19℃
Dnes je 23. září , svátek má Berta

Nejstarší kostel na Žižkově je připomínkou několik století starých tragických událostí

Žižkov je znám především televizním vysílačem a nekonečným množstvím hospůdek a kaváren. Méně známou budovou je kostel svatého Rocha. Jedná se o nejstarší žižkovský kostel, jehož vznik se datuje do 17. století.

Reklama

Když se procházíme po pražské čtvrti Žižkov, narazíme na mnoho zajímavých architektonických objektů. Pokud bychom se vydali od nejznámější budovy, kterou je samozřejmě Žižkovský vysílač směrem k  Olšanskému náměstí, došli bychom k Olšanským hřbitovům. A právě na tomto místě stojí nejstarší kostel této čtvrti.

Není moc velký a poněkud zaniká v blízkosti velké křižovatky. Jeho historie příliš známá není. Je spojena především se sousedními rozlehlými hřbitovy. Nachází se na území zaniklé vesnice Olšany. Stojí na křižovatce Jičínské a Olšanské ulice, v severozápadním rohu Olšanských hřbitovů. Začíná zde naučná stezka po největším pražském hřbitově.

Vyšehradský tunel je zajímavý nejen svým jedinečným vzhledem. V jeho okolí dodnes stojí několik historicky cenných budov

Morová epidemie

Roku 1680 vypukla v Praze morová epidemie. Bylo nutné zřídit pohřebiště za městskými hradbami. Byl vybudován staroměstský morový hřbitov. Původní ves Olšany, která se zde nacházela, zcela zanikla vlivem této děsivé epidemie. Roku 1682 zde byla postavena morová kaple zasvěcená patronům sv. Rochovi, Šebestiánu a Rosalii. Svatý Roch z Montpellieru je francouzský katolický světec, který je uctíván jako morový patron. Lidé tomuto světci často směřovali svá přání za uzdravení lidí během morových epidemií. Bývá často vyobrazován v poutnickém oblečení se sedícím psem u nohou.

Architektura kostela

Kostel je velmi často nesprávně označován jako rotunda, neboť svým tvarem tuto stavbu velmi připomíná. Jedná se ovšem o barokní elipsovitou kopulovou stavbu. Vnitřek je členěn arkádami, nad nimiž se táhne galerie. Dominantu interiéru kostela představuje hlavní novorenesanční oltář, na kterém jsou vyobrazeni svatí patroni, kteří pomáhají při morových epidemiích. Nejstarším dochovaným předmětem, který se v kostele nachází, je barokní cínová křtitelnice, pocházející z konce 16. století.

FOTO: Kostel sv. Rocha Žižkov

Kostel sv. Rocha Žižkov - kostel sv. Rocha ŽižkovKostel sv. Rocha Žižkov - kostel sv. Rocha ŽižkovKostel sv. Rocha Žižkov - Olšanské hřbitovy brána z Jičínské uliceKostel sv. Rocha Žižkov - Žižkov kostel sv. Rocha se zvonicí

Při výstavbě dopravních komunikací na Olšanech, ke kterým došlo ve 20. století, byla zbořena část hřbitovní zdi, za níž kostel sv. Rocha stával. Stejný osud potkal i starou faru. Proto se dnes kostel nachází v těsné blízkosti křižovatky a je vytržen ze svého původního umístění v krajině. Budova je dnes připomínkou děsivých morových epidemií, kterým musela Praha v minulosti čelit. Zároveň nám dokládá, že novější pražské čtvrti mají mnohem delší historii, než by se na první pohled zdálo.

 

Před 2 hodinami
294. derby pražských "S" bylo jako již tradičně velmi vyhrocené. Kromě dvou červených karet a...
bytový dům Hadovka, foto Fefík
Před 2 hodinami
Ve velké části Prahy se zvýší daň z obytných nemovitostí, v případě těch komerčních se...
Dnes, 10:44
Komerční článek
Momentálně nabízíme: BYTY Nabízíme byty v moderních bytových domech, vysokého standardu a urbanistickou funkcí. Projekty...
Dnes, 10:44
Dominantou dětského hřiště v Centrálním parku Prahy 13 bude obří herní sova o výšce 3,6...
Včera, 16:44
V hlavním městě se při oslavách 30. výročí 17. listopadu 1989 uskuteční například koncerty, výstava...
Včera, 12:11
Městská doprava na ruzyňské letiště se potýká v posledních letech s kapacitními problémy. Nejezdí tam...
Staroměstské náměstí
Včera, 09:01
V centru Prahy už nebudou moci vystupovat lidé v obřích kostýmech pand a dalších zvířat....
21.9.2019
Před budovou Národního technického muzea (NTM) na pražské Letné probíhá Recyklační víkend. Výměnou za své...
21.9.2019
Budoucí podobu historických budov v centru Prahy, které jsou spojené s palácem Savarin a tvoří...
21.9.2019
Bohemka na domácím stadionu zůstává neporažena. Po posledním dramatickém utkání se Zlínem, ale nebyl trenér...
21.9.2019
Sochař Jan Hána se narodil 28. října 1927 v Dobronicích u Bechyně, kde začal pracovat...
Reklama