Napínavý vztah mezi mužským a ženským principem, krize a brutalita, to jsou témata nového uměleckého šéfa Švandova divadla

Další fotky

Novým uměleckým šéfem Švandova divadla se od ledna 2019 stává významný český režisér, dramatik a básník Martin Františák.

Františák ve stejné funkci působil nejprve v brněnském divadle Polárka a v ostravském Divadle Petra Bezruče. Poté byl uměleckým šéfem činohry Národního divadla v Brně, kterou dovedl k mnoha výrazným výkonům a oceněním.
Ve Švandově divadle střídá Doda Gombára, který smíchovskou scénu umělecky řídil od roku 2010. A přebírá ji ve výborné kondici: divadlu v posledních letech stále stoupá návštěvnost. Ta v roce 2017 dosáhla skoro 92 procent a v roce 2018 už téměř 96 procent.

„Příběh, herci, vyprávění, napětí a cesta – to jsou ve zkratce pojmy, které mě zajímají a chci je ve Švandově divadle rozvíjet,“ říká Martin Františák, narozený v roce 1974 na Valašsku. Svou úlohu vidí jasně: „Umělecký šéf je v divadle proto, aby se staral o hru. Vybírá hru, pečuje o hráče, navrhuje trenéry a celý doprovodný tým, který herce v průběhu vzniku inscenace masíruje. A to vše z jediného důvodu: pro touhu najít radost ze hry a přenášet ji na diváky. A to i v těch nejkrutějších možnostech, které témata hry nabízejí,“ dodává Martin Františák, jenž má za sebou už přes 60 vlastních režií.

Jaroslav Dušek chystá „bzučivou grotesku“. Jaký neuvěřitelný příběh uvidíme tentokrát?

Františákova silná osobnost, jasná vize a originální poetika vždy přitahovala jak publikum, tak výrazné divadelní tvůrce. K těm by měli u Švandů v budoucnu patřit například režiséři David Jařab, Jiří Pokorný, Anna Klimešová a Jan Holec. Spolupráce je rozjednána i s J. A. Pitínským či Janem Fričem.
„Martin Františák by rád přivedl i zahraniční tvůrce. První takovou vlaštovkou je přizvání režisérky nizozemského původu Alize Zandwijk působící v Theater Bremen,“ vysvětluje dramaturg a dramatik David Košťák (*1991 v Praze), který do divadla také nově nastupuje.
Herecký soubor rozšíří Filip Březina (*1995 v Ostravě), absolvent DAMU, známý z filmu Zlatý podraz či z televizní trilogie Zahradnictví. Na pražský Smíchov se z brněnského Národního divadla vydají Jan Grundman (*1981 v Rakovníku) a Anna Stropnická (*1989 v Praze).
S divadlem bude spolupracovat i herec Miroslav Hanuš, známý z Divadla v Dlouhé. „Mirek Hanuš se tak zařadí k osobnostem, které ve Švandově divadle sice nejsou ve stálém angažmá, jsou s ním však pevně spjaty: k těm patří a dál patřit bude třeba Michal Dlouhý, Kamil Halbich, Eva Josefíková a Klára Cibulková,“ říká David Košťák.

Má vlast. Hvězdnou oblohu v Planetáriu doplnila hudba Bedřicha Smetany a záběry krás české krajiny

Plán hravého liberála: Winton, Werich, Holan i Carr

„Napínavý vztah mezi mužským a ženským principem. Etika, estetika a brutalita jako triáda spojená se současnou krizí humanity. Pevné dramatické texty. Autorský přístup. A také severská tradice, která je u Švandů trvale přítomná,“ naznačuje svoji vizi Martin Františák. Sám sebe přitom s mírnou nadsázkou označuje jako „hravého liberála“. A upozorňuje, že pootočení kormidla a následnou změnu kurzu divák výrazněji zaznamená asi až v sezoně 2019-20. Na novém repertoáru, který naváže na silnou tradici inscenování původních her českých i zahraničních autorů však už teď pilně pracuje.

Spisovatelka Kateřina Tučková píše pro Švandovo divadlo původní české drama zachycující život a osobnost „skutečného hrdiny“, sira Nicholase Wintona: premiéra hry v režii Martina Františáka bude koncem listopadu 2019. Ještě předtím, v září 2019 a rovněž ve Františákově režii, bude uvedena hra Hadry, kosti, kůže, vyprávějící o nelehkém soužití tří svérázných sousedů z pražského ostrova Kampa: herce Jana Wericha, básníka Vladimíra Holana a výtvarníka Jiřího Trnky. K chystaným novinkám bude patřit i inscenace vycházející z povídek Tennesseeho Williamse v režii Davida Jařaba. Premiéra je plánována na duben 2020.
„Přímo pro Martina Františáka napíše novou hru oceňovaná irská autorka Marina Carr, známá například titulem U kočičí bažiny, jejíž hry pravidelně plní divadla londýnského West Endu,“ dodává David Košťák.

