Najděte si čas na Usmívání. Výstava Pavla Matušky v Paláci YMCA

V pražském průchodu sídla YMCA (Na Poříčí 12, Praha 1), kde už se představil nejeden veselejší umělec, lze spatřit výstavu převážně maleb s tradičním názvem Usmívání.

Její autor, třebechovický malíř a řezbář Pavel Matuška už měl větší výstavy na reprezentačním zámku i v renomované pražské galerii Smečky, ale jeho výtvarné Usmívání se líbí pořád. I proto, že je stále obohacuje o nové kousky. Důležitý je u každého obrazu název, vepsaný rukou umělce pro jistotu přímo do díla.

Čas na Usmívání máte do 12. března. A jde to kdykoliv – mají otevřeno vlastně skoro pořád – denně od 8 až do 20 hodin.

Pavel Matuška (*1944 v Třebechovicích pod Orebem) se výtvarníkem na volné noze v oboru reklamní grafiky, ilustrace a kresleného humoru stal v roce 1984. Předtím pracoval jako výtvarník propagace v královéhradecké Fotochemě a postupně pak v několika dalších podnicích.
Svůj kreslený humor publikoval od roku 1980 v domácích novinách a časopisech, a brzy se zařadil mezi filozofující karikaturisty po bok Borna, Bartáka, Slívy, Jiránka, Renčína, Hrubého, Pálky a dalších. Ilustroval několik knížek a jeho kresby po léta otiskoval švýcarský humoristický časopis Nebelspalter.

Úsměvný svět Jiřího Kalouska. Z jeho kreseb vyzařuje radost a rajská pohoda

V roce 1990 vydal vlastní knížku kresleného humoru Žiju, povolení mám, v roce 2006 velkou monografii Usmívání – kresba / malba / řezba a v roce 2015 její pokračování Usmívání 2.

Uspořádal více než 80 samostatných výstav výtvarného humoru a zúčastnil se stejného počtu výstav skupinových, spolu s dalšími autory. V současné době se vedle reklamní grafiky stále více věnuje volné tvorbě – malbě a řezbě. Vyměnil čtvrtku, pero a tuš za plátno, štětce, barvy a dláta a lipové dřevo. Ale ani ve svých obrazech a dřevěných plastikách však neopouští svou filozofickou základnu – humor.

FOTO: Usmívání Pavla Matušky

Usmívání Pavla Matušky - 1 Matuš 2-VernisažUsmívání Pavla Matušky - 2 hor jelínek, pavel matuškaUsmívání Pavla Matušky - 3 matu no nazdar kdepak si to koledujou (2)Usmívání Pavla Matušky - 4 PokušeníUsmívání Pavla Matušky - 5._ mikrofony paroží
Další fotky
Usmívání Pavla Matušky - 0 egag

Zdroj: e-GAG

Dnes, 14:02
V červnu budou mít příslušníci Integrovaného záchranného systému a pracovníci ve zdravotnictví vstup do pražské...
Včera, 16:30
Dva případy nákazy koronavirem potvrdili lékaři v alzheimer centru v pražských Malešicích. Nemoc covid-19 se...
29.5.2020
Komerční článek
Náš REGION představuje top produkty tohoto boxu, které lze zakoupit a testovat na www.brandnooz.cz. KINDER...
29.5.2020
Návštěvníci historických objektů či výstav na Pražském hradu nemusí od dneška do pondělí platit vstupné....
29.5.2020
Harmonogram stavby trojské lávky koronavirová krize nenarušila. Stavebníci už dokončili pilíře a pracují na mostních...
28.5.2020
Městská společnost Technologie hlavního města Prahy (THMP) otevřela nové výjezdové středisko v Praze Michli. Středisko...
28.5.2020
Týden starý incident mezi pražským primátorem Zdeňkem Hřibem a předsedkyní zastupitelského klubu ODS Alexandrou Udženijou...
28.5.2020
Život v Česku se pomalu vrací do běžných kolejí. Otevřena je většina obchodů, lidé mohou...
Invalidovna
28.5.2020
Výpůjčku západního křídla Invalidovny v pražském Karlíně získalo do konce letošního roku Multikulturní centrum Studia...
28.5.2020
Vlaky se na opravený Negrelliho viadukt v Praze vrátí hned v první den jeho otevření,...
27.5.2020
Na trať mezi pražskými Hlubočepy a Sídlištěm Barrandovem se vrátí od pondělí 1. června tramvaje....
Reklama