Nedbal se málem nevešel do letadla, museli vypustit i nádrž

Československé aerolinie zahájily svou činnost téměř před sto lety. Pražským letištěm tehdy nebyla Ruzyně, nýbrž Kbely ležící severně od Prahy. Jedním z prvních leteckých cestujících byl i hudební skladatel Oskar Nedbal. S letem měl však zásadní problém.

Kbely byly původně malou obcí nedaleko Prahy, která je doložena již v roce 1130. Začátkem 20. století zde bylo pouze sto domů a počet obyvatel se pohyboval okolo jednoho tisíce. K jejímu největšímu rozkvětu došlo po první světové válce, kdy aviatici-nadšenci i bývalí váleční piloti začali používat velkou rovnou louku za obcí jako letiště.

Louku užívala pro svou potřebu i armáda a v roce 1921 zde zahájila provoz dokonce první letecká společnost. Na pravidelné lince Paříž–Štrasburk–Praha–Varšava a zpět začala cestující vozit Franko-rumunská společnost. První dopravní letecká trať na světě přitom vznikla teprve v roce 1918 v USA.

Před 95 lety se z plátěného stanu v pražských Kbelích ozvalo první „Haló, haló!“. Psí štěkot nevadil

České aerolinie zahájily svou činnost v roce 1923. Jako první letoun k přepravě cestujících i pošty používaly pozorovací letoun Brandenburg vyráběný v licenci firmou Aero. Cestující v něm seděl na místě pozorovatele. V dalším roce používání se tento prostor rozšířil na dva cestující, kteří seděli naproti sobě. Ti museli mít po dobu letu brýle i kukly, protože byli vystaveni silnému větru od vrtule. Oblečeni byli do leteckých kombinéz, v chladnějším počasí pak dostali ještě šálu, rukavice a teplé boty.

Možnost přepravy osob na trati Praha-Bratislava využil hned v roce 1924 hudební skladatel Oskar Nedbal se svou chotí. Jeho dvoučlenná rodina musela být větších proporcí, vážila totiž 195 kg, což bylo pro první přepravní letoun mnoho, ten měl totiž povolenou maximální zátěž 160 kg. Problém se vyřešil po odčerpání 30 l benzínu z nádrže.

Trolejbusy jsou v Čakovicích stále živou vzpomínkou

Letoun pak odstartoval a po letu dlouhém dvě a tři čtvrtě hodiny přistál šťastně v Bratislavě. Podle pamětníků mohli oba cestující letoun opustit jen za podpory letištního personálu. Ze stísněného prostoru, nebyli totiž schopni sami vystoupit. Ano, tak vypadala přeprava prvních leteckých cestujících v naší zemi.

Letecká přeprava na pravidelné lince v tuzemsku tak byla zahájena jen o pár let později než první na světě v USA.

Dnes, 18:14
Na základě informace vydané Českým hydrometeorologickým ústavem skončila platnost nařízení týkajícího se zákazu rozdělávání ohňů...
Dnes, 12:49
Ještě před volbami Piráti slibovali transparentní řízení města. Ačkoliv obsadili křeslo primátora, ani po roce...
Dnes, 10:29
Jedním z nejvýznamnějších míst, na kterém skončilo mnoho nevinných životů během druhé světové války, byla...
Dnes, 08:11
„První doklimatizované tramvaje by měly být zařazeny do provozu o letních prázdninách příštího roku,“ znělo...
Dnes, 07:37
Jak už to tak bývá, stačil jeden dotaz a plán Prahy sobě na zdražení jízdného...
Včera, 11:10
Soutěž Pilsner Urquell Master Bartender, která letos probíhá již patnáctým rokem, je určená výčepním, barmankám...
1.8.2020
Koronakrize vyřadila v Praze z provozu tramvajovou retrolinku 23. Ta byla od roku 2017 speciální...
1.8.2020
Příští týden se na „odpočinkovou zónu“ dočasně promění plácek před prodejnou Albert na Malvazinkách a...
1.8.2020
Přibližně dvacet let pracuje jako instruktorka, přičemž v době koronakrize se rozhodla k zásadnímu kroku,...
1.8.2020
Od dnešního dne bude autobusová linka 112, která spojuje stanici metra Nádraží Holešovice a Zoologickou...
Reklama