Návod: volby v době pandemie. Myslelo se i na nakažené

Tři R. I u voleb do Senátu budou platit opatření, jako jsou nasazená rouška, dezinfekce rukou a dvoumetrové rozestupy. Proč i tak bude komise každého voliče vyzývat k sundání roušky a jak mohou vhodit svůj hlas do urny ti, kteří mají nařízenou karanténu nebo jsou nakaženi koronavirem?

Do volebních místností se bude vcházet jenom s nasazenou rouškou. Hned u vchodu si každý vydezinfikuje ruce. Na zemi bude páskou vyznačena vzdálenost dvou metrů od komise. Tu bude moct občan překročit pouze ve chvíli, kdy komisi předá svůj průkaz identity. Jakmile se volič vrátí za čáru, bude vyzván, aby si roušku na okamžik sejmul. Je to z důvodu, aby se mohla jasně určit voličova totožnost.

Prostor za plentou se bude pravidelně dezinfikovat, tedy především tužka a deska, kterých se každý člověk dotkne. Členové volebních komisí budou muset podepsat prohlášení, že nejsou nakaženi virem covid-19 ani že nemají nařízenou karanténu. I jejich školení letos probíhá po menších skupinách.

Občanům, kteří jsou koronavirem nakaženi nebo mají v době voleb nařízenou karanténu, se nabízí možnost volit na tzv. drive-in místech přímo ze svého vozidla. Magistrát zřídil tato místa na Letné a na Proseku. Termín pro tento způsob volby bude ve středu 30. září pro první kolo a ve středu 7. října pro kolo druhé. Řidič vůbec nemusí vystoupit z automobilu, pouze otevře okénko. Přítomna bude jak volební komise, tak armáda. Všichni budou opatřeni ochrannými obleky, rukavicemi a štíty. Podle zákona však tito voliči mohou využít i druhou možnost. Tou je pozvat si komisi přímo k sobě domů.

Volební lístky začaly chodit do schránek už od 17. září. Nejpozději by měly dojít do 29. září, tedy tři dny před zahájením voleb. Letošní volby do Senátu proběhnou 2. října od 14 do 22 hodin a 3. října od 8 do 14 hodin. Ve stejném čase se budou také konat volby do zastupitelstev, a to ve všech krajích České republiky kromě Prahy. Senátní volby letos proběhnou výhradně na území České republiky v sedmadvaceti obvodech. Druhé kolo se pak bude konat 9. a 10. října ve stejných časech.

Dnes, 07:55
Královské honitby, slavnosti i diplomatické návštěvy... Pro to vše sloužila obora Hvězda. Letohrádek s netradičním...
Včera, 17:40
S velkým napětím sledují lidé z Červeného vrchu plánovanou výstavbu na Petřinách. Obávají se totiž,...
Včera, 13:00
Komerční článek
Praha spustila novou kampaň na základě zážitků skutečných lidí z první linie, kteří denně bojují proti...
Včera, 13:00
Pohřebiště v hlavním městě, o které se stará Správa pražských hřbitovů (SPH), budou do pondělí...
Včera, 12:20
Rozšířené úřední hodiny nabízí obyvatelům pátá městská část. Konkrétně se úředníci v hodinách navíc budou věnovat...
Včera, 09:40
Pracoviště registru vozidel odboru dopravněsprávních činností v Radimově ulici na Břevnově, je do odvolání mimo provoz....
Včera, 07:35
Když v březnu v Česku vypukla pandemie koronaviru, ukázalo se, že žít bez internetu už...
26.10.2020
V pátek 23. října otevřená lávka mezi Císařským ostrovem a Trojou, se o proběhlém víkendu...
26.10.2020
V omezeném režimu fungují momentálně kvůli pandemii onemocnění covid-19 městské a obecní úřady v Česku. Protože však...
26.10.2020
Pražský magistrát nechá vypracovat projekt prodloužení tramvajové trati na Pankrác, a to v úseku od...
26.10.2020
Oslavy Vánoc v Praze budou letos z důvodu pandemie v omezené podobě, budou chybět tradiční...
Reklama