Napřed stávka, a pak látka. Radní Šimral omlouval účast žáků na ekologických protestech

Omluvte děti, že stávkovali kvůli klimatu. S takovou žádostí o vstřícnost učitelů vůči absentujícím žákům se na ředitele pražských škol obrátil radní pro školství Vít Šimral (Piráti). Česká pedagogická komora jeho doporučení vnímá jako neakceptovatelné překročení hranice mezi vzděláváním a politickým aktivismem.

Jak je mladý, tak je nezkušený. Pražský radní pro školství Vít Šimral podlehl aktivismu. V dopise adresovaném ředitelům škol totiž žádal benevolentnější přístup pro žáky a studenty, kteří se v pátek 20. září účastnili demonstrace za větší ochranu klimatu pod patronací iniciativy Fridays for Future. Loni tyto protesty svými stávkami před švédským parlamentem odstartovala šestnáctiletá aktivistka Greta Thunbergová.

Buďte vstřícní

„Rád bych vás požádal o vstřícnost při omlouvání studentek a studentů za účelem účasti na stávce,“ uvedl Šimral v dopise, který na Facebooku zveřejnila Česká pedagogická komora. Tato organizace krok radního považuje za „nepřijatelný přešlap“. Šimral v dopise také apeloval na to, aby školy věnovaly více prostoru problematice životního prostředí. „Prosím o zvážení, zda by bylo v rámci platných školních vzdělávacích programů možné ještě posílit výuku témat oboru environmentalistiky tak, aby se stala průřezovými skrze všechny vyučované předměty,“ dodal.

Nařizují správný názor?

Reakce přišla rychle. „Radní pražského magistrátu se rozhodli nařídit, tedy pardon doporučit, školám, aby studenty přivedly k jedinému správnému světovému názoru. Lidem, kteří dobu jediného správného, totiž vědeckého světového názoru, zažili, se dělá nevolno,“ stojí v prohlášení, které zveřejnila na Facebooku Česká pedagogická komora. „Dopis radního Šimrala vnímáme jako neakceptovatelné překročení hranice mezi vzděláváním a politickým aktivismem. Jako nesmírně nebezpečnou vnímáme tendenci narušit zákonem zajištěný princip apolitičnosti škol a ovlivňovat obsah vzdělání z politických pozic a podřizovat ho politické ideologii strany, která je momentálně u moci. Od pana Šimrala to vnímáme jako naprosto nepřijatelný přešlap svědčící o jeho lidské nekompetenci vykonávat svěřenou funkci,“ dodali pedagogové z komory.

Šimral se proti jejich tvrzení obhajoval tak, že do ulic nikoho neposílal, dopisem jen žádal ředitele, aby byli vstřícní k řádně omluveným studentům.

Dnes, 12:20
Pražští hasiči přijímají preventivní opatření kvůli nákaze pěti příslušníků sboru koronavirem. Skoro tři desítky lidí...
Dnes, 11:15
Radniční periodika stále patří k hlavním informačním kanálům radnic. Historie novin a časopisů v pražských...
Dnes, 10:10
Komerční článek
Momentálně nabízíme: BYTY Nabízíme byty v moderních bytových domech, vysokého standardu a urbanistickou funkcí. Projekty...
Dnes, 10:10
Řidiči mohou opět projet po mostě v Líšnické ulici, který vede přes Jeremiášovu v Praze...
Dnes, 07:55
Kvůli nepříznivému vývoji epidemiologické situace zachovávají pražské knihovny i nadále mimořádnou otvírací dobu.
Včera, 20:43
Několik stovek odpůrců vládních opatření proti šíření koronaviru se dnes odpoledne sešlo na pražském Palackého...
Včera, 18:35
Radnice Prahy 2 omezila návštěvy v domovech pro seniory a ukončila provoz jídelny pro seniory...
Včera, 16:40
Pražští policisté zadrželi skupinu pěti lidí, kteří podle nich vyrobili a prodali 4,5 kilogramu pervitinu...
Včera, 12:20
Nová radnice v Praze 12 bude stát asi 575 milionů korun. Navýšení ceny o 21,5...
Včera, 10:10
Jiřímu Kopřivovi, který vylepil letáky oslavující smrt českých vojáků v Aghánistánu, hrozí po úterním rozhodnutí...
Včera, 07:55
Výstavu ke 100 letům od vzniku slavné hry R.U.R. Karla Čapka, v níž se poprvé...
Reklama