Nekonečná alkojízda končí. Náplavka bude po půlnoci bez alkoholu

Noční alkoholické „jízdy“ na náplavce budou už brzy minulostí. Magistrát se rozhodl, že v Podskalí, a také na Smíchově, zavede zákaz veřejného pití alkoholu od půlnoci do osmi ráno. Vedení Dvojky i místní obyvatelé doufají, že je to zbaví častého rušení nočního klidu ze strany opilých návštěvníků náplavky. Opozice ale považuje tento krok za nesystémový.

Hlučně se bavící opilá mládež, hipsteři i bezdomovci – to byla pro obyvatele náplavky na Praze 2 noční můra, která se po uvolnění restrikcí zřejmě znovu vrátí. Oni už ale pod oknem každou noc party mít nechtějí. Návrh magistrátu na omezení pití alkoholu v nočních hodinách na náplavce proto vítají s otevřenou náručí. „Problém tady byl ani ne tak v tom, že by prodejci prodávali alkohol do ranních hodin, ale že si lidé nakoupili ve večerkách lahve a udělali si tady párty,“ řekl k návrhu radní pro správu majetku Jan Chabr (TOP 09). Podle kurátora náplavek Petra Hozmana je teď situace poněkud klidnější, také díky tomu, že v minulosti problematický bar na lodi Captain Morgan, která se teď jmenuje Martina, změnil nájemce. „Posezení bude klidnějšího rázu a příští rok na jaře se otevře podpalubí, kde bude restaurace,“ slibuje Hozman. Pravidla na náplavce se podle něj už pro letošek měnit nebudou – všechny produkce budou pouze akusticky a maximálně jedna velká akce za měsíc.

Zákaz vítá i radnice

Vedle místních potěšil návrh i radnici Dvojky, která dlouhodobě řeší hluk a znečišťování veřejného prostranství nejen na náplavce Rašínova nábřeží, ale v celém Podskalí. „Na neutěšenou situaci vždy dopláceli obyvatelé celého Podskalí, ale zejména obyvatelé okolních domů,“ řekl Našemu REGIONU Michal Zuna, radní Prahy 2 pro bezpečnost. „Naše radnice nikdy neměla a stále nemá náplavku svěřenou do správy, dělá však pro zklidnění situace maximum – komunikujeme se zástupci Hlavního města Prahy,  místním občanským spolkem Praha ohleduplná, se správcem náplavek i s policisty a strážníky,“ popsal kroky radnice Zuna. „Chceme aby Náplavka byla místem s kulturní a společenskou přidanou hodnotou. Nikoliv místem »alkoholových nočních jízd«. Konzumaci alkoholu na náplavce v nočních hodinách považujeme stále za problém. Problém, který se nyní s rozvolňováním vládních opatření vrací v plné síle,“ myslí si Zuna. Již nyní je vyhláškou zakázáno pít alkoholu v přilehlých parcích a v horní části Rašínova nábřeží, a k těmto místům přibyde i spodní část Rašínova nábřeží neboli náplavka v pražském Podskalí. „Považujeme to pro obyvatele Podskalí za další krok správným směrem po zavedení pravidel pro pořádání krátkodobých a dlouhodobých akcí. Věříme, že připravovaná úprava povede k dalšímu tolik potřebnému zklidnění lokality,“ dodal radní Prahy 2.

