Nádraží Vyšehrad spasí jen vyvlastnění. UNESCO tlačí pražské politiky k rozhodnutí

Jak zachránit 30 let chátrající secesní nádraží, které je památkou? Vyvlastněním, míní UNESCO. Od roku 1990 by to bylo ovšem poprvé. A politici se bojí reminiscence s totalitním režimem v Československu.

Budova nádraží Vyšehrad se rozpadá. Před 12 lety objekt koupila firma s nedohledatelnými vlastníky za 41 milionů korun. O památku se nestará. Pro Prahu jde v očích turistů o nepěknou vizitku. Mise UNESCO, která v Česku kontrolovala celou řadu památek, přišla s řešením. Tím je vyvlastnění. „Stát by měl prostřednictvím magistrátu hlavního města využít své pravomoci k vyvlastnění bývalého nádraží Vyšehrad a předat jej jinému investorovi, který bude ochoten a schopen jej opravit a znovu zprovoznit,“ cituje závěry komisařů viceprezident české sekce Mezinárodní rady pro památky UNESCO Josef Štulc.

Pražská koalice se v programovém prohlášení zavázala k tomu, že nádraží Vyšehrad zachrání. Varianta vyvlastnění může být ale ideovým problémem, protože koalici kromě aktivisticky a levicově smýšlejících Pirátů a Prahy sobě tvoří i TOP 09. A tak by radši nádraží vykoupili. Ale problém je cena.

„Znalecký posudek říká, že nemovitost má cenu kolem 65 milionů. Vstoupili jsme do jednání s vlastníkem, ovšem cena, kterou požaduje, je kolem 135 milionů. A to je z pohledu veřejného práva neodůvodnitelná cena,“ uvedl radní pro majetek Jan Chabr (TOP 09). Pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti) vykoupení nechce vyloučit. „Nicméně pokud k dohodě nedospějeme, budeme se muset k tomu postavit v koalici. Tyto dvě krajní možnosti jsou jasně dané,“ míní.

Jasno mají politici na Praze 2, v jehož katastru se nádraží nachází. „Rozhodně by měl být proces vyvlastnění zahájen,“ řekl pro Náš REGION zdejší zastupitel Jaroslav Němec (Piráti).

(mim)

Včera, 17:00
Plastové trdelníky na barokních fasádách, výlohy polepené fotkami potravin, historické okenice ověšené policemi s matrjoškami....
Včera, 14:42
Rada Prahy 2 schválila výpůjčku části nemovitosti parku Karlovo náměstí společnosti Rehwaldt Till pro průzkum...
Včera, 13:25
Městská knihovna v Praze otevírá sousedskou dílnu DOK16, kterou najdete v kobce č. 16 na...
Včera, 12:18
S možným rozšířením parkovacích zón navrženým některými městskými částmi dnes souhlasila Rada hlavního města Prahy....
Včera, 11:44
Soudních znalců ubývá, důvodem jsou podle Ilji Žukova z Psychiatrické společnosti České lékařské společnosti Jana...
Včera, 07:48
Koronavirus sice postavil téměř všechno na hlavu, ale ne všude se zastavily práce. A tak...
2.6.2020
Průřez tvorbou Jaroslava Gutha z posledních let bude v Písecké bráně k vidění do 7....
2.6.2020
Neveselou zprávu nám potvrdili pořadatelé. Akce se měla konat v půli června na Kulaťáku. Takže...
JIŘÍ POSPÍŠIL
2.6.2020
Místo, které by připomínalo a zároveň umožňovalo seznámit se zvěrstvy totalitních režimů v Praze doposud chybí....
2.6.2020
Pamatujete si slavnou scénu z trezorového filmu Karla Kachyni Ucho, kde svou životní roli zahrála...
Reklama