Nejen hudebník a divadelník, ale i osobitý výtvarník. Villa Pellé připomíná osobnost Jiřího Šlitra

Další fotky

V době výročí 50 let od jeho náhlé smrti, 95 let od narození, ale také 60 let od vzniku divadla Semafor, se kterým byl Jiří Šlitr spjat, ho připomíná bubenečská Galerie Villa Pellé rozsáhlou výstavou jeho výtvarného díla.

Ucelenější soubor Šlitrova výtvarného díla byl k vidění naposledy v Galerii Fronta před pětatřiceti lety. Současná výstava ale představí i dosud nevystavované objevy.

Skicář byl stálou výbavou Jiřího Šlitra (1924 v Zálesní Lhotě u Jilemnice – 1969 v Praze), doma i na četných pracovních cestách v zahraničí s laternou magikou nebo Semaforem.
Výstava představí v části Cesty ojedinělé kresby krajin, originální zábavné studie městského života, rozsáhlou sérii výjevů z barů a kaváren, které byly Šlitrovým světem.
Ženy a erotika byly dalším velkým tématem jeho života i tvorby, v takto pojmenované části expozice najdeme momentky žen, rychlé portréty v kresbě i akvarelu i stylizované erotické akty v kresbě barevnými fixkami, akvarelu i malbě.
Kabinet bude patřit prostředí koncertů a osobitým karikaturám hudebníků a zpěváků.
V prvním patře Villa Pellé v psané i fotografické formě biografie přiblíží osobní historii a šíři talentu Jiřího Šlitra jako muzikanta a divadelníka.
Budou zde unikátní fotografie z archivu rodiny i šéfa provozu Semaforu Ivana Englicha.
Zatímco na schodišti galerie zaujmou návštěvníky autoportréty Jiřího Šlitra vytvořené v různých obdobích různými technikami, na půdě najdou přes 20 dobových publikací a dobové dokumenty, mapující jeho hudební a výtvarnou tvorbu.
A poprvé bude k zhlédnutí také dosud nepublikovaná korespondence Jiřího Šlitra s Jiřím Voskovcem.

Fotograf Miroslav Hucek. Veřejnost si získal osobně prožitým svědectvím doby

Šlitrovo dílo je nutné zařadit do souvislostí světového i domácího, kresebného a ilustrátorského kontextu. Připomenuta bude například zásadní osobnost rumunsko-amerického kreslíře a karikaturisty Saula Steinberga (1914, Râmnicu Sărat, Rumunsko – 1999 v New Yorku), jehož dílo v 60. letech představovalo silný impuls pro československou kreslířskou obec (1959 vyšla v SNKLU Steinbergova monografie).
Jiří Šlitr se během svých návštěv USA se Steinbergem několikrát setkal, je tak možné představit i Steinbergovu kresbu uchovanou ve Šlitrově pozůstalosti.

O Šlitrově díle lze přemýšlet i v kontextu avantgardní malířské tvorby. Inspirační souvislosti lze sledovat například k lavírovaným kresbám Paula Kleea, surrealistické fantazijní kresbě i naivizující grotesce Jeana Dubuffeta nebo například českým současníkům ze skupiny Máj.
První zahraniční výstava proběhla v roce 1958 v Bruselu, souběžně se Šlitrovým angažmá v Laterně magice na Expu 58. Dílo tohoto nesmírně talentovaného a pracovitého autodidakta se stalo součástí velkého boomu české umění karikatury a ilustrace v 50. a 60. letech, v některých případech srovnatelného s legendární filmovou novou vlnou.

Dejvické divadlo bude mít nová Játra

Přestože rozsáhlé dílo Jiřího Šlitra je obecně známo (připomeňme například jeho ilustrace ke Škvoreckého Babylónskému příběhu nebo Zbabělcům), v pozůstalosti, čítající stovky kreseb, našli autoři výstavy i dosud nezveřejněná díla.
„Překvapilo mne, že Jiří Šlitr i výborně maloval, z mládí se dochovaly akvarely i oleje a v poslední fázi tvorby pak experimentoval s užitím barevných fixů, pastelů, kombinacemi technik,” upozorňuje kurátorka výstavy Daniela Kramerová na další nové pohledy na autora, které výstava přinese. „Neznala jsem toto závěrečné tvůrčí období během posledního roku před smrtí, kdy vytvářel odvážné i něžné erotické scény. V posledním roce života se myslím proměňoval Šlitrův pohled na život, vztahy i tvorbu. Přála bych si vidět, kam by jeho tvorba směřovala dále…”

Mezi Šlitrova díla, která jistě zaujmou, patří městské výjevy, především kresby z New Yorku – shluky mrakodrapů načrtnuté barevnými fixy, na druhém pólu třeba minimalistický tužkový náčrt slunce nad moskevským stalinským mrakodrapem. A také vtipné a svižné skicovací deníky z Bruselu a Montrealu, které si bude možné na výstavě prolistovat.
Výstavu je možné navštívit do 15. února 2020.

FOTO: Šlitr Šlitr Šlitr

Šlitr Šlitr Šlitr - 1 9-Galerie-Villa-Pellé-©-Šlitr-Šlitr-Šlitr-výstava-foto-Jakub-Joachim-13Šlitr Šlitr Šlitr - 2 suchý šlitr šestkaŠlitr Šlitr Šlitr - 3 šlitrŠlitr Šlitr Šlitr - 4 brusel v6Šlitr Šlitr Šlitr - 5 2019-Galerie-Villa-Pellé-©-Šlitr-Šlitr-Šlitr-výstava-foto-Jakub-Joachim-18
Další fotky
Šlitr Šlitr Šlitr - 6 2019-Galerie-Villa-Pellé-©-Šlitr-Šlitr-Šlitr-výstava-foto-Jakub-Joachim-12Šlitr Šlitr Šlitr - 7 2019-Galerie-Villa-Pellé-©-Šlitr-Šlitr-Šlitr-výstava-foto-Jakub-Joachim-5Šlitr Šlitr Šlitr - 0 šes
Včera, 12:01
Hru Kočkožrout slavného německého filmaře, dramatika a provokatéra Reinera Wernera Fassbindera (1945 – 1982), od...
16.1.2020
Čínský nový rok je oslavou příchodu jarního období, které Číňané nazývají Svátky jara. V sobotu...
16.1.2020
Nyní už není k dispozici v Hloubětínském zámečku, ale ve Fakultní nemocnici Královské Vinohrady (Šrobárova...
16.1.2020
Na sídlišti v pražské Písnici má vzniknout nové náměstí, zelené plochy včetně centrálního parku a...
16.1.2020
Informace o skutečném čase odjezdu všech autobusů Dopravního podniku hl. m. Prahy (DPP) z jednotlivých...
15.1.2020
Na hrob Karla Gotta, který je na pražských Malvazinkách, lidé stále přinášejí květiny a svíčky....
15.1.2020
Praha 1 má nového starostu, na bouřlivém jednání zastupitelstva se jím včera po odvolání Pavla...
15.1.2020
V lednu a únoru byla omezena pražská hromadná doprava. Důvodem je nedostatek řidičů u Dopravního...
15.1.2020
Zápisem do katastru nemovitostí Praha 7 po sedmnácti letech získala radnice přístup k objektu bývalého...
14.1.2020
Radnice Prahy 22 vybrala firmu, která v ulici U Starého mlýna v Uhříněvsi postaví dům...
Reklama