Nádraží Vyšehrad spasí jen vyvlastnění. UNESCO tlačí pražské politiky k rozhodnutí

Jak zachránit 30 let chátrající secesní nádraží, které je památkou? Vyvlastněním, míní UNESCO. Od roku 1990 by to bylo ovšem poprvé. A politici se bojí reminiscence s totalitním režimem v Československu.

Budova nádraží Vyšehrad se rozpadá. Před 12 lety objekt koupila firma s nedohledatelnými vlastníky za 41 milionů korun. O památku se nestará. Pro Prahu jde v očích turistů o nepěknou vizitku. Mise UNESCO, která v Česku kontrolovala celou řadu památek, přišla s řešením. Tím je vyvlastnění. „Stát by měl prostřednictvím magistrátu hlavního města využít své pravomoci k vyvlastnění bývalého nádraží Vyšehrad a předat jej jinému investorovi, který bude ochoten a schopen jej opravit a znovu zprovoznit,“ cituje závěry komisařů viceprezident české sekce Mezinárodní rady pro památky UNESCO Josef Štulc.

Pražská koalice se v programovém prohlášení zavázala k tomu, že nádraží Vyšehrad zachrání. Varianta vyvlastnění může být ale ideovým problémem, protože koalici kromě aktivisticky a levicově smýšlejících Pirátů a Prahy sobě tvoří i TOP 09. A tak by radši nádraží vykoupili. Ale problém je cena.

„Znalecký posudek říká, že nemovitost má cenu kolem 65 milionů. Vstoupili jsme do jednání s vlastníkem, ovšem cena, kterou požaduje, je kolem 135 milionů. A to je z pohledu veřejného práva neodůvodnitelná cena,“ uvedl radní pro majetek Jan Chabr (TOP 09). Pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti) vykoupení nechce vyloučit. „Nicméně pokud k dohodě nedospějeme, budeme se muset k tomu postavit v koalici. Tyto dvě krajní možnosti jsou jasně dané,“ míní.

Jasno mají politici na Praze 2, v jehož katastru se nádraží nachází. „Rozhodně by měl být proces vyvlastnění zahájen,“ řekl pro Náš REGION zdejší zastupitel Jaroslav Němec (Piráti).

(mim)

Dnes, 16:38
Folk, jazz, blues, rock, šansony, trocha té prvorepublikové hudby... Ať už se vám líbí jakýkoli...
Dnes, 16:11
Uměleckoprůmyslové muzeum otevřelo 19. února návštěvníkům výstavu zaměřenou na díla Boženy Sudkové a především Josefa...
Dnes, 13:32
V souvislosti s blížícím se 70. výročím umučení číhošťského kněze Josefa Toufara proběhne v úterý...
Dnes, 07:26
Koupaliště Petynka v Praze 6 letos v prosinci přejde do vlastnictví městské části, řekl místostarosta...
Včera, 14:00
Vichřice Sabine, která se přehnala Evropou a v neděli 9. února dorazila i k nám,...
Včera, 07:11
Rada Prahy 2 v pondělí 17. února projednala záměr pražského magistrátu a společnosti Telefonica O2...
22.2.2020
Blížící se jaro začíná lákat k vycházkám a výletům. Jednou zajímavou předjarní vycházkou může být...
22.2.2020
Vršovické divadlo MANA chystá Podzimní sonátu, severské drama o rodinných vztazích od slovutného spisovatele a...
22.2.2020
V sobotu a v neděli mezi 10. a 16. hodinou se v hotelu Olympik Congress...
22.2.2020
Zdravotnická záchranná služba hl. m. Prahy rozšířila svůj vozový park o dvojici nových speciálů.
Reklama