Nečekaný dárek k narozeninám. Pirka odvolali z funkce přednosty

Slavný chirurg Jan Pirk koncem června letošního roku odchází z funkce přednosty kardiocentra pražského IKEM. Svůj odchod přitom plánoval až koncem roku. Ředitel instituce, kde Pirk strávil téměř padesát let, mu ale na jeho narozeniny oznámil, že potřebuje na jeho pozici někoho jiného. „Překvapilo mě, jak to šlo rychle,“ reagoval zaskočený Pirk.

Důvodem nečekaného rozhodnutí ředitele Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) Michala Stiborka má být zahájení výstavby nových pavilonů G1 a G2. V pozici přednosty kardiocentra teď potřebuje někoho, kdo se bude moci naplno věnovat plánovanému projektu. „Aby to dělal někdo, kdo tady bude déle než já,“ upřesnil ředitelovy důvody Pirk. Podle je ho slov chtěl Stiborek s výstavbou začít už do říjnových voleb letošního roku. Očekává totiž během nich „blázinec a určité politické pnutí“.

Ačkoliv vedení nemocnice na svých webových stránkách tvrdí, že Pirkovu odchodu z funkce předcházela vzájemná dohoda, samotný kardiochirurg to odmítá. Naopak. „Já řekl, že dobře, ale že neodstoupím, takže mě musíte odvolat,“ řekl Pirk. I když nakonec s odvoláním souhlasil, jako vzájemnou dohodu by to určitě nenazval. Minulé vedení mu navíc slíbilo, že svou funkci bude vykonávat až do sedmdesáti pěti let. „Samozřejmě to byl ale pan ředitel, který tady už není. Není proto důvod, aby se tím nový ředitel musel řídit,“ uznává Pirk. Proti jeho odvolání již jeho pacienti a přátelé šíří petici, ve které Stiborka žádají, aby své rozhodnutí přehodnotil. „Co to zkusit řešit více lidsky, s empatií a úctou k profesoru Pirkovi a zřídit pozici náměstka pro výstavbu v jehož kompetenci by bylo i vybavení nových pavilonů?“ vyzývají v ní například.

Souvisí to s covidem?

Navzdory Stiborkovu tvrzení, že důvodem Pirkova odvolání je výstavba nových pavilonů, objevují se hlasy, že za tím je spíš jeho kritický postoj vůči vládním opatřením proti šíření koronavirové nákazy. „Jakýsi oficiální důvod byl zveřejněn, ale všem je nad slunce jasné, že skutečné důvody jsou úplně jinde. Profesor Pirk se totiž nikdy netajil svým odlišným názorem na celou ,covidovou hysterii ́ a totálně přestřelená opatření, jež o co menší vliv mají na samotný koronavirus, o to více ničí naši ekonomiku i celou společnost,“ myslí si o jeho odvolání poslankyně Trikolóry Zuzana Majerová Zahradniková.

IKEM začne stavět pavilony, které stály Pirka místo. Náklady přesáhnou miliardu

„Je to nezměrnou hanbou vládní garnitury, že si již nadobro osvojila praktiky totalitního režimu a likviduje všechny osobnosti, které si dovolují mít vlastní názor. V případě profesora Jana Pirka dokonce osobnost světového formátu. Pokud na tohle přistoupíme, prohráli jsme,“ dodala Majerová. Pro Pirka je ale již otázka jeho funkčního postavení vyřešená.

Zůstane operovat

„Odchod z pozice přednosty Kardiocentra IKEM je pro mě vysoce osobní záležitostí, přesto chápu důvody vedení, které k tomu vedly. Celou věc považuji za uzavřenou, s panem ředitelem jsme se dohodli na mém dalším působení v IKEM, pro který budu pracovat stejně jako doposud. Nadále se budu věnovat našim pacientům, operovat a vyučovat mladé kolegy, proto se nemocní nemusí bát, že z IKEM odcházím úplně. Široké veřejnosti děkuji za slova a gesta podpory, ale byl bych osobně rád, abychom celou tuto věc již uzavřeli a já se mohl věnovat své největší lásce – kardiochirurgii,“ prohlásil Pirk, který bude pokračovat v IKEM i po 1. červenci.

Pro další setrvání Pirka v IKEM je i Stiborek. „Pana profesora si po jeho medicínské i lidské stránce nesmírně vážím. Je to člověk, který se zasloužil o nebývalý rozvoj české i československé kardiochirurgie a díky svým znalostem a dovednostem ovlivnil celé generace mladých lékařů napříč celou republikou. Jeho přínos IKEM je nezpochybnitelný a zaslouží si především úctu. Proto mě velmi mrzí, že v odchodu tak významného člověka pouze z manažerské pozice, nikoliv z institutu jako takového, někteří hledají zcela jiné důvody, než tomu ve skutečnosti je,“ vyjádřil se na webu IKEM jeho ředitel.

Na Pirkovo místo nastoupí o deset let mladší Josef Kautzner, který je nyní jeho zástupcem a zároveň přednostou kardiologické kliniky IKEM. Jde o mezinárodně uznávaného odborníka v oboru arytmologie, který působí v IKEM téměř 25 let. Kardiocentrum IKEM je jedno z nejstarších takových pracovišť v Česku. Zabývá se léčbou srdečních a cévních onemocnění dospělých pacientů. Skládá se ze čtyř částí, mezi které kromě klinik kardiologie a kardiovaskulární chirurgie patří také klinika anesteziologie a resuscitace a pracoviště preventivní kardiologie.

Včera, 13:48
Hlavní město začne stavět linku metra D. Jako první bude vybudován úsek trasy z Pankráce...
Včera, 10:14
Česká premiéra černé komedie MASH. Ale i silné milostné příběhy plné emocí: Čapek a Olga...
16.6.2021
Komerční článek
SMART REGION CHCETE SE ZVIDITELNIT NEBO PROPAGOVAT SVÉ PRODUKTY V REGIONECH ČR​? Nabízíme Vám Reklamní...
16.6.2021
V Lidovém domě se v úterý 15. června otevřelo nové testovací centrum na covid-19 pro...
14.6.2021
Pražský magistrát propustí do konce letošního roku sedm procent z celkem asi 2 300 zaměstnanců,...
14.6.2021
Pasta Oner, český vizuální umělec, se po čtyřech letech představuje v Praze svou sólovou autorskou...
14.6.2021
Ulicí V Holešovičkách vedoucí od mostu Barikádníků po Vychovatelnu projede denně sto tisíc aut. Zoufalí...
14.6.2021
Když bylo v Praze 28. září 1842 otevřeno tzv. Nové divadlo, byla vlastně otevřena jedna...
14.6.2021
Nedávné politické turbulence kvůli pádu Dominika Feriho, čtyřky na pražské kandidátce koalice SPOLU, naznačily, že...
13.6.2021
Exministr Petr Arenberger nebyl jediný, kdo od Prahy 1 koupil velmi výhodně luxusní byt v...
11.6.2021
Výstava stovky historických motocyklů převážně české výroby dnes začíná na pražském výstavišti v Holešovicích na...
Reklama