5℃
Dnes je 22. listopad , svátek má Cecílie

Napřed stávka, a pak látka. Radní Šimral omlouval účast žáků na ekologických protestech

Omluvte děti, že stávkovali kvůli klimatu. S takovou žádostí o vstřícnost učitelů vůči absentujícím žákům se na ředitele pražských škol obrátil radní pro školství Vít Šimral (Piráti). Česká pedagogická komora jeho doporučení vnímá jako neakceptovatelné překročení hranice mezi vzděláváním a politickým aktivismem.

Jak je mladý, tak je nezkušený. Pražský radní pro školství Vít Šimral podlehl aktivismu. V dopise adresovaném ředitelům škol totiž žádal benevolentnější přístup pro žáky a studenty, kteří se v pátek 20. září účastnili demonstrace za větší ochranu klimatu pod patronací iniciativy Fridays for Future. Loni tyto protesty svými stávkami před švédským parlamentem odstartovala šestnáctiletá aktivistka Greta Thunbergová.

Buďte vstřícní

„Rád bych vás požádal o vstřícnost při omlouvání studentek a studentů za účelem účasti na stávce,“ uvedl Šimral v dopise, který na Facebooku zveřejnila Česká pedagogická komora. Tato organizace krok radního považuje za „nepřijatelný přešlap“. Šimral v dopise také apeloval na to, aby školy věnovaly více prostoru problematice životního prostředí. „Prosím o zvážení, zda by bylo v rámci platných školních vzdělávacích programů možné ještě posílit výuku témat oboru environmentalistiky tak, aby se stala průřezovými skrze všechny vyučované předměty,“ dodal.

Nařizují správný názor?

Reakce přišla rychle. „Radní pražského magistrátu se rozhodli nařídit, tedy pardon doporučit, školám, aby studenty přivedly k jedinému správnému světovému názoru. Lidem, kteří dobu jediného správného, totiž vědeckého světového názoru, zažili, se dělá nevolno,“ stojí v prohlášení, které zveřejnila na Facebooku Česká pedagogická komora. „Dopis radního Šimrala vnímáme jako neakceptovatelné překročení hranice mezi vzděláváním a politickým aktivismem. Jako nesmírně nebezpečnou vnímáme tendenci narušit zákonem zajištěný princip apolitičnosti škol a ovlivňovat obsah vzdělání z politických pozic a podřizovat ho politické ideologii strany, která je momentálně u moci. Od pana Šimrala to vnímáme jako naprosto nepřijatelný přešlap svědčící o jeho lidské nekompetenci vykonávat svěřenou funkci,“ dodali pedagogové z komory.

Šimral se proti jejich tvrzení obhajoval tak, že do ulic nikoho neposílal, dopisem jen žádal ředitele, aby byli vstřícní k řádně omluveným studentům.

Včera, 19:36
Od čtvrtka 21. do neděle 24. listopadu se koná už 16. ročník Mezinárodního festivalu alpinismu...
Včera, 15:01
Obvodní soud pro Prahu 4 zamítl žalobu, podanou třemi nájemníky proti CIB RENT Písnice s....
Včera, 10:44
V neděli 24. listopadu mezi 10. a 17. hodinou si ve střešovické Restauraci na Ořechovce...
Včera, 08:01
Vedení pražské policie požádalo magistrát, aby aktivoval na šesti místech v hlavním městě automatické rozpoznávání...
20.11.2019
Výrazné filmy o současném Polsku, polský dokumentární brunch, program pro děti a chutné delikatesy ke...
20.11.2019
PragArtWorks uvádí v pořadí již pátou pop-up výstavu na Palmovce, na které se představí 52...
20.11.2019
Dokumentární filmy, diskuze a výstavy na téma jídlo a zemědělství budou k vidění 21. listopadu...
20.11.2019
Požár dnes ráno poškodil dřevěnou rozhlednu Doubravka v pražských Kyjích. Plameny se hasičům podařilo rychle...
20.11.2019
Spolek Ohňostroj pro Prahu, který chce v Praze navzdory rozhodnutí magistrátu uspořádat novoroční ohňostroj, jej...
20.11.2019
Policie pátrá po čtrnáctileté Nele Ptáčníkové, která v pondělí odešla ze zařízení Fondu ohrožených dětí...
Reklama