Nečekaný vývoj v kauze údajného člena mezinárodního gangu. Riccardo Pastore je na svobodě, Itálie zrušila eurozatykač

Policie_ilustrační foto

Koncem minulého měsíce jsme vás informovali o zatčení italského státního příslušníka Riccarda Pastoreho. Stalo se tak poté, co na něj italské úřady vydaly eurozatykač. Podle tamních policistů měl být Pastore členem 48členné mezinárodní zločinecké skupiny, která měla tunelovat evropské peníze v oblasti zemědělských dotací, bioplynu, podle našich důvěryhodných zdrojů skupina dokonce vyráběla falešné dolary a eura, plánovala únosy a byla zapletena do vydírání. Razie proběhla souběžně v Česku, Bulharsku, Rumunsku a na Slovensku.

Náš REGION informoval čtenáře také o tom, že Pastore měl podle našich informací mít širší kontakty na některé členy gangu, kteří nechali zavraždit slovenského investigativního novináře Jána Kuciaka a jeho snoubenku.

Samotné zatčení Pastoreho v Praze provedla na základě eurozatykače speciální policejní jednotka „Pro vyhledávání osob“. Jeho okamžitému vydání zabránila stížnost na vazbu, kterou by v prvé řadě musel projednat Vrchní soud v Praze. Z toho vyplývalo, že jeho vydání by se minimálně prodloužilo.

Náš REGION versus advokát Škrobánek

Netrvalo dlouho a do naší redakce napsal e-mail Mgr. Petr Škrobánek, který označil informace Našeho REGIONU za výmysl s tím, že se jeho klient v žádném případě ničeho nedopustil. „Pan Pastore se tímto distancuje od veškerých tvrzení, která jsou v článku uvedena a důrazně odmítá zejména jakékoliv spojení svého jména s případem vraždy slovenského novináře Kuciaka či smyšlenou trestnou činností (padělání bankovek, únosy apod.). Panu Pastoremu nebyla dána možnost vyjádření k obsahu článku, kdy žádným způsobem nebyl kontaktován ze strany autora článku pana Ivana Břešťáka, a to i přes závažný a poškozující obsah článku.“

Zde se Mgr. Škrobánek dopustil nepřesnosti. Je pravdou, že jsem v těch dnech jako autor textu nenašel způsob, jak cizince ve vazbě kontaktovat – a položit mu pár otázek. Každý zadržený má možnost kontaktu s advokátem. Já bych se s ním mohl setkat pouze v případě, kdyby Pastore sepsal žádost o schůzku.

Vydání eurozatykače? Pouze závažné důvody

Dne 25.11.2020 zaslal Mgr. Škrobánek do vedení naší redakce výzvu, aby v ten den do 15:00 hod. byl článek ze stránek NR stažen. Na to jsme nepřistoupili a nepřistoupíme. Vedení přeposlalo žádost mně. Vycházel jsem z eurozatykače vydaného italskou justicí. Podle vysoce postaveného důstojníka jedné naší státní bezpečností správy byl cizinec už nějakou dobu v hledáčku orgánů činných v trestním řízení, údajně i Interpolu.

Advokátovi Mgr. Škrobánkovi jsem poslal e-mail s poděkováním za zprostředkování kontaktu. Přidal jsem otázky z čeho Pastoreho italská justice viní a proč na něj byl vydán eurozatykač. „Nejprve mi dovolte vyjádřit potěšení nad tím, že na základě Vašeho e-mailu máme nyní možnost požádat Vaším prostřednictvím Vašeho klienta o vyjádření k celé věci (viz níže), do přijetí vašeho e-mailu jsme nevěděli, jakým způsobem a případně za prostřednictvím jaké osoby Vašeho klienta kontaktovat,“ napsal jsem.

Advokát pohrozil žalobou a my jsme reagovali. „S ohledem na to, jak jste zaznamenal, v článku uvádíme tam uvedená tvrzení jako podmíněná, což se obvykle vyjadřuje slovem „údajně“. A že nesdílím názor na to, že by zmíněný článek naplňoval skutkovou podstatu jakéhokoli trestného činu, a tedy ani pomluvy ne.“

Italská justice zrušila eurozatykač

Zatímco policejní složky jmenovaných zemí nyní pečlivě zkoumali a zkoumají činnost mezinárodního gangu, do Prahy došla informace italské justice, že „důvody vazby a vydání vzhledem k vyšetřování pominuly“. Informaci dostal Mgr. Škrobánek.

Reagovala i státní zástupkyně, která napsala obhájci krátkou zprávu. „S odkazem na naši telefonickou komunikaci ohledně propuštění Vašeho klienta pana Riccarda Pastoreho z předběžné vazby v pátek dne 27. 11. 2020 Vám podle § 203 odst. 10 ZMJS dále sděluji, že podle § 203 odst. 9 písm. g) citovaného zákona ukončuji předběžné šetření, neboť jsem obdržela zprávu, že vyžadující stát odvolal evropský zatýkací rozkaz,“ uvedla Jaroslava Novotná, státní zástupkyně.

Včera, 14:35
V pražském Divadle na Vinohradech vznikne nová scéna pro zhruba 300 diváků. Vybudována bude v...
Včera, 14:23
Premiér Andrej Babiš považuje za zbytečné, aby se rezervační systém k očkování proti covidu-19 otevřel...
Včera, 14:01
Komerční článek
SMART REGION CHCETE SE ZVIDITELNIT NEBO PROPAGOVAT SVÉ PRODUKTY V REGIONECH ČR​? Nabízíme Vám Reklamní...
Včera, 14:01
V květnu letošního roku by měla skončit rekonstrukce domu na Hradčanské na adrese Dejvická 4.
Včera, 12:52
Opoziční politici kritizují dnešní start registrací k očkování, ale i další záležitosti spojené s vakcinací...
Včera, 12:38
K paušální dani se do dneška přihlásilo 69 622 živnostníků. Termín byl sice do pondělí,...
Včera, 06:02
Podle údajů společnosti Dotykačka stravovací provozy zaznamenaly v prosinci meziroční propad tržeb o 55 procent....
14.1.2021
Minulý týden se Praha konečně dočkala první trvalejší sněhové pokrývky této zimy. Petřínské sady tak...
14.1.2021
V neděli 3. ledna po dlouhé těžké nemoci zemřela novinářka a bývalá televizní moderátorka Eva...
14.1.2021
Policisté dnes ráno zadrželi muže, který by mohl být útočníkem z pražského metra. Podle videozáznamu,...
14.1.2021
Ředitel Státního zdravotního ústavu (SZÚ) Pavel Březovský k dnešnímu dni rezignoval na svou funkci kvůli...
Reklama