6℃
Dnes je 20. březen , svátek má Světlana

Nenápadná pamětní trolejbusová zastávka Orionka na Vinohradech připomíná, že i v Praze jezdily trolejbusy

Památník trolejbusové zastávky Orionka není na první pohled příliš patrný. Představuje připomínku trolejbusových linek, které v Praze jezdily až do roku 1972. Na místě původní smyčky vznikla pamětní zastávka s původní dlažbou a několika dochovanými sloupy trolejového vedení.

Reklama

Památník trolejbusové zastávky Orionka se nachází v pražských Vinohradech. Nalezneme ho na náměstí Na Orionce, které je ohraničeno ulicemi Benešovská a Korunní. Ze třetí strany jej uzavírá bývalá vozovna Městských elektrických drah Královských Vinohrad.

Vyšehradský tunel je zajímavý nejen svým jedinečným vzhledem. V jeho okolí dodnes stojí několik historicky cenných budov

Historie smyčky Orionka

Slavnostní zahájení provozu na první trolejbusové trati a lince v Praze proběhlo dne 28. srpna 1936 a následující den vyjela v pravidelném provozu linka K na trase Vozovna Střešovice – Bořislavka – Svatý Matěj. Roku 1949 přibylo nové spojení Žitné ulice přes Náměstí Míru, Orionku ke Zdravotnímu ústavu. Smyčka Orionka vznikla právě v době stavby nové trolejbusové trati. U zastávky Orionka se nacházela tramvajová vozovna Královské Vinohrady. Byla využívána pouze manipulačně při výjezdech z vozovny a při zátazích do ní.

Během první poloviny 50. let zde byly při výlukách dočasně ukončeny některé trolejbusové linky. Když byla v roce 1955 otevřena moderní trolejbusová vozovna na bohdaleckém kopci, byla vinohradská vozovna uzavřena. Význam smyčky Orionka se snížil, zůstala však zachovaná a nadále sloužila jako manipulační.

Praha zvažuje velký návrat trolejbusů na historickou trasu. A pojedou i na elektřinu

V 60. letech 20. století začalo město od trolejbusové dopravy ustupovat. V neděli 15. října 1972 před půlnocí vyjel z Orionky poslední pravidelný spoj, čímž byl provoz pražských trolejbusů ukončen. Jednalo se o poslední spoj v historii trolejbusů v Praze. Od toho roku plocha bývalé manipulační smyčky před vinohradskou vozovnou pustla. Díky tomu, že nebyla nijak využívaná ani upravovaná, se dochovala původní vozovka, dlažba i obrubníky.  Byly na ni pouze položeny panely a sloužila jako parkoviště.

Vybudování pamětní zastávky

V roce 2007 byly objeveny pozůstatky dláždění. Došlo k revitalizaci parčíku s pamětní trolejbusovou zastávkou. Nevyužitá plocha byla rekonstruována. Dlažba je doplněna o plochu nástupiště, která byla vybudována nově a nemá s historickou zastávkou nic společného.

FOTO: Pamětní trolejbusová zastávka Orionka

Pamětní trolejbusová zastávka Orionka - pamětní zastávka OrionkaPamětní trolejbusová zastávka Orionka - pamětní deska OrionkaPamětní trolejbusová zastávka Orionka - Orionka, původní dlažbaPamětní trolejbusová zastávka Orionka - Orionka, sloupy a trolejové vedení

Dále zde byl umístěn zastávkový označník s číslem poslední linky a pamětní deska. U zastávky jsou čtyři sloupy původního trolejového vedení a dvě pole samotného trolejového vedení o délce přibližně dvacet metrů. Jeden ze sloupů je běžný tramvajový, který byl po druhé světové válce používán i pro trakční vedení trolejbusů, zbylé tři jsou renovované sloupy z roku 1939, které se dochovaly v Peroutkově ulici, kudy jezdily trolejbusy v letech 1939 – 1969. Slavnostní otevření trolejbusové zastávky se uskutečnilo u příležitosti Dnů Prahy 10 v pátek 8. října 2010.

 

Před 1 hodinou
V pražské MHD by mohly být všechny autobusové zastávky na znamení. Změna by přinesla finanční...
Dnes, 13:33
V ulicích Prahy 8 funguje od roku 2013 terénní sociální služba pro děti a mládež...
Včera, 18:33
Policisté u obviněných objevili kokain a extázi, u jednoho z mužů i pěstírnu marihuany se...
Včera, 18:09
Když se řekne Apolinář, napadne většinu z nás bývalá záchytka. My se ale chceme věnovat...
Včera, 17:52
Dvojice kradla v obchodním centru ve Vinohradské ulici na Žižkově. Vyhlédli si obchod s mobilními...
Včera, 17:00
Vedení Prahy 12 se postavilo proti stavbě bytového domu Zelený Kamýk. Rada schválila odvolání proti...
Včera, 16:30
V pražské Zbraslavi mají nové kulturně-komunitní centrum. Za rekonstrukci dvou chátrajících pavilonů v Žabovřeské ulici...
Včera, 15:34
Takzvaná kontejnerová kavárna s veřejnými toaletami vznikne na Ortenově náměstí v Praze 7. Radnice nyní...
Včera, 14:45
Tak tohle je poměrně vtipná situace. Chlápek na Žižkově v Praze 3 vešel do prodejny...
Včera, 13:26
Ve středu 20. března se pěší zóna na Andělu od 8 do 19 hodin promění...
Reklama