Nová radnice Prahy 12 bude stát víc. Celkově vyjde na 575 milionů korun

Nová radnice v Praze 12 bude stát asi 575 milionů korun. Navýšení ceny o 21,5 milionu korun schválilo zastupitelstvo městské části.

Stavební úpravy objednalo minulé vedení radnice. Zhotovitel stavby, společnost Geosan group, si nyní nárokoval jejich úhradu, jinak by stavbu zastavil. Na zasedání zastupitelů to řekl místostarosta Prahy 12 Petr Šula (TOP 09).

Úřady městské části nyní fungují v sedmi budovách, které jsou ve špatném technickém stavu. Architektonický projekt nové radnice vychází z historie Modřan, budova dostane podobu tří kostek cukru. Cukrovar stál v této části hlavního města od roku 1861 do roku 2005. Náklady na stavbu nové modřanské radnice byly původně odhadovány přibližně na 470 milionů korun. Částka ale stále narůstá. Praha 12 dostala od hlavního města na stavbu nové radnice bezúročnou půjčku 250 milionů korun. Musí ji splatit do roku 2036.

Podle schváleného usnesení zastupitelstva byla v minulých letech mimo jiné navýšena hmota části budovy, přibyly samočinné hasicí systémy a výkonnější transformáty. Prvky už jsou součástí stavby a zkvalitňují ji, uvedl Šula.

Minulá koalice, složená v letech 2014 až 2018 z ANO, Změny pro Prahu 12 a ČSSD, podle místostarosty v roce 2018 nezahájila takzvané změnové řízení a uvedené úpravy neprojednala se zastupiteli. K objednávce tak nejsou potřebné dokumenty. Změnové řízení začalo až v únoru 2019, poté, co stavbu převzala nynější koalice, kterou tvoří zástupci Pirátů, ODS, TOP 09 a Zelených. Stavitel se o úhradu víceprací přihlásil letos. Pokud by se částka firmě neuhradila, tak by zastavila stavební práce. To by s sebou pravděpodobně neslo další výdaje pro městskou část, dodal místostarosta pro investice a majetek Jiří Fremr (ODS).

Podle bývalého starosty městské části Milana Maruštíka (ANO) tehdejší vedení města nepochybilo. „Věc jsme řešili v mezidobí, kdy byl zhotovitel vysoutěžen, a přicházeli jsme na změny nebo na úpravy, které je potřeba udělat. To znamená, že si stojíme za tím, že to bylo v tu chvíli a v danou situaci správně,“ řekl. Změny byly podle něj dojednány v době, kdy koalice v Praze 12 končila, změnové řízení se proto už nestihlo.

Strašidelné autobusové nádraží na Černém mostě čeká proměna

To, zda předchozí vedení postupovalo v souladu s uzavřenou smlouvou, zákonem o hlavním městě Praze a dalšími právními předpisy, teď prověří kontrolní výbor městské části. Radním Prahy 12 dali zastupitelé za úkol prošetřit, zda nevznikla škoda kvůli jednání minulého vedení radnice.

Opoziční zastupitel Zbyněk Boublík (Změna pro Prahu 12) označil stavbu za nedůvěryhodnou. Stejně jako všichni přítomní zastupitelé z opozičních stran ANO, Změna pro Prahu 12 a Občané dvanáctky se zdržel hlasování.

ČTK

Dnes, 17:00
Za jídlo přes rozvoz utratí Pražané průměrně 220 až 300 korun. K nejoblíbenějším objednávaným jídlům...
Dnes, 16:20
Matce šesti dětí z Prahy uložil soud za dlouhodobé týrání jejích dvojčat pět let vězení....
Dnes, 15:00
Komerční článek
Praha spustila novou kampaň na základě zážitků skutečných lidí z první linie, kteří denně bojují proti...
Dnes, 15:00
Není příliš vzhledná a do prostoru Ortenova náměstí se nehodí. To je ve zkratce kritika,...
Dnes, 14:20
Jako jeden z posledních v Praze byl 12. listopadu vypuštěn chaberský Prostřední rybník. Období výlovů...
Dnes, 13:00
Cenově dostupných bytů je v Praze nedostatek. Pomůže rozšíření fondu obecních bytů či výstavba na...
Dnes, 12:20
Národní knihovna v Praze neotevře okénko pro kontakt se čtenáři, přestože s pondělním přechodem České...
Dnes, 11:00
Pro Pražské vodovody a kanalizace je kvalita dodávané pitné vody dlouhodobě naprostou prioritou. Pro lepší...
Dnes, 09:40
Dvakrát se vdala a dvakrát rozvedla s jedním Josefem Vinklářem, když začala na prahu padesátky...
Dnes, 08:59
Torzo Koněvova pomníku v pražském Bubenči obklíčila ohrada, za kterou se objevili dělníci a stroje....
Dnes, 08:05
Víte, že pražské byty patří k nejdražším ve střední Evropě? Ceny bytů v ČR stále...
Reklama