cestě, tedy promenádě vedoucí k Národnímu památníku. Ta by měla získat výrazně příjemnější charakter. Profil komunikace je v současné době výškově rozdělený na silnici a chodníky. To by se mělo změnit. Cesta pak bude určena v celé své šířce 14 metrů především pěším návštěvníkům parku. Ti se mohou těšit také na vodní prvky. Novinkou bude umístění vyhlídkové restaurace a bistra s veřejnými záchody. 

Pražský hrad ruší kontroly u vstupu. Proběhnou jen namátkově

Oba objekty budou zapuštěné do terénu tak, aby nenarušily siluetu kopce. Z parkoviště za památníkem vznikne víceúčelová plocha, jakási piazzetta, vhodná pro konání nejrůznějších akcí a doplněná gejzírem. Úprava hlavní promenády se stane největší investicí, jakou Praha na Vítkově plánuje. Stát má téměř 100 milionů korun.

Drobné úpravy parku už ale průběžně probíhají. V roce 2019 byla nad Tachovským náměstím na jižním svahu vysázená vinice, připomínající dávnou slávu zdejší vinařské tradice za dob Karla IV. Skoro 700 hlav stolní a moštové vinné révy má za úkol i svými kořeny zpevnit strmý svah, jehož statika je narušena stavbou podzemního bunkru. 

Revitalizace parku bude pravděpodobně rozdělena na 3 až 4 etapy. Počítá se také s úpravou veřejného osvětlení, odvodnění komunikací a zpevnění ploch, zavedení pítek nebo výsadbou nových stromů. Vše by mělo být podle původních plánů hotovo do roku 2030. Nejdražší pak bude právě první etapa. 

Dnes, 08:20
Byty pro turisty pronajmeme pro sociálně slabé Pražany. Takový je ve zkratce plán hlavního města,...
Dnes, 07:50
Největší pražskou malbu nese na své stěně budova holešovické Tesly. Obří mural vyobrazující portrét neznámé...
Dnes, 06:55
Komerční článek
SMART REGION CHCETE SE ZVIDITELNIT NEBO PROPAGOVAT SVÉ PRODUKTY V REGIONECH ČR​? Nabízíme Vám Reklamní...
Sochy Vojtěcha Míči na Zbraslavském náměstí.
Dnes, 06:55
Jiří David, Vojtěch Míča, Pavel Hošek. Sochy těchto umělců jsou od 8. dubna vystaveny ve...
Včera, 04:36
Neofunkcionalistická budova, která Praze přinesla veliký věhlas, slaví čtyřicáté narozeniny. I díky ní se Praha...
7.5.2021
Ve středu večer si policisté z oddělení hlídkové služby z Prahy I. povšimli ve Veleslavínské...
7.5.2021
Když mě do nemocnice na Bulovce s hlasitým houkáním odvážela sanitka, dost jsem se bála....
7.5.2021
Policie prověřuje posprejování pamětní desky připomínající padlé vojáky Ruské osvobozenecké armády v pražských Řeporyjích. Zahájila...
6.5.2021
Zchátralá lokalita zahrádkářských kolonií na Šutce v osmé městské části plná bezdomovců by se mohla...
6.5.2021
Vernisáž výstavy Czech Press Photo proběhla minulý týden prostřednictvím on-line vysílání z Národního muzea. Ačkoliv...
6.5.2021
Na Pražském hradě byly obnoveny plošné bezpečnostní kontroly návštěvníků. Důvodem je podle policie bezpečnostní situace...
Reklama