Nádraží Vyšehrad spasí jen vyvlastnění. UNESCO tlačí pražské politiky k rozhodnutí

Jak zachránit 30 let chátrající secesní nádraží, které je památkou? Vyvlastněním, míní UNESCO. Od roku 1990 by to bylo ovšem poprvé. A politici se bojí reminiscence s totalitním režimem v Československu.

Budova nádraží Vyšehrad se rozpadá. Před 12 lety objekt koupila firma s nedohledatelnými vlastníky za 41 milionů korun. O památku se nestará. Pro Prahu jde v očích turistů o nepěknou vizitku. Mise UNESCO, která v Česku kontrolovala celou řadu památek, přišla s řešením. Tím je vyvlastnění. „Stát by měl prostřednictvím magistrátu hlavního města využít své pravomoci k vyvlastnění bývalého nádraží Vyšehrad a předat jej jinému investorovi, který bude ochoten a schopen jej opravit a znovu zprovoznit,“ cituje závěry komisařů viceprezident české sekce Mezinárodní rady pro památky UNESCO Josef Štulc.

Pražská koalice se v programovém prohlášení zavázala k tomu, že nádraží Vyšehrad zachrání. Varianta vyvlastnění může být ale ideovým problémem, protože koalici kromě aktivisticky a levicově smýšlejících Pirátů a Prahy sobě tvoří i TOP 09. A tak by radši nádraží vykoupili. Ale problém je cena.

„Znalecký posudek říká, že nemovitost má cenu kolem 65 milionů. Vstoupili jsme do jednání s vlastníkem, ovšem cena, kterou požaduje, je kolem 135 milionů. A to je z pohledu veřejného práva neodůvodnitelná cena,“ uvedl radní pro majetek Jan Chabr (TOP 09). Pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti) vykoupení nechce vyloučit. „Nicméně pokud k dohodě nedospějeme, budeme se muset k tomu postavit v koalici. Tyto dvě krajní možnosti jsou jasně dané,“ míní.

Jasno mají politici na Praze 2, v jehož katastru se nádraží nachází. „Rozhodně by měl být proces vyvlastnění zahájen,“ řekl pro Náš REGION zdejší zastupitel Jaroslav Němec (Piráti).

(mim)

Dnes, 14:20
Na pražské Jižní spojce začne ve středu 23. září poslední fáze oprav. Rekonstruován bude pravý...
Dnes, 13:00
Pražskou zoologickou zahradu navštívilo letos zatím přes 800 tisíc návštěvníků. Přes toto číslo se návštěvnost...
Dnes, 12:20
Komerční článek
Momentálně nabízíme: BYTY Nabízíme byty v moderních bytových domech, vysokého standardu a urbanistickou funkcí. Projekty...
Dnes, 12:20
Vadí jim zejména, že to nekonzultoval s koaličními Spojenými silami pro Prahu (TOP 09 a...
Dnes, 11:00
Pražští kriminalisté vyšetřují vraždu muže, jehož tělo našli v pátek v suterénu jednoho z domů...
Dnes, 07:35
Vedení hlavního města chce mít zástupce v Ústředním krizovém štábu. Důvodem je to, že v...
Včera, 18:35
Vladimír Holan (16. září 1905 v Praze – 31. března 1980 tamtéž) byl jeden z...
Včera, 16:40
Pankrácké náměstí je jedno ze tří hlavních kandidátů, kam by chtěl pražský magistrát umístit slavnou...
Včera, 12:20
V pilotním provozu testuje šestá městská část službu pro osoby se sluchovým handicapem. Využít ke komunikaci...
19.9.2020
Do veřejného prostoru se znovu vrací nápad na zpoplatnění vjezdu do centra Prahy. Týkat by...
Khamoro 2018
19.9.2020
Ačkoli kvůli šíření infekce covid-19 má letošní, již dvaadvacátý, ročník Světového romského festivalu Khamoro komornější...
Reklama