Nezaměstnanost letos poroste, tvrdí ekonomové. Bez státní podpory bude ještě hůř

Na relativně nízké úrovni nezaměstnanost drží státní podpora, po jejím konci lze ovšem čekat skokový růst počtu nezaměstnaných. Nezaměstnanost v letošním roce podle analytik poroste kvůli dopadům pandemie a krachu řady podniků a živnostníků. I tak by ale mělo mít Česko nadále jednu nejnižších nezaměstnaností v rámci EU.

Nezaměstnanost v Česku v prosinci stoupla na čtyři procenta z listopadových 3,8 procenta. Vyšší míru nezaměstnanosti mělo Česko naposledy v létě 2017. V evidencí úřadu bylo v poslední den loňského roku 291.977 uchazečů o práci, meziročně skoro o 76.500 více. V prosinci zároveň meziměsíčně mírně stoupl počet volných pracovních míst, a to o 610 na 318 582. V meziročním srovnání to je ale pokles o téměř 22.400 volných pozic.

„V růstu míry nezaměstnanosti se odráží pochopitelně zejména pandemická situace, která způsobuje propouštění v sektoru služeb, v segmentu turistického ruchu, gastronomie, ubytování nebo dopravy,“ uvedl hlavní ekonom Trinity Bank Lukáš Kovanda. Zároveň je podle něj patrný nástup zimní sezóny, která každoročně zvyšuje nezaměstnanost kvůli omezování sezónních pracovních činností. V letošním roce je třeba podle něj počítat s růstem míry nezaměstnanosti k šesti procentům.

Podpora živnostníkům. Některá města snižují nájem nebytových prostor

Podpůrný státní program Antivirus podle hlavní ekonomky Raiffeisenbank Heleny Horské jen oddaluje problém firem postižených uzávěrami částí ekonomiky. „Míra nezaměstnanosti postupně poroste i přes státní podporu a s jejím ukončením ten nárůst může být i přechodně skokový. Počet registrovaných nezaměstnaných může poskočit až o dvě třetiny a přiblížit se k hranici půl miliónu,“ uvedla. Zároveň ale upozornila, že i v takovém případě by nezaměstnanost kolem šesti procent nepřekonala úroveň z doby globální finanční krize v roce 2012.

„Česko si tak pravděpodobně i dál udrží první místo v Evropě za nejnižší míru nezaměstnanosti. Zaměstnavatelé i v těchto krušných dobách hlásí stále dostatek volných pracovních míst. Někteří paradoxně dál nemohou najít vhodné zaměstnance,“ dodala Horská.

Generální ředitel české pobočky společnosti Randstad Jacek Kowalak v této souvislosti upozornil, že současný nárůst hlášených volných pracovních naznačuje, že některé sektory buď stále posilují, nebo se po omezeních z jara dostávají do plného provozu. „Obecně neočekáváme pokles nabídky volných míst u základních, dělnických či operátorských pozic. Kde ale čekáme ještě více volných lidí na trhu, jsou pozice v administrativě, službách, maloobchodě, marketingu,“ uvedl. Dodal, že zůstává otázkou, jak v prvním čtvrtletí s nezaměstnaností zahýbe fakt, že řada drobných podnikatelů již nezvládne opakující se vlny omezení.

adp/ČTK

Dnes, 16:20
Pražští strážníci se rozhodli od začátku letošního roku snížit počet tabulkových míst o 220 na...
Dnes, 15:50
Mladík, který na pražském Smíchově strčil muže pod metro, nesouhlasí s rozsudkem, podle nějž si...
Dnes, 14:40
Komerční článek
SMART REGION CHCETE SE ZVIDITELNIT NEBO PROPAGOVAT SVÉ PRODUKTY V REGIONECH ČR​? Nabízíme Vám Reklamní...
Dnes, 14:40
Předseda poslanců TOP 09 a bývalý ministr financí Miroslav Kalousek dnes složil poslanecký mandát. Jeden...
Dnes, 14:30
Na pražském Zahradním městě vrcholí práce na likvidaci železničního mostu, na kterém ještě v prosinci...
Dnes, 13:30
Organizátor pražské dopravy, společnost ROPID, podezřele zdržuje odpověď na dotaz, kolik korun ročně ušetřil změnou...
Dnes, 11:58
Restaurace se stanou politickými buňkami. To plánují restauratéři z iniciativy Chcípl PES. Chtějí založit politické...
Dnes, 09:40
Z vodovodní sítě v metropoli minulý rok prosáklo do okolí 11,7 milionu metrů krychlových vody....
Dnes, 06:08
V Česku se potvrdil výskyt takzvané britské mutace koronaviru, která je nakažlivější než nyní rozšířená...
Včera, 14:40
Chystaný čtrnáctipatrový kolos by vedle rodinných domků a polikliniky na Budějovické vypadal hodně předimenzovaně. Za...
Včera, 13:51
Nejvíce nominací na filmové ceny Český lev získalo drama Bohdana Slámy Krajina ve stínu. Dostalo...
Reklama