Některé kadeřnice jsou v zoufalé situaci. Na výplaty si musely půjčit

Někteří provozovatelé kadeřnictví v Praze si zoufají nad svou aktuální finanční situací. Kvůli uzavření na jaře i na podzim nemají už žádné rezervy, podporu od státu, o kterou žádali, zatím na účty nedostali. Dostali se na pokraj ukončení činnosti. Informovaly o tom zástupkyně vybraných pražských salonů.

Majitelka salonu René Olivier Kateřina Průchová finanční rezervy vyčerpala v první vlně pandemie. Jarní uzavření služeb trvalo zhruba od poloviny března do poloviny května. „V našem salonu jsou kadeřníci zaměstnáni a nároky na mzdy mají vysoké,“ řekla. Druhou vlnu uzavření, od 22. října do 2. prosince, Průchová už označila za likvidační. Na mzdy si musela půjčit, uvedla. Českou správu sociálního zabezpečení žádala 5. listopadu o pomoc, peníze na svém účtu ale stále nemá.

Společnosti zasažené v souvislosti s koronavirem a vládními opatřeními mohou žádat o příspěvek na mzdy. Stát proplácí celé mzdy s odvody do 50 tisíc korun v zavřených provozech, 80 procent náhrady lidí v karanténě do 39 tisíc korun superhrubé mzdy a 60 procent náhrady při omezení výroby a služeb kvůli výpadku poptávky, personálu či surovin do 29 tisíc korun superhrubé mzdy. Podnikatelé mohou získat také příspěvek na komerční nájem v programu COVID nájemné.

„Situace je pro nás velmi obtížná a jsme na pokraji zavření salonu, každé omezení služeb už je rozhodující,“ uvedla Šárka Rytinová z Apriori salonu. Provoz jim podle ní žádné z vládních opatření úplně nekomplikuje. Je to podle ní ale tím, že mají velké studio. Jinak by limit jednoho zákazníka na 15 metrů čtverečních byl podle ní velký problém a nedokázali by pokrýt náklady. Ocenila, že vláda nenařídila kadeřníkům dvojí ochranu obličeje, tedy štít a roušku. Opatření platilo po jarním uvolnění, uvažovalo se o něm i nyní. „V tom se opravdu nedá pracovat,“ dodala Rytinová. Klientů se nyní podle ní objednává hodně, proto prodloužila provozní dobu.

Fronty až za roh. Salony pro mazlíčky po otevření praskají ve švech

V salonu René Olivier budou nově kvůli velkému zájmu pracovat i v neděli. Pracovní soboty jsou tu běžné. „Pevně doufám, že to ve zdraví zvládneme a nikdo neonemocní,“ doplnila Průchová.

V České republice se dnes kromě všech služeb, mohly otevřít také veškeré obchody a nákupní centra. Fungovat mohou hotely pro rekreační účely, restaurace v omezeném režimu. Lidé mohou jít do bazénu, sauny, wellness nebo fitness.

S přispěním ČTK

Včera, 13:00
Záchranná stanice hlavního města pro volně žijící živočichy přijala loni 5186 zvířat 143 druhů, tedy...
Včera, 10:06
Místo poprav 539 vlastenců v roce 1942 se stalo svědkem zbabělé pomsty za uskutečnění úspěšné...
21.1.2021
Komerční článek
SMART REGION CHCETE SE ZVIDITELNIT NEBO PROPAGOVAT SVÉ PRODUKTY V REGIONECH ČR​? Nabízíme Vám Reklamní...
21.1.2021
Co se stane, když se mocná síla klimatické změny střetne s nepružnými osobami z nejvyšší...
20.1.2021
Pražští policisté v pondělí kontrolovali třiadvacetiletého řidiče, který ve snaze skrýt před nimi svůj zákaz...
20.1.2021
Spolek Loutky v nemocnici již 15 let ulehčuje dětem v nemocnicích a léčebnách pobyt a...
20.1.2021
Vláda podle premiéra Andreje Babiše nechce rozvolňovat epidemická opatření. Sněmovna bude na žádost vlády jednat...
20.1.2021
Umělci spjatí s Cirkem La Putyka zahrají ve čtvrtek 21. ledna ve výlohách několika podniků...
20.1.2021
Češky za nákupy na internetu podle průzkumu společnosti Testuj.to utratí průměrně zhruba 2 tisíce korun...
20.1.2021
Za rok 2020 odhalili detektivové pojišťovny v Praze podvody za 124 milionů korun. Ta se...
20.1.2021
V pátek 22. ledna odstartuje ze Švandova divadla v Praze pod záštitou místopředsedy vlády a...
Reklama