Nové jmenovky ve Stromovce: informují a vzdělávají zábavným způsobem

Proč název Stromovka? Tato Královská obora v sobě totiž skrývá asi 250 druhů a kultivarů (tedy uměle vypěstovaných) listnatých a jehličnatých stromů. To z ní dělá jeden z druhově nejprestižnějších parků v Čechách. Nacházejí se zde i velice unikátní dřeviny. Ty budou mít nyní návštěvníci možnost objevit díky novému projektu „Stromy, které chcete znát“.

V parku bylo celkem rozmístěno 134 jmenovek na 94 druzích a kultivarech stromů po celé centrální části Stromovky. Jen co se týče dubu – roste v oboře na 18 druhů a kultivarů, a to včetně nejstaršího dubu bílého v České republice. Každá jmenovka má na sobě rodové a druhové jméno, latinský název, místo výskytu a číslo.

Krajinářský park Královská obora Stromovka se pyšní také tím, že nejde o klasické arboretum, kde jsou dřeviny vysazovány s určitým záměrem, nýbrž jsou zde poskládány tak, aby akcentovaly celou kompozici parku. Významným místem pro sbírku dřevin je Stromovka již od 19. století, kdy se zde s výsadbou stromů začalo.

Jmenovky se na stromech nacházejí přibližně dva metry od země. Jsou tak dobře viditelné pro všechny věkové i výškové kategorie. Každý druh a kultivar je podrobně popsán na webu praha-priroda.cz, kde se návštěvníci dozvědí více o tom, jak může být strom vysoký, široký, jaké má kořeny, barvu dřeva, listy, plody a u každého je navíc zajímavost.

Znečišťujeme mořské dno i vesmír, ukazuje planetárium

Javor babyka má nejpevnější dřevo a vyráběly se z něj dechové nástroje. Pamodřín líbezný rostoucí v Královské oboře je největší a nejstarší v České republice. Dřevo dubu sametového se v Americe využívalo v přírodní medicíně k léčbě horečky, ale i vyvolávání zvracení. To je jen zlomek z toho, co se mohou bystří procházející ve Stromovce dozvědět.

Na své si zde přijdou jak laici, tak odborníci nebo studenti. Návštěvníci navíc mají možnost vzít si v knihovně v Čítárně na dně bývalého rybníka letáček s mapkou, která lokalizuje všechny významné dřeviny, a s QR kódem, který načte informace o stromech v chytrém telefonu.

Dnes, 18:20
Koncert Norbiho Kovácse ve čtvrtek 22. října – od 17 do 18 hodin – nabídne...
Dnes, 17:10
Praha 6 odhalila sochu Marie Terezie. Stojí ve stejnojmenném parku na pražských Hradčanech. Socha byla...
Dnes, 11:00
Pražští hasiči kvůli rostoucímu počtu nakažených a lidí v karanténě či izolaci slouží v minimálním...
Dnes, 10:20
Zatímco všechny tramvajové linky jezdí v omezeném provozu, třicítka autobusových linek končí předčasně ve 22...
Dnes, 07:35
Praha 8 dala domov čtvrtému pražskému babyboxu. V České republice je jich již 77 a...
Včera, 17:40
V Praze se turisté budou moci v budoucnu vydat i po trasách mimo centrum, vznikne...
Včera, 17:00
Zatímco na jaře, když Prahu trápila první vlna nákazy Covid-19 bylo parkování v metropoli zdarma,...
Včera, 15:00
Pro vysvětlení a poučení místních a (někdy snad i) turistů budou sloužit nové modré tabulky....
Včera, 14:20
V omezeném režimu fungují na základě nařízení vlády ČR radnice v Česku. Omezení úředních hodin se týká...
Včera, 13:00
Z Hradce Králové do Prahy vyrazil dnes v osm hodin ráno vojenský konvoj, který poveze...
Reklama