Nedostatek personálu. Pražská záchranná služba hledá zaměstnance

Zdravotnická záchranná služba hlavního města (ZZS HMP) hledá nové zaměstnance zvláště na nelékařské profese. Spustila náborovou kampaň.

Novinářům to řekl ředitel pražské záchranky Petr Kolouch. Potřeba budou zvláště zdravotničtí záchranáři, dispečeři a řidiči. Nyní má pražská záchranná služba asi 600 zaměstnanců. Přáním jejího ředitele je až pětinásobný počet.

„Metropole se rozrůstá a my plánujeme rozšiřovat síť výjezdových základen i posilovat zdravotnický tým, abychom i nadále dosahovali vynikajících dojezdových časů,“ řekl Kolouch. Doplnil, že noví lidé budou třeba i u dalších plánovaných projektů, které pražská záchranná služba ve spolupráci s magistrátem připravuje.

Nejen k boji s nákazou covidem-19 jsou podle ředitele pražské záchranné služby opět připravené tzv. létající krizové týmy, které nabízejí pomoc v domovech pro seniory zřizovaných pražským magistrátem. Týmy byly k dispozici na jaře, kdy pomáhali zvládnout první vlnu koronavirové pandemie. Zdravotníci během návštěv zařízení pomáhali s dodržováním bezpečnostních opatření, nabízeli zdravotnickou pomoc klientům domovů a podporu personálu.

V plánu je v budoucích letech transformace létajících krizových týmů do mobilní lékařské pohotovosti. Praktičtí všeobecní lékaři z týmu by vyjížděli do pobytových sociálních zařízení k pacientům v neakutních zdravotních stavech a stanovovali postup léčby či medikaci přímo na místě. Nebude tak podle Koloucha nutné transportovat pacienta do nemocnice. „Tím odpadnou diskuse o nadužívání záchranné služby, o přehlcení příjmových míst v nemocnicích a tak dále,“ řekl.

Osobám vyššího věku bude péči v prostorách jejich bydliště poskytovat plánovaný paliativní tým. Ředitel ZZS HMP doplnil, že budoucí služba bude vyžadovat změnu zřizovací listiny pražské záchranné služby. Upozornil však, že chronicky nemocní senioři a lidé starší 60 let jsou v Praze častými pacienty záchranné služby a jejich počet bude v budoucnu narůstat.

Klipy náborové kampaně, které budou k vidění od dnešního dne, natočil režisér Vít Klusák. Jejich cílem je ukázat rozdíl mezi představami veřejnosti a realitou práce u záchranné služby a každodenní rutinu záchranářské práce. Podle náměstka sekce nelékařských zdravotnických pracovníků ZZS HMP Zdeňka Křivánka tedy to, že záchranáři nezasahují jen u událostí se život ohrožujícím stavem, ale i u méně závažných případů jako je například pomoc chronicky nemocným.

ČTK

Dnes, 07:35
Na řešení dopravní situace v ulici Za Strahovem v oblasti památkové zóny Tejnka se mohou...
bezdomovectví_ilustrační obrázek
Včera, 17:40
Pražský magistrát vypsal veřejnou soutěž na nákup hotelů, hostelů či bytových domů pro účely krátkodobého...
Včera, 16:20
Prodejní ceny nových bytů v Praze na konci září meziročně vzrostly o 3,2 procenta na...
Včera, 15:00
Poslední ze série modernizací světelných signalizací v letošním roce. Křižovatka Komunardů x Plynární x Ortenovo...
Včera, 13:00
Lidé, kteří mají neplatný řidičský průkaz, nemusejí spěchat na úřad pro nový doklad. Ministerstva dopravy...
Včera, 11:00
Ačkoli zatím musí být veřejnosti nepřístupné, otevřelo se v Praze 7 nové bistro, a to...
Včera, 08:11
Když se dnes řekne teroristický útok, každého asi napadne výbuch, šílený střelec nebo něco podobného,...
Včera, 07:35
Omezení čeká na cestující, kteří využívají metro na Andělu respektive Na Knížecí. Kvůli výměně eskalátorů...
20.10.2020
Koncert Norbiho Kovácse ve čtvrtek 22. října – od 17 do 18 hodin – nabídne...
20.10.2020
Praha 6 odhalila sochu Marie Terezie. Stojí ve stejnojmenném parku na pražských Hradčanech. Socha byla...
Reklama