Neuvěřitelné peníze. Radnice dostanou od magistrátu více než pět miliard

Radnice pražských městských částí dostanou v příštím roce z rozpočtu Prahy dohromady zhruba 5,02 miliardy korun, což je více než letos. Nižší příjmy způsobené pandemií covid-19 se do financování radnic nepromítnou.

Novinářům to řekl náměstek primátora Pavel Vyhnánek (Praha Sobě). Propad příjmů kvůli covidu-19 očekává město v rozmezí od 12 do 15 miliard korun. Pro letošek má Praha z loňského prosince schválený rozpočet s příjmy 60,7 miliardy a výdaji 81,6 miliardy korun. Rozdíl dorovná například z peněz, které získá od státu.

„Rozhodli jsme se, že nebudeme přenášet daňové propady na městské části, takže objem finančních vztahů k městským částem dokonce o asi 31 milionů naroste. Věřím, že je dobrá zpráva pro radnice,“ řekl Vyhnánek.

Důvodem, proč Praha v rozpočtu nepromítne propad daňových příjmů do množství peněz pro radnice, je podle Vyhnánka to, že by se s propadem velmi těžko vyrovnávaly.

Pro letošní rok město v rozpočtu vyčlenilo pro radnice 4,98 miliardy korun. K tomu jim připadlo další peníze v dotacích na projekty nebo je podpořilo specifickou dotací téměř 400 milionů kvůli opatřením proti koronaviru.

O kolik přesně Praha kvůli koronaviru přijde, není zatím definitivně jasné. „Predikci (12 až 15 miliard) stále držíme. S ohledem na vývoj situace ale nelze říci, zda se nepřiblížím těm 15 miliardám,“ řekl Vyhnánek.

Hlas ze zastupitelstva Prahy: koronavirus jako záminka k umlčení opozice

Vyčíslení finančního propadu ale nepočítá s plánem vlády zrušit superhrubou mzdu, což by podle Vyhnánka způsobilo Praze ztrátu další více než čtyři miliardy korun. „Pokud by nebylo doplněno o další změny v rozpočtovém určení daní, tak by to znamenalo další propad ve financích samospráv. Pokud stát ke zrušení přistoupí bez náhrady, pro řadu obcí by to bylo neřešitelné,“ řekl.

Hospodaření hlavního města skončilo v prvním pololetí letošního roku přebytkem zhruba 3,88 miliardy korun. To je meziročně o asi pět miliard korun méně. Hlavní město šetřilo nižším plněním výdajů 42,72 procenta upraveného rozpočtu. Vliv na hospodaření měla rovněž pandemie nemoci covid-19. Příjmy dosáhly 87,42 miliardy a výdaje 101,7 miliardy korun. Rozdíl město dorovná například z peněz od státu.

ČTK

Dnes, 10:47
Zatímco Penta čeká na stavební povolení první fáze obřího projektu od Zahy Hadid u pražského...
Dnes, 09:40
Dva roky od voleb. To byla on-line debata, jež proběhla 19. listopadu večer. Radní Prahy...
Dnes, 07:35
Komerční článek
Praha spustila novou kampaň na základě zážitků skutečných lidí z první linie, kteří denně bojují proti...
Dnes, 07:35
S omezením musejí počítat řidiči, kteří využívají Strakonickou. Technická správa komunikací zde totiž pokračuje se stavbou nového...
Včera, 17:40
Muzeum literatury, které vzniká jako součást Památníku národního písemnictví (PNP), otevře svoji expozici v roce...
Včera, 17:00
Za jídlo přes rozvoz utratí Pražané průměrně 220 až 300 korun. K nejoblíbenějším objednávaným jídlům...
Včera, 16:20
Matce šesti dětí z Prahy uložil soud za dlouhodobé týrání jejích dvojčat pět let vězení....
Včera, 15:00
Není příliš vzhledná a do prostoru Ortenova náměstí se nehodí. To je ve zkratce kritika,...
Včera, 14:20
Jako jeden z posledních v Praze byl 12. listopadu vypuštěn chaberský Prostřední rybník. Období výlovů...
Včera, 13:00
Cenově dostupných bytů je v Praze nedostatek. Pomůže rozšíření fondu obecních bytů či výstavba na...
Včera, 12:20
Národní knihovna v Praze neotevře okénko pro kontakt se čtenáři, přestože s pondělním přechodem České...
Reklama