Napřed stávka, a pak látka. Radní Šimral omlouval účast žáků na ekologických protestech

Omluvte děti, že stávkovali kvůli klimatu. S takovou žádostí o vstřícnost učitelů vůči absentujícím žákům se na ředitele pražských škol obrátil radní pro školství Vít Šimral (Piráti). Česká pedagogická komora jeho doporučení vnímá jako neakceptovatelné překročení hranice mezi vzděláváním a politickým aktivismem.

Jak je mladý, tak je nezkušený. Pražský radní pro školství Vít Šimral podlehl aktivismu. V dopise adresovaném ředitelům škol totiž žádal benevolentnější přístup pro žáky a studenty, kteří se v pátek 20. září účastnili demonstrace za větší ochranu klimatu pod patronací iniciativy Fridays for Future. Loni tyto protesty svými stávkami před švédským parlamentem odstartovala šestnáctiletá aktivistka Greta Thunbergová.

Buďte vstřícní

„Rád bych vás požádal o vstřícnost při omlouvání studentek a studentů za účelem účasti na stávce,“ uvedl Šimral v dopise, který na Facebooku zveřejnila Česká pedagogická komora. Tato organizace krok radního považuje za „nepřijatelný přešlap“. Šimral v dopise také apeloval na to, aby školy věnovaly více prostoru problematice životního prostředí. „Prosím o zvážení, zda by bylo v rámci platných školních vzdělávacích programů možné ještě posílit výuku témat oboru environmentalistiky tak, aby se stala průřezovými skrze všechny vyučované předměty,“ dodal.

Nařizují správný názor?

Reakce přišla rychle. „Radní pražského magistrátu se rozhodli nařídit, tedy pardon doporučit, školám, aby studenty přivedly k jedinému správnému světovému názoru. Lidem, kteří dobu jediného správného, totiž vědeckého světového názoru, zažili, se dělá nevolno,“ stojí v prohlášení, které zveřejnila na Facebooku Česká pedagogická komora. „Dopis radního Šimrala vnímáme jako neakceptovatelné překročení hranice mezi vzděláváním a politickým aktivismem. Jako nesmírně nebezpečnou vnímáme tendenci narušit zákonem zajištěný princip apolitičnosti škol a ovlivňovat obsah vzdělání z politických pozic a podřizovat ho politické ideologii strany, která je momentálně u moci. Od pana Šimrala to vnímáme jako naprosto nepřijatelný přešlap svědčící o jeho lidské nekompetenci vykonávat svěřenou funkci,“ dodali pedagogové z komory.

Šimral se proti jejich tvrzení obhajoval tak, že do ulic nikoho neposílal, dopisem jen žádal ředitele, aby byli vstřícní k řádně omluveným studentům.

Z oslavy nového lunárního roku v Sapě
Dnes, 13:07
V sobotu 18. ledna od 17 do 20 hodin se v libušském areálu obchodního centra...
Dnes, 08:01
V pátek 17. ledna převzalo Pečovatelské centrum Prahy 7 nový elektromobil. Vůz nahrazuje dosluhující, patnáct...
Včera, 13:01
Nová expozice, kterou Kooperativa pro návštěvníky ve své galerii v karlínské centrále připravila, dostala název...
Včera, 09:53
V Muzeu hl. m. Prahy probíhá výstava fotografa – reportéra Jovana Dezorta k jeho 85....
Včera, 09:01
Sloupová zvonička na betonovém soklu v Hrdlořezské ulici u čp. 35 v Praze 9 -...
24.1.2020
Dobřichovický sochař a restaurátor Petr Váňa má důvod k radosti. Pražské zastupitelstvo totiž schválilo revokaci...
24.1.2020
Účastníci hackathonu budou v úterý 10. března pomocí umělé inteligence vyvíjet řešení, která by mohla...
24.1.2020
Led je dokonalý sochařský materiál. Přijďte se o víkendu pokochat průsvitnou nádherou, než roztaje.
24.1.2020
Mezi Pražany se objevují stížnosti na autobusy, které vypravuje v Praze dopravní podnik na noční...
24.1.2020
Krajští kriminalisté zadrželi na třech místech v republice – ve Středočeském, Ústeckém kraji a v...
Reklama