Návod: volby v době pandemie. Myslelo se i na nakažené

Tři R. I u voleb do Senátu budou platit opatření, jako jsou nasazená rouška, dezinfekce rukou a dvoumetrové rozestupy. Proč i tak bude komise každého voliče vyzývat k sundání roušky a jak mohou vhodit svůj hlas do urny ti, kteří mají nařízenou karanténu nebo jsou nakaženi koronavirem?

Do volebních místností se bude vcházet jenom s nasazenou rouškou. Hned u vchodu si každý vydezinfikuje ruce. Na zemi bude páskou vyznačena vzdálenost dvou metrů od komise. Tu bude moct občan překročit pouze ve chvíli, kdy komisi předá svůj průkaz identity. Jakmile se volič vrátí za čáru, bude vyzván, aby si roušku na okamžik sejmul. Je to z důvodu, aby se mohla jasně určit voličova totožnost.

Prostor za plentou se bude pravidelně dezinfikovat, tedy především tužka a deska, kterých se každý člověk dotkne. Členové volebních komisí budou muset podepsat prohlášení, že nejsou nakaženi virem covid-19 ani že nemají nařízenou karanténu. I jejich školení letos probíhá po menších skupinách.

Občanům, kteří jsou koronavirem nakaženi nebo mají v době voleb nařízenou karanténu, se nabízí možnost volit na tzv. drive-in místech přímo ze svého vozidla. Magistrát zřídil tato místa na Letné a na Proseku. Termín pro tento způsob volby bude ve středu 30. září pro první kolo a ve středu 7. října pro kolo druhé. Řidič vůbec nemusí vystoupit z automobilu, pouze otevře okénko. Přítomna bude jak volební komise, tak armáda. Všichni budou opatřeni ochrannými obleky, rukavicemi a štíty. Podle zákona však tito voliči mohou využít i druhou možnost. Tou je pozvat si komisi přímo k sobě domů.

Volební lístky začaly chodit do schránek už od 17. září. Nejpozději by měly dojít do 29. září, tedy tři dny před zahájením voleb. Letošní volby do Senátu proběhnou 2. října od 14 do 22 hodin a 3. října od 8 do 14 hodin. Ve stejném čase se budou také konat volby do zastupitelstev, a to ve všech krajích České republiky kromě Prahy. Senátní volby letos proběhnou výhradně na území České republiky v sedmadvaceti obvodech. Druhé kolo se pak bude konat 9. a 10. října ve stejných časech.

Dnes, 08:59
Podruhé vzlétly nad mokřad v Cholupicích drony. Ale o žádnou špionáž mezi obojživelníky nejde, drony...
Dnes, 07:35
Na místě současného autobusového nádraží na Palmovce se během několika let objeví 300 nových bytů...
Včera, 18:20
Distanční výuka trápí všechny studenty i všechny jejich rodiče. Asi nejvíce však trpí děti v...
Včera, 14:20
V desátém ročníku soutěžní ankety spolku Arnika Alej roku je zatím přihlášeno 85 stromořadí z...
Včera, 12:20
Letošní oslavy vzniku Československa připadající na 28. říjen se ponesou v tichu. Bujaré koncerty a...
Včera, 11:00
V budově bývalé školy na Havlíčkově náměstí v Praze 3 začalo fungovat nové nové odběrové...
Včera, 07:35
Na řešení dopravní situace v ulici Za Strahovem v oblasti památkové zóny Tejnka se mohou...
bezdomovectví_ilustrační obrázek
21.10.2020
Pražský magistrát vypsal veřejnou soutěž na nákup hotelů, hostelů či bytových domů pro účely krátkodobého...
21.10.2020
Prodejní ceny nových bytů v Praze na konci září meziročně vzrostly o 3,2 procenta na...
21.10.2020
Poslední ze série modernizací světelných signalizací v letošním roce. Křižovatka Komunardů x Plynární x Ortenovo...
Reklama