Alkohol od 18 let prodejce netrápí. Mladiství snadno zakoupí alkohol

Trestat můžete už dnes

Zástupce opozice Robert Veverka (Piráti) chápe, že radnice Prahy 2 pod vedením starostky Jany Černochové (ODS) chce vyjít vstříc místním občanům, kteří si dlouhodobě stěžují na rušení nočního klidu především alkoholem omámenými návštěvníky této lokality. Samotný zákaz pití alkoholu podle něj ale efektivním řešením tohoto palčivého problému není. „Je represe, ve snaze snížit nadměrnou konzumaci alkoholu a s ní související dopady a škody, tím vhodným nástrojem, jak čelit alkoholovému abusu? Před možnými riziky spojenými se zneužíváním alkoholu by měla varovat preventivní opatření, informační kampaně, výchova a vzdělávání a až poté, co se vše zmiňované mine účinkem, může následovat hrozba trestu, popřípadě trest samotný,“ sdělil Našemu REGIONU Veverka. „Chystané nesystémové opatření, které jen plošně omezuje práva všech dospělých osob, aniž by zároveň nabízelo jakoukoli osvětu a prevenci, je tak místo pomoci spíše důkazem neochoty skutečně řešit dopady užívání alkoholu v centru metropole. A pokud už existuje touha někoho trestat, tak rušení nočního klidu je již dnes snadno vymahatelný přestupek,“ tvrdí Veverka. O změně obecní vyhlášky hlavního města Prahy týkající se pití alkoholu na náplavce se mluvilo již vloni v létě. Návrh změny ale ještě doposud neprošel radou magistrátu, takže je otázkou, kdy začne skutečně platit.

Kde se na Praze 2 nesmí pít veřejně alkohol?

Kromě obecných zákazů platných po celé Praze, týkajících se pití alkoholu v okruhu 100 metrů od stanic metra, škol, školských a zdravotnických zařízení, na dětských hřištích a pískovištích a na zastávkách MHD, alkohol se nesmí pít ani na vybraných veřejných místech. Z ulic a náměstí to jsou Francouzská – od nám. Míru po ulici Záhřebskou, Jugoslávská mezi Legerovou a Bělehradskou, Karlovo nám., nám. I. P. Pavlova, nám. Míru, nám. Pod Emauzy, Palackého nám., Pod Slovany, Podskalská od ulice Dřevná po ulici Na Hrobci, Trojická a Tylovo nám.

Z obchodních center se zákaz vztahuje na prostranství u supermarketu Lidl v ulici Na Slupi mezi ulicí Horskou a Ostrčilovým nám a veřejně popíjet alkohol se nesmí ani na stráni ohraničenou ulicemi Bělehradská, Lublaňská a předmostím Nuselského mostu, naproti supermarketu Billa, u Bělehradské 350/50 a v Zítkovo sadech. Tento zákaz neplatí na restaurační zahrádky, stánky s občerstvením nebo na pořádání akcí jako například vinobraní, posvícení či silvestrovské a novoroční oslavy.

Zdroj: Vlastní investigace

Tento článek pochází z webu Vaše Praha.
Dnes, 12:01
V Lidovém domě se v úterý 15. června otevřelo nové testovací centrum na covid-19 pro...
14.6.2021
Pražský magistrát propustí do konce letošního roku sedm procent z celkem asi 2 300 zaměstnanců,...
14.6.2021
Komerční článek
SMART REGION CHCETE SE ZVIDITELNIT NEBO PROPAGOVAT SVÉ PRODUKTY V REGIONECH ČR​? Nabízíme Vám Reklamní...
14.6.2021
Pasta Oner, český vizuální umělec, se po čtyřech letech představuje v Praze svou sólovou autorskou...
14.6.2021
Ulicí V Holešovičkách vedoucí od mostu Barikádníků po Vychovatelnu projede denně sto tisíc aut. Zoufalí...
14.6.2021
Když bylo v Praze 28. září 1842 otevřeno tzv. Nové divadlo, byla vlastně otevřena jedna...
14.6.2021
Nedávné politické turbulence kvůli pádu Dominika Feriho, čtyřky na pražské kandidátce koalice SPOLU, naznačily, že...
13.6.2021
Exministr Petr Arenberger nebyl jediný, kdo od Prahy 1 koupil velmi výhodně luxusní byt v...
11.6.2021
Výstava stovky historických motocyklů převážně české výroby dnes začíná na pražském výstavišti v Holešovicích na...
11.6.2021
Skvělý výhled na Prahu, dobré občerstvení i spousta mladých talentů v akci. Přijďte podpořit fotbalovou...
10.6.2021
V Říčanech byla potvrzena otrávená rybí návnada, varuje radnice na webu a sociálních sítích s...
Reklama