17℃
Dnes je 22. květen , svátek má Emil

Nenápadná pamětní trolejbusová zastávka Orionka na Vinohradech připomíná, že i v Praze jezdily trolejbusy

Památník trolejbusové zastávky Orionka není na první pohled příliš patrný. Představuje připomínku trolejbusových linek, které v Praze jezdily až do roku 1972. Na místě původní smyčky vznikla pamětní zastávka s původní dlažbou a několika dochovanými sloupy trolejového vedení.

Reklama

Památník trolejbusové zastávky Orionka se nachází v pražských Vinohradech. Nalezneme ho na náměstí Na Orionce, které je ohraničeno ulicemi Benešovská a Korunní. Ze třetí strany jej uzavírá bývalá vozovna Městských elektrických drah Královských Vinohrad.

Vyšehradský tunel je zajímavý nejen svým jedinečným vzhledem. V jeho okolí dodnes stojí několik historicky cenných budov

Historie smyčky Orionka

Slavnostní zahájení provozu na první trolejbusové trati a lince v Praze proběhlo dne 28. srpna 1936 a následující den vyjela v pravidelném provozu linka K na trase Vozovna Střešovice – Bořislavka – Svatý Matěj. Roku 1949 přibylo nové spojení Žitné ulice přes Náměstí Míru, Orionku ke Zdravotnímu ústavu. Smyčka Orionka vznikla právě v době stavby nové trolejbusové trati. U zastávky Orionka se nacházela tramvajová vozovna Královské Vinohrady. Byla využívána pouze manipulačně při výjezdech z vozovny a při zátazích do ní.

Během první poloviny 50. let zde byly při výlukách dočasně ukončeny některé trolejbusové linky. Když byla v roce 1955 otevřena moderní trolejbusová vozovna na bohdaleckém kopci, byla vinohradská vozovna uzavřena. Význam smyčky Orionka se snížil, zůstala však zachovaná a nadále sloužila jako manipulační.

Praha zvažuje velký návrat trolejbusů na historickou trasu. A pojedou i na elektřinu

V 60. letech 20. století začalo město od trolejbusové dopravy ustupovat. V neděli 15. října 1972 před půlnocí vyjel z Orionky poslední pravidelný spoj, čímž byl provoz pražských trolejbusů ukončen. Jednalo se o poslední spoj v historii trolejbusů v Praze. Od toho roku plocha bývalé manipulační smyčky před vinohradskou vozovnou pustla. Díky tomu, že nebyla nijak využívaná ani upravovaná, se dochovala původní vozovka, dlažba i obrubníky.  Byly na ni pouze položeny panely a sloužila jako parkoviště.

Vybudování pamětní zastávky

V roce 2007 byly objeveny pozůstatky dláždění. Došlo k revitalizaci parčíku s pamětní trolejbusovou zastávkou. Nevyužitá plocha byla rekonstruována. Dlažba je doplněna o plochu nástupiště, která byla vybudována nově a nemá s historickou zastávkou nic společného.

FOTO: Pamětní trolejbusová zastávka Orionka

Pamětní trolejbusová zastávka Orionka - pamětní zastávka OrionkaPamětní trolejbusová zastávka Orionka - pamětní deska OrionkaPamětní trolejbusová zastávka Orionka - Orionka, původní dlažbaPamětní trolejbusová zastávka Orionka - Orionka, sloupy a trolejové vedení

Dále zde byl umístěn zastávkový označník s číslem poslední linky a pamětní deska. U zastávky jsou čtyři sloupy původního trolejového vedení a dvě pole samotného trolejového vedení o délce přibližně dvacet metrů. Jeden ze sloupů je běžný tramvajový, který byl po druhé světové válce používán i pro trakční vedení trolejbusů, zbylé tři jsou renovované sloupy z roku 1939, které se dochovaly v Peroutkově ulici, kudy jezdily trolejbusy v letech 1939 – 1969. Slavnostní otevření trolejbusové zastávky se uskutečnilo u příležitosti Dnů Prahy 10 v pátek 8. října 2010.

 

Před 2 hodinami
Na východě Prahy by mohla v budoucnu vzniknout nová tramvajová trať. Takzvaná východní tangenta by...
Před 3 hodinami
Bohnice jsou čtvrtí mnoha rozměrů. Jsou dost nízko (177 metrů) i dost vysoko (330 metrů)...
Dnes, 14:28
Tramvaje v pražských Bohnicích nepojedou v případě výstavby trati zdejším sídlištěm, jak bylo původně plánováno....
Dnes, 08:34
Ota Janeček okouzlený přírodou, všemi jejími formami, živými i těmi zdánlivě neživými, makrosvětem i mikrosvětem...
Včera, 18:42
Radnice v pražské Libuši nechá kompletně opravit pět místních ulic. Práce vyjdou městskou část na...
Včera, 16:28
Nový filmový klub se 1. června otevře ve funkcionalistické budově bývalé trafostanice u Jindřišské věže....
Včera, 15:27
Obce mají ze zákona povinnost vypravovat zesnulým, jejichž příbuzné se nepodaří dohledat, takzvané sociální pohřby....
Včera, 14:34
Praha 5 představila projekt výstavby dopravního terminálu na smíchovském nádraží. Vznikne tam autobusový terminál, záchytné...
Včera, 13:27
V pražské Nemocnici Na Bulovce je od půlnoci omezena péče kvůli havárii vodovodu mimo areál....
Včera, 12:34
Hlas Josefa Svobody rozhodl o tom, že padne koalice Pirátů a nezávislých, sdružení Praha 4...
Reklama