13℃
Dnes je 17. únor , svátek má Miloslava

Na výkupy pozemků k úseku okruhu dá město 2,1 miliardy

Na výkupy pozemků pro zelené ochranné pásy kolem plánovaného úseku Pražského okruhu mezi D1 a D11 dá pražský magistrát v dalších letech podle odhadů 2,1 miliardy korun. Na letošní rok je pro tento účel vyhrazeno 200 milionů korun, řekl náměstek primátora pro dopravu Adam Scheinherr (Praha Sobě).

Reklama

Město se rovněž chystá vybrat v otevřené soutěži odborníka, který bude o výkupech jednat. Magistrát plánuje i jiné investice do silnic, ať už jde o stavbu nových či opravy stávajících.
Projekt dvanáctikilometrové části okruhu mezi D1 a D11 na jihovýchodě Prahy, tzv. úsek 511, zahrnuje čtyři mimoúrovňové křižovatky a dva tunely. Na výkupu pozemků bude město spolupracovat se státem, který je prostřednictvím Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) investorem stavby. Zalesněné zelené pásy, sloužící k ochraně obyvatelstva v okolí okruhu, by měly být široké od 50 do 350 metrů a celkově mají zabírat plochu o rozloze 320 hektarů.
Podle Scheinherra jde o velkou, ale pro ochranu zdraví Pražanů podstatnou investici. V letošním roce výkupy teprve začnou, čemuž odpovídá i poměrně nízká částka v letošním rozpočtu. „Alespoň rok trvá dohodnutí smlouvy, takže letos bude vykoupen minimální počet pozemků,“ uvedl. Dodal, že v příštím roce by se situace měla výrazněji posunout.
Zároveň s výkupy vyhlásí magistrát soutěž na zpracovatele projektu samotných pásů, tedy jejich krajinářské řešení a výsadby zeleně. Cílem je, aby jejich budování mohlo začít zároveň se začátkem stavby úseku. Pro ten chce ŘSD ještě letos získat územní rozhodnutí, podle optimistických odhadů by se mohlo začít stavět v příštím roce a hotovo by mohlo být v roce 2025. Celý Pražský okruh měří asi 80 kilometrů, v provozu je zhruba polovina.
Praha plánuje i další dopravní stavby. Za blízkou zahájení Scheinherr označil propojku Lipnická – Ocelíkova v Praze 14, která má spojit obchodní zónu na Černém Mostě s Vysočanskou radiálou a tím odvést část dopravy mimo obytnou zástavbu. Podobný cíl má plán Hostivařské spojky na jihovýchodě metropole. Magistrát také pokračuje v projektové přípravě dokončení vnitřního okruhu, u něj se však počítá se začátkem stavby až za několik let.
Letos čekají Pražany také další opravy komunikací a s nimi spojené uzavírky. Nejvíc nepříjemná bude podle Scheinherra dlouho odkládaná rekonstrukce Štěrboholské radiály, která je ve špatném stavu. Od března do října tak bude významná komunikace zúžena do dvou a jednoho pruhu. Město se pokusí část peněz na opravu získat od státu, což chce dělat u všech silnic, které nyní nahrazují chybějící části Pražského okruhu. Opravy letos čekají také Českobrodskou, Proseckou, Strakonickou, Poděbradskou či Kutnohorskou ulici.
Zdroj: čtk

„Ta nahá ženská je chlupatá!“ aneb skandály malíře a bohéma Modiglianiho. Zemřel před 99 lety

15.2.2019
Sedlec byl maličkou osadou při levém břehu Vltavy, jehož obyvatelé se živili rybářstvím, pak sadařstvím...
Vila Bertramka
15.2.2019
Klasicistní vila z 18. století se nachází na Smíchově a dnes již slouží jen jako...
15.2.2019
Nehoda, při niž došlo k zničení památkové stavby, se odehrála v úterý dopoledne v Sobíně.
14.2.2019
Praha 2 si ve čtvrtek 14. února připomněla oběti spojeneckého náletu a bombardování hlavního města...
14.2.2019
Lednovou premiérou inscenace Milana Tesaře Výjimečný stav odstartovalo Divadlo Na Fidlovačce svou proměnu. Proměnu v...
14.2.2019
Praha 6 chce zlepšit služby pro seniory a navýšit kapacitu škol, za zásadní pro rozvoj...
14.2.2019
Během výstavby obchodního centra Atrium Flora zmizelo po roce 2000 bronzové sousoší Rodiny, které dlouhá...
14.2.2019
Mysteriózní hra mladého českého autora o generaci, která si vykopala vlastní budoucnost. Právě s tímto...
14.2.2019
První Centrum porodní asistence (CPA) u nás vzniklo na Gynekologicko-porodnické klinice 1. LF UK Nemocnice...
14.2.2019
V dubnu by se po opravách měl otevřít most pro pěší přes železniční trať na...
Reklama