Náměstí Bohumila Hrabala zkrášlí umělecká instalace

Na místě současného autobusového nádraží na Palmovce se během několika let objeví 300 nových bytů a 6 tisíc metrů čtverečních kanceláří. Na návrhu projektu Palmovka One bude spolu s ateliérem UNIT architekti spolupracovat i umělec, který mu vdechne odkaz slavného spisovatele.

Hodnotící komise vybrala z deseti umělců držitele Ceny Jindřicha Chalupeckého a pedagoga VŠUP Dominika Langa. „Váhali jsme do poslední chvíle. Natolik byly představené postupy inspirativní a hodnotné,“ prozradil architekt Filip Tittl z ateliéru UNIT. Spolupráce začne ještě na podzim a do konce roku 2020 představí zástupcům Prahy 8 a magistrátu první návrhy.

Podle radního Prahy 8 Tomáše Hřebíka (TOP 09 a STAN) jde o výjimečný proces, kdy návrh nového náměstí i podoba uměleckého díla budou vznikat v jednom týmu a v jednom čase, díky čemuž se rukopis umělce podepíše na celém díle. „Za vítězství pana Langa jsem rád, protože jsme tam potřebovali skloubit několik funkcí. Aby se s tou sochou vypořádal jednak umělecky, a jelikož pan Hrabal nebyl typický umělec, který chtěl za sebou zanechávat nějaké monumenty, tak tam byl kladen velký důraz na nápaditost,“ uvedl Hřebík. „Jsem také rád, že se povedlo přimět magistrát, aby si vzal investici do náměstí ve výši zhruba 80 milionů za své,“ dodal.

Konkurzu předcházel průzkum mezi občany Prahy 8, do kterého se zapojily dvě stovky obyvatel. Ti navrhovali, aby umělecký koncept odrážel Hrabalovo sepjetí s Libní i s jeho souputníky jako například Vladimír Boudník. Architekt Tittl by si přál, aby připomínka Bohumila Hrabala náměstí obohatila, ale zároveň aby nekomplikovala každodenní využití prostoru.

Projekt by měl být hotov v roce 2022 a jeho realizace dokončena v roce 2025, souběžně s dobudováním projektu Palmovka One. Ta by měla podle jejího spoluinvestora Kamila Hošťáka ze společnosti Landia Management povýšit celou lokalitu na nové pražské centrum.

 

 

Bohumil Hrabal

Bohumil Hrabal

 

Jeden z nejznámějších a nejpřekládanějších českých autorů bydlel v libeňské ulici Na Hrázi od roku 1950 do roku 1973, později se přestěhoval do Kobylis. Na libeňském zámečku se ženil v roce 1956. Praha 8 je spolu s jeho rodnými brněnskými Židenicemi a Nymburkem, kde v místním pivovaře vyrůstal, pevně spojená s jeho osudem. Jeho jméno zde kromě nového náměstí nese také základní škola. V Brně má svůj park, v Nymburce gymnázium a ulici a ve vesmíru dokonce planetku 4112 Hrabal.

Dílo Bohumila Hrabala je známé širšímu publiku zejména díky mnoha zdařilým filmovým adaptacím jeho knih – Postřižiny popisující jeho idylické dětství v rodině sládka nymburského pivovaru, Slavnosti sněženek odehrávající se v Kersku, kde měl od roku 1965 chatu, trezorové Skřivánky na niti, oscarové Ostře sledované vlaky nebo legendární Obsluhoval jsem anglického krále.

Během studia na gymnáziu několikrát propadl, ale nakonec vystudoval práva. Živil se ale jako železniční dělník, výpravčí, pojišťovací agent, obchodní cestující, brigádník v kladenských ocelárnách, balič starého papíru ve sběrných surovinách nebo kulisák. Přátelil se s význačným básníkem Jiřím Kolářem, grafikem Vladimírem Boudníkem nebo filozofem Egonem Bondym a vysedával v pražské staroměstské pivnici U Zlatého tygra.

Zemřel na jaře roku 1997 po pádu z okna z pátého patra Nemocnice na Bulovce. Jeho ošetřující lékař Pavel Dungl je přesvědčený o tom, že Hrabal spáchal sebevraždu. Před smrtí s ním prý mluvil o ruském básníkovi Sergeji Jeseninovi a řekl: „Jesenin, to byl gigant, všechno, co považoval za nutné, napsal, a také všechno rozházel, rodinné jmění propil a pak přijel na svůj statek a oběsil se. To byl konec důstojný velkého literáta!“

Dnes, 11:00
Jedno z nejtajemnějších míst Prahy 8 leží nedaleko proslulé bohnické psychiatrické léčebny. I když to...
Dnes, 09:40
Na Jarově v Praze 3 otevřela radnice upravený park v ulici U Kněžské louky. Na...
Dnes, 08:59
Komerční článek
Praha spustila novou kampaň na základě zážitků skutečných lidí z první linie, kteří denně bojují proti...
Dnes, 08:59
Že si 15letý školák zapálí marihuanu? Možná právě učinil první krok do drogového pekla. Marihuana...
Dnes, 07:35
Zóny placeného stání (ZPS) na území Proseka, Střížkova, Krocínky, v Poděbradské ulici a v Nových...
Včera, 21:02
Ve věku 92 let zemřela televizní a rozhlasová moderátorka Kamila Moučková. Uvedla to Česká televize.
Včera, 18:20
Lesy hlavního města nabízí k prodeji sazenice jedlí v květináčích, které je po vánočních svátcích...
Včera, 15:00
Praha 5 má výsledky dalšího ročníku participativního rozpočtu. V něm lidé rozhodují o tom, za...
Včera, 13:00
Čtenáři Městské knihovny v Praze si nově mohou vyzvednout rezervované tituly v většině poboček prostřednictvím...
Včera, 12:31
Pražský okruh u Horních Počernic ve směru na Brno uzavřela dopoledne tragická nehoda. Srazila se...
Včera, 12:20
Školáci z Prahy 6, kteří se, stejně jako jejich vrstevníci z celého Česka, už několik...
Reklama