Na výstavě Předjaří na Pražském hradě je mnoho květin i kopie obrazu Rubense

Historik umění Jaroslav Sojka, hlavní kurátor uměleckých sbírek Pražského hradu

O Petru Pavlu Rubensovi a výstavě Předjaří na Pražském hradě, která je do 8. března instalována v Královské zahradě, si Náš REGION povídal s historikem umění Jaroslavem Sojkou, hlavním kurátorem uměleckých sbírek Pražského hradu. Na výstavě spolupracoval kupříkladu se zahradníky, jejichž práce si velmi váží.

Nedávno začala výstava Předjaří na Pražském hradě. Můžete nám ji, pane doktore, krátce přiblížit?

Ano, velice rád. Je to výstava, která se na Hradě koná již osmým rokem. Vedle stálých návštěvníků vždy přicházejí zástupy nových lidí. Dá se říci, že lidé se na naši výstavu těší. Před lety jsem ji nazval Předjaří na Pražském hradě, protože se koná v Královské zahradě v době, kdy zahrada ještě spí zimním spánkem. Vstupné je minimální, pouhých dvacet korun. Lidé uvidí záplavu přirychlených cibulových a hlíznatých rostlin po způsobu květinového korza a také poznají další část sbírek Pražského hradu. Letos je tématem obraz Shromáždění Olympských bohů od Petra Pavla Rubense. Doslova domácí zlato Pražského hradu. Vždyť, co vás napadne, když se řekne Obrazárna Pražského hradu? Rubens, Tizian, Tintoretto, Veronese, Cranach, Aachen a jiní.

Na jaké květiny se lze těšit?

Především na tulipány, které historicky souvisí s Královskou zahradou. Vždyť ještě dříve, než zdomácněly v Nizozemí, rozkvetly na Pražském hradě. Jsou příkladem rostliny, která se z daleké Číny a plání Anatolie rozšířila díky diplomacii a touze po kráse až do Evropy. A Královská zahrada Pražského hradu je v dějinách této rostliny významnější než proslulá renesanční zahrada v Eichstättu nebo v Pádově. Dále návštěvníci uvidí zajímavé druhy řebčíku. Vůní jistě zaujmou narcisy, barvami modřence a kosatečky. Mně se líbí sbírka amarylisů. Zkrátka, rostlin je hodně, a aby většina z nich včas vykvetla, o to se postaral tým zahradníků pod vedením Vladimíra Šeby.

Chlum sv. Maří, nádvoří vrcholně barokního proboštství, které čeká na celkovou obnovu, stav 2017

Chlum Svaté Maří čeká rekonstrukce. Bude lákat turisty a neměl by ztratit kultovní význam

Máte rád zahrady a těší vás spolupráce se zahradníky?

Ano, vážím si jejich práce. Mnohdy přicházejí na Pražský hrad ještě za tmy a pracují i při nepříznivém počasí. Jsou pilní a pracovití. Zahradníci přináleží k řemeslu, které je tak blízké umění a historii. Rád s nimi rozprávím o proměnách zahrad při Pražském hradě z renesanční úpravy na barokní nebo v přírodně krajinářský park. Hrad a Prahu spoluvytvářejí historické zahrady a parky. Je zapotřebí se o ně obětavě starat a uchovat je pro budoucnost. Jsou součástí genia loci města, které nám závidí celý svět. Naše město si nesmíme zprznit výstavbou administrativních škatulí. Když jste v Benátkách, Veroně, Salzburgu, Krakově – vidíte snad, že by historické město znásilňovaly permanentní snahou zastavět každé zelené místo a vnášet novotvary do historického charakteru města? I v Moskvě vedle Rudého náměstí zřídili místo ošklivého hotelu krásný park…

Co vše je možné na výstavě Předjaří na Pražském hradě vidět?

Na výstavě není jenom zdařilá kopie obrazu Petra Pavla Rubense, ale také několik sbírkových předmětů. Mou snahou vždy bylo vystavovat předměty, které zaujmou estetickou i řemeslnou kvalitou práce. Vážím si generací umělců a řemeslníků, které zde byly před námi. Mou povinností je ukázat, co je na Pražském hradě dochováno a maximálně sbírkový fond přiblížit veřejnosti. Zde nejde o mne, ale o sbírky. Dějiny umění nejsou elitní vědou, mají sloužit lidem, přinášet poznání a kultivovat.

Čím je Rubensův obraz výjimečný?