Jsme neoddělitelnou součástí toho, s čím nesouhlasíme. Ví to i výtvarník Adam Vačkář, který vystavuje na Újezdě

Magie z druhého břehu

„Hledám to, co je živé,“ říká Martin Františák. „Hledám podstatu, a pokud je to možné, tak i návaznost: právě zpřetrhání kontinuity a upřednostnění vlastního já mimochodem vidím jako neblahé dědictví komunismu. I proto mě zajímají kořeny Švandova divadla, kde je přítomen Henrik Ibsen, jehož dramata tu odvážně uvedli jako vůbec první u nás. Je tu ale i éra modernismu, jisté období ´realistů´, kontinuální uvádění současného českého dramatu a také silné období mého předchůdce Doda Gombára. Po něm teď štafetu uměleckého vedení přebírám a moc rád bych ho sem znovu pozval jako hostujícího režiséra,“ uvádí Františák.

A v čem je podle něj Švandovo divadlo jedinečné? „Myslím, že je to divadlo s charizmatem. Divadlo, které stojí na místě, které je dělá magickým. Divadlo tak řečeno ‚na druhém břehu‘, ačkoli nikdo pořádně neví, jaký je ten břeh první. Divadlo v jistém smyslu postavené i na lidské vzájemnosti, kterou tu chci zachovat,“ uzavírá nový umělecký šéf.
S ním teď Švandovo divadlo zahajuje další kapitolu ve své už 137 let trvající existenci.

FOTO: Švandovo divadlo 2019

Švandovo divadlo 2019 - 1_Martin Františák před Švandovým divadlem_foto Jiří Vaněk_repro zdarmaŠvandovo divadlo 2019 - 3_Martin Františák v kavárně Švandova divadla_foto Jiří Vaněk_repro zdarmaŠvandovo divadlo 2019 - 4_Martin Františák_foto Alena Hrbková_repro zdarmaŠvandovo divadlo 2019 - 4b březina divadlo diskŠvandovo divadlo 2019 - 4c grundman md kladno
Další fotky
Švandovo divadlo 2019 - 5 Švandovo divadlo na Smíchově_foto Adam Steinwicht_repro zdarmaŠvandovo divadlo 2019 - 9 1210586
Dnes, 06:25
Ačkoliv bylo muzeum založeno už v roce 1818 jako Vlastenecké muzeum, jeho pozdější symbol, budova...
Včera, 15:24
Letecké muzeum Kbely otevřelo své brány pro veřejnost v sobotu 15. května, Vojenské technické muzeum...
Včera, 14:52
Komerční článek
SMART REGION CHCETE SE ZVIDITELNIT NEBO PROPAGOVAT SVÉ PRODUKTY V REGIONECH ČR​? Nabízíme Vám Reklamní...
Včera, 14:52
Policisté pátrají po neznámém muži, který rozbil skleněnou výplň předních dveří linkového autobusu. Neznáte ho? 
Včera, 10:42
Výstava u Generálního štábu v Praze 6 přibližuje kritický rok 1941 na válečných frontách i...
Včera, 07:00
Novorenesanční budovu někdejšího benediktského kláštera nedaleko zahrady Kinských čeká velkolepá budoucnost. Ze zanedbaného bývalého poštovního...
Včera, 06:30
Slavný chirurg Jan Pirk koncem června letošního roku odchází z funkce přednosty kardiocentra pražského IKEM....
16.5.2021
Velkou atrakcí jubilejní výstavy se stala Česká chalupa. Odpovídala dobovému zájmu o „lidové umění“, i...
16.5.2021
S Václavem Štětinou, šéfem firemního bankovnictví Raiffeisenbank, jsme mluvili o tom, jak se změnilo fungování...
rozvodněný Botič
15.5.2021
Dobrodruh na kánoii se ve večerních hodinách plavil na pražské říčce Botič.
přívoz
15.5.2021
V Praze je do odvolání přerušen provoz všech sedmi vltavských přívozů. Důvodem je zvýšená hladina...
Reklama