Nezapomeňte na mne. Na Kampě je instalována výstava o Miladě Horákové a největším politickém procesu

Do 24. srpna bude instalována plenérová výstava „Nezapomeňte na mne. JUDr. Milada Horáková a největší politický proces“, kterou si lze prohlédnout v parku poblíž Muzea Kampa.

Výstavu inicioval předseda správní rady Nadace Jana a Medy Mládkových – Musea Kampa Jiří Pospíšil, uspořádala ji městská část Praha 1 ve spolupráci s historikem Petrem Blažkem a autorem dokumentárního cyklu Proces H (Česká televize, 2008) Martinem Vadasem.

Osudy Milady Horákové

Jak uvádí organizátoři, výstava mapuje osudy Milady Horákové. „Tedy zejména protinacistickou činnost, aktivní působení ve veřejném životě po skončení druhé světové války (působila jako poslankyně Ústavodárného národního shromáždění či jako předsedkyně Svazu československých žen aj.), i zinscenovaný politický proces, v němž byla jako jediná žena odsouzena k trestu smrti pro údajnou špionáž a velezradu,“ uvádějí v pozvánce.

Jedná se o první vykonstruovaný poúnorový monstrproces s třinácti lidmi, kdy k trestu smrti byli spolu s právničkou Miladou Horákovou odsouzeni a 27. července 1950 ráno na Pankráci oběšeni Záviš Kalandra, Jan Buchal a Oldřich Pecl, přičemž další odsouzení dostali dlouholeté tresty.

Fotografie i dobové dokumenty

„Součástí výstavy je i „druhý“ život Milady Horákové, zrušení rozsudku v roce 1958 a rehabilitace jejího jména v roce 1990. Obecně tato výstava ukazuje nebezpeční politické zvůle a diktatury a nutnost se stále a znovu proti všem takovým projevům stavět,“ dodávají organizátoři.

V rámci výstavy si lze, vedle textů historika Petra Blažka, prohlédnout mnoho fotografií i přečíst dobové dokumenty. Nechybí ani profily všech dalších odsouzených v monstrprocesu. Výstava byla slavnostně otevřena 27. června, který je Dnem památky obětí komunistického režimu.

FOTO: Výstava JUDr. Milada Horáková a největší politický proces

Výstava JUDr. Milada Horáková a největší politický proces - FOTO TRAFFIC Nezapomeňte na mne. Na Kampě je instalována výstava o Miladě Horákové a největším politickém procesu – foto ACVýstava JUDr. Milada Horáková a největší politický proces - FOTO TRAFFIC Nezapomeňte na mne. Na Kampě je instalována výstava o Miladě Horákové a největším politickém procesu – foto AC 2Výstava JUDr. Milada Horáková a největší politický proces - FOTO TRAFFIC Nezapomeňte na mne. Na Kampě je instalována výstava o Miladě Horákové a největším politickém procesu – foto AC 3
Dnes, 12:40
Neznámý vandal poničil v noci z neděle na pondělí výstavu připomínající justiční vraždu Milady Horákové...
8.8.2020
Novorenesanční restaurace Bohemia, původně Petzoldův plzeňský restaurant z roku 1891, která léta chátrala, se rekonstruuje....
7.8.2020
Komerční článek
Momentálně nabízíme: BYTY Nabízíme byty v moderních bytových domech, vysokého standardu a urbanistickou funkcí. Projekty...
7.8.2020
Uvidíte nejmodernější a největší technickou knihovnu v České republice. Prohlídky se konají od poloviny července...
Zdeněk Hořánek
6.8.2020
Společnost SNEO, kterou vlastní městská část a která má na starost správu městského majetku, má...
6.8.2020
Radní hlavní města Prahy a někteří pracovníci ROPIDu a DPP se snaží prezentovat, jak mají...
6.8.2020
No v Troji, pochopitelně! Nikoli však v zoologické, nejde o opičky ani jiné zástupce říše...
5.8.2020
Po jedenácté letos odstartovaly na Kulaťáku oblíbené trhy. Letošní sezónu, tak jako život nás všech,...
5.8.2020
Lodní dopravě na území Prahy 5 slouží plavební komora mezi Janáčkovým nábřežím a Dětským ostrovem....
4.8.2020
Park Santoška se nabízí k oddechu, příjemným procházkám i krásným výhledům na Prahu. Díky rekonstrukci...
4.8.2020
Hrnčířské trhy v Berouně se kvůli koronaviru neuskuteční ani na podzim. Pořadatelé se snažili s...
Reklama