Je to rozměrná malba, která vznikla v raném období malířovy tvorby. V době jeho pobytu v italské Mantově. Zde byl malíř dvorním umělcem Vincenza I. z rodu Gonzagů. Mantova, to je od antiky místo spojené s Vergiliem. Rezidenční zámek nebo předměstský zámek, zahrady, sály s malbami Giulia Romana a Mantegny, to vše ovlivnilo vlámského malíře. Obraz z Pražského hradu je vlastně jedním z prvních, na nichž dosahuje skutečného mistrovství. V kompozici je ještě manýristický a v barevnosti i gestech barokní. Má složitý děj, který je ozvěnou Vergiliových veršů. Dokonce se domnívám, že na tomto obraze je autoportrét Petra Pavla Rubense. Na výstavě se také snažím zodpovědět i otázku, jak se obraz dostal do Prahy. S astrology se nyní navíc zabývám významem zodiaku, ekliptické dráhy a znamení zvěrokruhu, které jsou na obraze namalovány – propojení charakterů osob, planet a tak dále. Porozumět Rubensovu dílu a tomuto konkrétnímu obrazu vydá na knihu, do jejíhož psaní se právě vrhám.

Žádné dílo ve veřejném prostoru se neobejde bez diskuse, říká k Mariánskému sloupu na Staroměstském náměstí historik umění Jaroslav Sojka

A proč jsou na výstavě i překrásné staré japonské truhly?

Protože umění čínského a japonského laku se do Evropy šířilo právě v době P. P. Rubense. V umění se mnohdy setkáme s různým vzájemným ovlivněním. Evropa byla fascinována východním uměním a technikami. Tak jako se platily závratné sumy za tulipány a jiné původně cizokrajné rostliny, tak stejně za orientální importy, například porcelán. Když se ho nedostávalo, o to více byla zhotovována třeba delftská fajáns. Truhla, která je na výstavě uprostřed síně, je jedním z nejvzácnějších kusů nábytku na Pražském hradě. Vznikla v Japonsku a na Hrad byla získána za časů Rudolfa II. A zase jsme u Rubense, vždyť tvořil ve stejné době. Navíc byl tichý společník, agent, rádce, diplomat Gonzagů. Papež, Rudolf a Gonzaga přináleželi k největším mecenášům své doby – konce 16. a počátku 17. století. Za časů, kdy na Hrad přišla vystavená truhla, a kdy maloval Rubens Olympské bohy, v Mantově navíc tvořil hudební mistr Claudio Monteverdi – blížil se nástup opery.

Zajímavé…

Umění, absolutní umění, hudba, malba a umělecké řemeslo. Pro někoho možná příběhy černých a červených laků ze škumpy lakodárné v dějinách užitého umění nebo užívání rostlin mořeny barvířské nebo indigovníku pravého v historii malířství, ale pro mne především příběhy lidí – objednavatelů a samotných tvůrců. I proto jsem historikem umění…

Dnes, 14:38
Konkrétně hudební klub v Malostranské besedě kvůli zmenšení kapacity zvedl vstupné na 400 korun. Koncerty...
Včera, 15:18
Od poloviny minulého týdne je na základě usnesení pražské rady možné podat elektronickou „Žádost na...
Včera, 13:13
Komerční článek
Kvůli šíření nového typu koronaviru zakázal ministr zdravotnictví vývoz dezinfekčních přípravků na ruce do zahraničí...
Včera, 13:13
V rámci čtvrté vlny uvolňování podnikatelských a dalších činností, která byla vyhlášena na 25. květen...
Včera, 08:50
Ceny bytů v Praze jsou dlouhodobě na vysoké úrovni a pro mnoho lidí je tedy...
Včera, 07:48
Sochař a restaurátor Petr Váňa z Karlíku pracuje ve své dobřichovické dílně již třiadvacet let...
24.5.2020
Skleník Fata Morgana v botanické zahradě v Praze se otevře pro návštěvníky v úterý 26....
24.5.2020
V pondělí 25. května se brány Pražského hradu otevřou pro veřejnost. Zároveň se dočasně zruší...
koronavirus
23.5.2020
V Praze přibylo za posledních 24 hodin deset nových případů nákazy koronavirem, o den dříve...
22.5.2020
V pondělí 25. května se návštěvám pacientů otevřou jen některé pražské nemocnice. I v nich...
22.5.2020
Provoz muzea v Praze na Letné je přizpůsoben současným podmínkám a NTM zve návštěvníky do...
Reklama