23℃
Dnes je 17. červenec , svátek má Martina

Nová letištní dráha přiblíží letadla k šestce

Jako poklidné by se dalo popsat bydlení ve Vokovicích či na Hanspaulce. Ta se v posledních letech proměnila na čtvrť, kde se pravděpodobnost sehnat dostupné bydlení rovná zázraku. Příjemné bydlení je ale možná v ohrožení. Letiště Václava Havla totiž pokračuje v přípravách na stavbu paralelní ranveje.

Reklama

Dráha letadel se tak Praze 6 přiblíží. „To je jednoznačně nepřijatelné z hlediska poškozování životního prostředí ve zmíněných lokalitách, především nadlimitním nárůstem hluku a exhalacemi. Letadla zatěžují občany nadměrným hlukem již dnes, což je minimum ve srovnání se stavem, který by nastal při plánovaném nárůstu letecké dopravy v budoucnu,“ tvrdí oponenti plánované dráhy, kteří dále varují před nárůstem pozemní dopravy, která bude muset tak obrovské množství osob a nákladů přepravit.

Soud stížnost zamítl

Proti plánům letiště dokonce sepsali petici. Odpůrci ranveje se snažili bojovat u soudu. Neúspěšně. Nejvyšší správní soud loni v listopadu zamítl kasační stížnost některých obcí, fyzických osob a organizací proti rozsudku Městského soudu v Praze. Soudce připomněl, že verdikty týkající se územního plánování vždy upřednostní některé zájmy před jinými.

Za zastánce nové ranveje se nedá považovat opozice šestkového zastupitelstva. „Nová ruzyňská ranvej má přinést rozšíření kapacity letiště, ovšem za cenu výrazného zhoršení hlukových podmínek v severní části Prahy. Nachází se totiž blíže centru města než stávající ranvej,“ potvrzuje zastupitel Strany zelených Petr Píša. „Přibližovat leteckou dopravu centru měst je přitom proti všem světovým trendům.“

Bydlení u letiště je prý v létě peklo. A bude hůř. Obce by si měly vyjednat kompenzace, tvrdí místostarosta Roztok u Prahy

„Rostou obavy obyvatel Prahy 6 a dalších k letišti přilehlých obcí z rostoucího hluku a znečištění, které by rozšíření bezesporu přineslo, a to vlivem samotných letadel, ale také z nárůstu osobní i nákladní automobilové dopravy, která by se logicky se zvýšením kapacity letiště také zvyšovala. I proto by bylo dobré nejdříve důsledně promyslet a zvážit možnosti, jak letecký provoz částečně odklonit i na jiná letiště, která již v republice jsou,“ nabízí řešení zastupitel Ondřej Chrást (Piráti).

„Je standardem civilizovaného světa, že se letiště staví mimo zastavěná území a odsunují se daleko za města. U nás z pro mě nepochopitelných důvodů umisťujeme přistávací dráhu o dva kilometry blíže centru a leteckým provozem by mohlo být zasaženo padesát tisíc lidí,“ uvedl starosta Lysolají Petr Hlubuček (STAN), kterých by se změna také dotkla.

Jeho spolustraník a zároveň místostarosta Prahy 6 Jan Lacina (STAN) má ale jiný názor. „Dlouho už tvrdím, že politický střet na komunální úrovni se nevede ani tak mezi levicovými a pravicovými názory, ale spíš mezi zastánci modernity a zastánci statu quo. Jinými slovy: Buďto chceme, aby na největší české letiště jezdil rychlý a pohodlný vlak a časy příletů a odletů do celého světa byly komfortní, nebo nám spíš vyhovuje současný stav, kdy na ruzyňské letiště doskáčeme pravidelnou autobusovou linkou číslo 119 a nabídka letů i příznivých časů je omezena kapacitou hlavní přistávací dráhy,“ uvedl Lacina. Ostatně není sám z šesté městské části, kdo upřednostňuje ekonomické zájmy nad zájmy obyvatel šestky. I někteří ostatní politici podobně uvažují.

Zbývá jeden pozemek

Nová dráha Letiště Václava Havla by mě – la být dlouhá tři kilometry a stát zhruba devět miliard korun. Stavba má být zahájena v roce 2023 a dokončena o tři roky později. Nyní je nová ranvej na prahu podání žádosti o územní rozhodnutí. Letiště vznik nové ranveje odůvodňuje mimo jiné tím, že provoz na dvou souběžných drahách bude efektivnější, bezpečnější a šetrnější k životnímu prostředí. Podle letiště bude více než tři kilometry dlouhá paralelní dráha primárně sloužit pro přistávání letadel, kapacity pohybů letadel na letišti, tedy vzletů i přistání, by se díky ní měly zvýšit až na 72 pohybů za hodinu. Letišti nyní zbývá vykoupit poslední pozemek, který je pro vybudování dráhy nutný, dohaduje se však s majitelem na ceně.

Hrady si musí turista zasloužit. Vzhůru na Křivoklát

Tento článek pochází z webu Vaše 6.
Před 4 minutami
Na dodržování povinností cyklistů na pražských cyklostezkách se během prázdnin zaměří městská policie. Strážníci spolu...
Před 35 minutami
Hlavní město a pražský dopravní podnik (DPP) podepsaly dohodu a nájemní smlouvu na využití pozemků...
Před 3 hodinami
V městské části Praha-Nedvězí podali registračnímu úřadu pro nové volby do zastupitelstva jednu kandidátní listinu....
Dnes, 11:05
Výstavba obecních bytů v metropoli byla poměrně velká v 90. letech, od roku 2010 se...
Dnes, 10:26
Praha 2 je v rámci hlavního města Prahy územím s nejvyšším indexem stárnutí. Očekává se,...
Dnes, 09:31
Předsedou Komise pro udržitelnou energii a klima Rady hlavního města Prahy byl jmenován ekolog a...
Dnes, 08:28
Také střecha Centra Černý Most se během léta proměnila ve velkokapacitní letní kino.
Včera, 18:35
V Tursku u Prahy hoří bývalé zemědělské haly, které nyní slouží jako sklady různých firem....
Včera, 18:00
Policie zadržela dva cizince ve věku 23 a 30 let, kteří podle oznámení v pondělí...
Včera, 16:57
Dům fotografie (Revoluční 5, Praha 1) hostí snímky jubilujícího Jiřího Hankeho. Kurátorem výstavy je Josef...
Reklama