Noclehárny pro lidi bez domova. Kde všude v Praze mohou přespat?

Zima pomalu propuká a v jednom týdnu umrzlo již sedm lidí bez domova. Jaké jsou možnosti jejich noclehu? Na lodi Hermes lze přespat celoročně, na Vackově a v Michli v zimním období od 1. prosince do 31. března.

Loď Hermes, kotvící u nábřeží kapitána Jaroše pod Štefánikovým mostem, slouží jako noclehárna pro lidi bez přístřeší již dvanáctý rok, otevřena byla 1. února 2007. Slouží celoročně, uzpůsobena je pro 233 nocležníků a nocležnic, když jsou mrazy, je dočasně zrušen dvacetikorunový poplatek za přespání. Letos je zrušen už nyní. Noclehárnu provozuje Centrum sociálních služeb Praha.

V jednotlivých kajutách jsou palandy, lidé mohou posedět i ve společenské místnosti. Nabídnut jim je horký čaj. Ti, kteří mají problém s chozením, spí nahoře, další jdou po schodech dolů. Každý člověk dostane ložní prádlo, ustele si. Ti, kteří chodí pravidelně, mohou použít „svou“ postel. Lidé přicházejí večer mezi 19.30 a 20.30 hod., ráno musí odejít mezi šestou a půl sedmou.

Noclehárna na Vackově

V zimě (od 1. prosince do 31. března) mohou lidé přespat také v noclehárnách na Vackově (provozované Armádou spásy) a v Michli (provozované Centrem sociálních služeb Praha). Vackov v zimě nabízí 80 lůžek pro 64 mužů a 16 žen, tedy pro 80 lidí. Žen bez domova je méně, neznamená to ale, že neexistují. Pokojíky pro ně jsou blíž k noční službě, ženy totiž – ve společnosti tolika mužů – bývají ohroženější.

Středočeští bezdomovci se soustřeďují v Praze. Do nocleháren však mohou bez psů

Když chce člověk na Vackově přespat, buď si předtím (v 18 hodin) rezervuje lůžko na Armádě spásy v holešovické Tusarově ulici, nebo přijde rovnou do noclehárny. Příjem lidí s rezervací je od 20.15 do 20.45 hodin, poté mohou přijít další, ráno do sedmi musí všichni odejít. Středisko nabízí (stejně jako jiné noclehárny) i sociální, psychologickou a zdravotní pomoc.

Noclehárna v Michli

Michelská noclehárna se nachází v areálu teplárny v Chodovské ulici. Lidé se tam dostanou tramvajemi číslo 6 a 11 nebo autobusy 135, 136 a 213 (zastávka Teplárna Michle). Přijímáni jsou v zimním období od 20.30 do 21.30 hodin, budíček je v 6.15 hodin, objekt i areál noclehárny musí opustit do sedmé hodiny ranní. Tak jako do jiných nocleháren tam mohou jen plnoletí. Kapacita je 80 lůžek. Tyto zimní služby jsou zcela bezplatné. O všech těchto možnostech informují lidi bez domova terénní pracovníci.

Lidem bez domova může pomoci i veřejnost, a to zakoupením nocleženek. Každá nocleženka, v hodnotě 100 korun, podpoří konkrétního člověka bez domova, který tak bude moci díky tomuto daru strávit noc v teple v noclehárně Armády spásy. Nejde „jen“ o přespání, člověk bez domova má díky nocležence zajištěnu i polévku s pečivem, teplý nápoj, má možnost osprchovat se a provést osobní hygienu. Bližší informace lze najít na webu noclezenka.cz.

FOTO: Noclehárny pro lidi bez domova

Noclehárny pro lidi bez domova - Loď Hermes – foto ACNoclehárny pro lidi bez domova - Na lodi Hermes – foto ACNoclehárny pro lidi bez domova - nocleharna Michle – foto ACNoclehárny pro lidi bez domova - noclehárna na Vackově – foto ACNoclehárny pro lidi bez domova - Foto – archiv Šance na návrat

V Praze jsou asi 4000 lidí bez domova, někteří z nich přespávají na gauči u přátel, přímo na ulici jich je asi 1500. Přibližně třetinu z nich tvoří rodilí Pražané, třetinu mimopražští a třetinu lidi ze zahraničí. Vedle možnosti přespání jsou jim nabízeny například i služby zubaře, gynekologa nebo psychiatra. V metropoli jsou i různá centra, azylové domy a možnost ubytování za drobný poplatek (někde vyřídí i příplatek na bydlení).

Do nocleháren bez psů

Tématu bezdomovectví (nejen v Praze) se věnovala i další ze série Valdštejnských besed spolku Šance na návrat, který pomáhá lidem po návratu z výkonu trestu, jež jsou bezdomovectvím bezprostředně ohroženi. Beseda se konala v Jazzové sekci a moderoval ji Petr Burda. Bývalá pražská zastupitelka Marta Semelová (KSČM) upozornila na problém, že žádné noclehárny ani ubytovny nepřijímají lidi se psy, kteří jsou často jedinými přáteli lidí bez domova.

Místopředsedkyně Zelených Petra Jelínková řekla, že lidé na ulici to mají těžké i v tom, že když se jim třeba naskytne pracovní příležitost, mnohdy se bojí jít na pohovor, protože nemají čisté oblečení. Předsedkyně výboru pro sociální politiku na pražském magistrátu Eva Horáková (Piráti) řekla, že je dobré vědět, kde lidé bez domova pobývají, aby jim město mohlo pomoci. Zastupitel Prahy 11 Robert Vašíček (SPD) uvedl, že někteří lidé bez domova trpí psychickými problémy a potřebují péči.

Invalidovna
Dnes, 10:36
Výpůjčku západního křídla Invalidovny v pražském Karlíně získalo do konce letošního roku Multikulturní centrum Studia...
Dnes, 07:49
Vlaky se na opravený Negrelliho viadukt v Praze vrátí hned v první den jeho otevření,...
Včera, 17:17
Komerční článek
Náš REGION představuje top produkty tohoto boxu, které lze zakoupit a testovat na www.brandnooz.cz. KINDER...
Včera, 17:17
Na trať mezi pražskými Hlubočepy a Sídlištěm Barrandovem se vrátí od pondělí 1. června tramvaje....
Včera, 17:06
Komerční článek
Náš REGION představuje top produkty tohoto boxu, které lze zakoupit a testovat na www.brandnooz.cz. KINDER...
Včera, 09:39
Výpověď z nájmu, kterou od společnosti CIB RENT Písnice dostali manželé E. a L. M.,...
Včera, 09:05
Prodejna nakladatelství Naše vojsko zmizí z prostor Domu dětí a mládeže hl. m. Prahy na...
Včera, 07:48
V Praze v loňském roce poklesl počet cyklistů. Sčítače zaznamenaly v celém městě zhruba 3,22...
26.5.2020
Konkrétně hudební klub v Malostranské besedě kvůli zmenšení kapacity zvedl vstupné na 400 korun. Koncerty...
25.5.2020
Od poloviny minulého týdne je na základě usnesení pražské rady možné podat elektronickou „Žádost na...
25.5.2020
V rámci čtvrté vlny uvolňování podnikatelských a dalších činností, která byla vyhlášena na 25. květen...
Reklama