18℃
Dnes je 21. květen , svátek má Monika

Náročný terén i větší rozsah rekonstrukčních prací prodlouží obnovení Barrandovských teras

Návštěva kdysi vyhlášených Barrandovských teras se opět o něco odkládá. Za zdržením stojí náročné geologické podmínky na místě i větší rozsah rekonstrukčních prací na původní železobetonové budově.

Reklama

Rekonstrukci historické budovy zdržela nová zjištění ohledně stavu nosných konstrukcí. Podrobná diagnostika železobetonové konstrukce odhalila, že stavba vykazuje závady, které nelze pominout a je třeba je řešit. „Práce probíhaly vždy v součinnosti s Národním památkovým ústavem a pomohly budovu stabilizovat. Nyní je konstrukce na té úrovni, že můžeme pokračovat v klasické rekonstrukci budovy,“ uvedl architekt Ondřej Kukral, který má na starosti opravu historické budovy.

Sanace se týkala i založení objektu, kdy sondy do základů pilířů ukázaly potřebu daleko radikálnějšího zásahu. Byla proto provedena trysková injektáž západní obvodové zdi a u pilířů proběhlo přibetonování patek. Bylo také potřeba zesílit železobetonové desky vzhledem k jejich nedostatečné únosnosti. Největší nedostatky se ukázaly v prostoru hlavní restaurace, kde jejich zesílení komplikuje i požadavek na zachování stávající dlažby v restauraci.

„Nyní se bude pokračovat na vlastní obnově stavební části historické budovy podle upravené projektové dokumentace, která již zohledňuje provedené sanační práce. Dokončení těchto prací předpokládáme stejně jako u nových staveb na přelomu let 2020 a 2021,“ uvedl architekt Kukral.

Další komplikací je náročné podchycení svahu pro stavbu nových budov komplexu. Obtížný je i přístup stavební techniky na úzkou stavební parcelu. Novostavby se v těsném sousedství historické budovy objeví dvě. Sloužit mají jako ubytovací zařízení s apartmány. Jedna ve tvaru písmene S vyroste přímo na místě původních venkovních teras.

Projekt nové podoby historické budovy by si měl uchovat svoji původní atmosféru. Součástí má být i restaurace a bistro. Obnova legendárního baru Trilobit, který se stal součástí komplexu v polovině 30. let, v plánu není. Návrat k původní podobě Barrandovských teras coby výletního místa je podle architekta Ladislava Kuby, odpovědného za výstavbu nových objektů, dnes již nemožný, především z důvodu naprosté změny jejich okolí, kde vyrostly rušné dopravní tepny.

Barrandovské terasy byly postaveny v roce 1928 pod architektonickým vedením Maxe Urbana podle vizí Václava M. Havla, otce budoucího českého prezidenta. Objekt zejména po druhé světové válce ale začal měnit svoji podobu a postupně chátral. V 50. letech se uzavřel přilehlý bazén se skokanskou věží, o tři dekády později ho následoval i bar Trilobit.

Praha má první restauraci s robotickou obsluhou

Před 1 minutami
Hlas Josefa Svobody rozhodl o tom, že padne koalice Pirátů a nezávislých, sdružení Praha 4...
Před 1 hodinou
V souvislosti s opravou tramvajové trati v úseku Dvorce – Nádraží Braník, obratiště Levského, bude...
Před 1 hodinou
Podle náměstka pro dopravu Adama Scheinherra je začátek výstavby připravený na letošní červen, kdy by...
Před 2 hodinami
Ve středu 22. května mezi osmou ranní a osmou večerní se pěší zóny na Andělu...
Včera, 18:00
Vedení Prahy 10 připraví návrh zavedení parkovacích zón na svém území. Studie bude hotova letos...
Včera, 16:27
V pražské zoo se začátkem května narodila dvě selata vzácného pekari Wagnerova, které bylo až...
Včera, 12:27
Léto se blíží, folkaři vystrkují růžky a pronikají do rockových klubů. Ale ještě je dost...
Včera, 11:03
Tramvajová zastávka ve Vysočanech má nový označník. Někteří jej nazývají padající obludou podle vzhledu a...
Včera, 11:00
V Tuchoměřicích u Prahy vznikne příští rok logistické centrum pro zásilkovou a nákladní přepravu americké...
Včera, 10:25
Koryto Botiče bylo v zastavěné části města již od 19. století postupně zregulováno až do...
Reklama