Napřed stávka, a pak látka. Radní Šimral omlouval účast žáků na ekologických protestech

Omluvte děti, že stávkovali kvůli klimatu. S takovou žádostí o vstřícnost učitelů vůči absentujícím žákům se na ředitele pražských škol obrátil radní pro školství Vít Šimral (Piráti). Česká pedagogická komora jeho doporučení vnímá jako neakceptovatelné překročení hranice mezi vzděláváním a politickým aktivismem.

Jak je mladý, tak je nezkušený. Pražský radní pro školství Vít Šimral podlehl aktivismu. V dopise adresovaném ředitelům škol totiž žádal benevolentnější přístup pro žáky a studenty, kteří se v pátek 20. září účastnili demonstrace za větší ochranu klimatu pod patronací iniciativy Fridays for Future. Loni tyto protesty svými stávkami před švédským parlamentem odstartovala šestnáctiletá aktivistka Greta Thunbergová.

Buďte vstřícní

„Rád bych vás požádal o vstřícnost při omlouvání studentek a studentů za účelem účasti na stávce,“ uvedl Šimral v dopise, který na Facebooku zveřejnila Česká pedagogická komora. Tato organizace krok radního považuje za „nepřijatelný přešlap“. Šimral v dopise také apeloval na to, aby školy věnovaly více prostoru problematice životního prostředí. „Prosím o zvážení, zda by bylo v rámci platných školních vzdělávacích programů možné ještě posílit výuku témat oboru environmentalistiky tak, aby se stala průřezovými skrze všechny vyučované předměty,“ dodal.

Nařizují správný názor?

Reakce přišla rychle. „Radní pražského magistrátu se rozhodli nařídit, tedy pardon doporučit, školám, aby studenty přivedly k jedinému správnému světovému názoru. Lidem, kteří dobu jediného správného, totiž vědeckého světového názoru, zažili, se dělá nevolno,“ stojí v prohlášení, které zveřejnila na Facebooku Česká pedagogická komora. „Dopis radního Šimrala vnímáme jako neakceptovatelné překročení hranice mezi vzděláváním a politickým aktivismem. Jako nesmírně nebezpečnou vnímáme tendenci narušit zákonem zajištěný princip apolitičnosti škol a ovlivňovat obsah vzdělání z politických pozic a podřizovat ho politické ideologii strany, která je momentálně u moci. Od pana Šimrala to vnímáme jako naprosto nepřijatelný přešlap svědčící o jeho lidské nekompetenci vykonávat svěřenou funkci,“ dodali pedagogové z komory.

Šimral se proti jejich tvrzení obhajoval tak, že do ulic nikoho neposílal, dopisem jen žádal ředitele, aby byli vstřícní k řádně omluveným studentům.

Dnes, 14:33
Říčanští policisté prošetřují případ nevhodného chování muže vůči dětem z posledních dní. Ten je měl...
Dnes, 04:00
Nedávné uzavření okresů jasně ukázalo, jak důležitou roli v životě Pražanů hraje veřejná zeleň. Mezi...
Včera, 14:37
Komerční článek
SMART REGION CHCETE SE ZVIDITELNIT NEBO PROPAGOVAT SVÉ PRODUKTY V REGIONECH ČR​? Nabízíme Vám Reklamní...
Včera, 14:37
Radnice Prahy 10 se stejně jako další pražské městské části tento týdne připojí k testování...
Včera, 12:06
Bývalý pražský imám Samer Shehadeh si za pomoc k teroristickému útoku a financování terorismu odpyká...
Včera, 11:13
Světelným nápisem "Velezrada", který se v noci na dnešek objevil na budově Pražského hradu, se...
19.4.2021
Zhruba padesátka lidí se dnes odpoledne sešla před ruským velvyslanectvím v Praze na protest proti...
19.4.2021
Vedení Prahy vyzvalo vládu, aby vyjednala s Ruskem navrácení části Stromovky, kterou zabralo v roce...
19.4.2021
Úspěšné inscenace, které jistě pobaví, i jednu chytlavou novinku nabídne v létě divákům pražské Švandovo...
19.4.2021
Radnice Prahy 5 plánuje franšízu s Českou poštou na provoz pobočky pošty Partner+ ve Voskovcově...
19.4.2021
Sofijské náměstí v Modřanech, dříve zanedbané místo připomínající jen nudný širší chodník, se loni v...
Reklama