Neuvěřitelné peníze. Radnice dostanou od magistrátu více než pět miliard

Radnice pražských městských částí dostanou v příštím roce z rozpočtu Prahy dohromady zhruba 5,02 miliardy korun, což je více než letos. Nižší příjmy způsobené pandemií covid-19 se do financování radnic nepromítnou.

Novinářům to řekl náměstek primátora Pavel Vyhnánek (Praha Sobě). Propad příjmů kvůli covidu-19 očekává město v rozmezí od 12 do 15 miliard korun. Pro letošek má Praha z loňského prosince schválený rozpočet s příjmy 60,7 miliardy a výdaji 81,6 miliardy korun. Rozdíl dorovná například z peněz, které získá od státu.

„Rozhodli jsme se, že nebudeme přenášet daňové propady na městské části, takže objem finančních vztahů k městským částem dokonce o asi 31 milionů naroste. Věřím, že je dobrá zpráva pro radnice,“ řekl Vyhnánek.

Důvodem, proč Praha v rozpočtu nepromítne propad daňových příjmů do množství peněz pro radnice, je podle Vyhnánka to, že by se s propadem velmi těžko vyrovnávaly.

Pro letošní rok město v rozpočtu vyčlenilo pro radnice 4,98 miliardy korun. K tomu jim připadlo další peníze v dotacích na projekty nebo je podpořilo specifickou dotací téměř 400 milionů kvůli opatřením proti koronaviru.

O kolik přesně Praha kvůli koronaviru přijde, není zatím definitivně jasné. „Predikci (12 až 15 miliard) stále držíme. S ohledem na vývoj situace ale nelze říci, zda se nepřiblížím těm 15 miliardám,“ řekl Vyhnánek.

Hlas ze zastupitelstva Prahy: koronavirus jako záminka k umlčení opozice

Vyčíslení finančního propadu ale nepočítá s plánem vlády zrušit superhrubou mzdu, což by podle Vyhnánka způsobilo Praze ztrátu další více než čtyři miliardy korun. „Pokud by nebylo doplněno o další změny v rozpočtovém určení daní, tak by to znamenalo další propad ve financích samospráv. Pokud stát ke zrušení přistoupí bez náhrady, pro řadu obcí by to bylo neřešitelné,“ řekl.

Hospodaření hlavního města skončilo v prvním pololetí letošního roku přebytkem zhruba 3,88 miliardy korun. To je meziročně o asi pět miliard korun méně. Hlavní město šetřilo nižším plněním výdajů 42,72 procenta upraveného rozpočtu. Vliv na hospodaření měla rovněž pandemie nemoci covid-19. Příjmy dosáhly 87,42 miliardy a výdaje 101,7 miliardy korun. Rozdíl město dorovná například z peněz od státu.

ČTK

Včera, 18:20
Se změnou v provozu mobilních sběrných dvorů musejí počítat obyvatelé šesté městské části. Důvodem je...
Včera, 17:40
Fotografie zahraničních filmových celebrit zachycených objektivem Miloše Fikejze, filmového publicisty, encyklopedisty a fotografa, můžete obdivovat...
Včera, 17:00
Komerční článek
Momentálně nabízíme: BYTY Nabízíme byty v moderních bytových domech, vysokého standardu a urbanistickou funkcí. Projekty...
Včera, 17:00
Nebojácný strážník městské policie v době svého volna zadržel sedmnáctiletého mladíka, který spolu se svým...
Včera, 16:20
Policie už ukončila vyšetřování lednového pádu muže pod metro ve stanici Anděl a navrhla podání...
Včera, 14:20
Na pražské Jižní spojce začne ve středu 23. září poslední fáze oprav. Rekonstruován bude pravý...
Včera, 13:00
Pražskou zoologickou zahradu navštívilo letos zatím přes 800 tisíc návštěvníků. Přes toto číslo se návštěvnost...
Včera, 12:20
Vadí jim zejména, že to nekonzultoval s koaličními Spojenými silami pro Prahu (TOP 09 a...
Včera, 11:00
Pražští kriminalisté vyšetřují vraždu muže, jehož tělo našli v pátek v suterénu jednoho z domů...
Včera, 07:35
Vedení hlavního města chce mít zástupce v Ústředním krizovém štábu. Důvodem je to, že v...
20.9.2020
Vladimír Holan (16. září 1905 v Praze – 31. března 1980 tamtéž) byl jeden z...
Reklama