Nové rybníky letos obohatí Oboru Hvězda či Modřany, obnovy se dočká i park na Petříně. Vyjde to na 90 milionů

Hlavní město letos vybuduje dva nové rybníky, jeden u obory Hvězda a druhý v Modřanech. Další rybníky se budou obnovovat. Revitalizace se dočká i řada pražských parčíků, třeba ten u Petřínské rozhledny. Nový park vznikne také v Dívčích hradech v Praze 5.

Praha do obnovy parků a rybníků investuje asi 90 milionů korun. Dvě třetiny jsou určeny na úpravy parků a 30 milionů korun na odbahnění některých rybníků a vybudování dvou nových.

FOTO: V roce 2018 přibudou v Praze nové lesy, parky a rybníky

V roce 2018 přibudou v Praze nové lesy, parky a rybníky - Zeleň v Praze 2V roce 2018 přibudou v Praze nové lesy, parky a rybníky - Zeleň v Praze 1V roce 2018 přibudou v Praze nové lesy, parky a rybníky - Zeleň v Praze 3V roce 2018 přibudou v Praze nové lesy, parky a rybníky - Zeleň v Praze 4V roce 2018 přibudou v Praze nové lesy, parky a rybníky - Zeleň v Praze 5
Další fotky
V roce 2018 přibudou v Praze nové lesy, parky a rybníky - Zeleň v Praze 6

Velký rybník v modřanských Lipinách

Hlavní město letos vybuduje dva nové rybníky. Menší rybník vznikne za tři miliony korun u obory Hvězda a druhý větší vzniká při obnově bývalé nivy Libušského potoka v Modřanech v Lipinách. Stavba modřanského rybníka vyjde podle Dana Frantíka z magistrátního oddělení péče o zeleň na osm až devět milionů. Vzniklý rybník bude mít rozlohu 2 840 metrů čtverečních a spolu s přilehlou tůní ekologicky i esteticky obohatí modřanskou přírodu.

Letiště Václava Havla Praha překonalo historický rekord: Odbavilo 15 milionů cestujících

Jako součást vodního díla zde vznikne také 140 metrů dlouhý mokřad, který pokryje 1 275 metrů čtverečních. Mělčinu u břehů kolem vody zaplní velké množství vodních rostlin tvořících takzvané litorální pásmo, které bude sloužit jako vítané útočiště pro vodní živočichy a ptactvo. Poslední fází revitalizace Libušského potoka bude výsadba dřevin, které přirozeně rostou v blízkosti vodních toků a nádrží.

Bude v Holešovicích více zeleně? Místo odtahového parkoviště by tu mohl vyrůst park

Vedle toho metropole nechá obnovit Prokopský potok, Biologický rybník v Horních Počernicích a tři Lítožnické rybníky. „Postupně se snažíme do pražské přírody doplňovat rybníky,“ uvádí radní pro životní prostředí Jana Plamínková.

V Praze budou nové lesy

Parky, zahrady a veřejná zeleň v hlavní městě zabírají 4.465 hektarů a zhruba 5.000 hektarů tvoří lesy, z toho 2.900 hektarů je v majetku Prahy. O lesy a významné parky se v Praze stará městská firma Lesy hlavního města, jejímž vlastníkem je hlavní město. V péči má i větší stromové aleje v ulicích, vodní toky a nádrže.

Na magistrále přibudou parky a přechody. Zpomalí to dopravu?

Revitalizace za 20,5 milionu korun čeká park u Petřínské rozhledny, hotova by měla být do léta. Součástí projektu jsou úpravy zeleně, výměna asfaltu za dlažbu, oprava kaplí křížové cesty a Květnice, kde v podzemí vzniknou výstavní prostory.

Letos bude dokončena i výsadba lesu V Panenkách mezi Běchovicemi a Koloději. Půjde svou velikostí o druhý největší projekt zeleně založený po roce 1989. Více než 50 tisíc stromků již vysadili lesníci mezi městskými částmi Dubeč a Běchovice, kde se tak za 30 až 40 let budou moci lidé procházet po zhruba 6,5 hektarovém lese, který se bude jmenovat Robotka. Nový les vznikne i v Satalicích. V zahradě Kinských chce město obnovit ořechový sad.

Hlávkův most nestačí. Jak bude vypadat nová lávka propojující Holešovice s Karlínem?

Park vzniká také na Dívčích hradech v Praze 5, kde vedle lesních dřevin a alejových stromů budou i luční trávníky. „Tam se teď udělalo to, na co nemusíte mít povolení. Postupně by se měly dobudovávat cesty a pak i nějaké další hřiště,“ říká Jana Plamínková.

Včera, 19:00
Dobřichovický sochař a restaurátor Petr Váňa má důvod k radosti. Pražské zastupitelstvo totiž schválilo revokaci...
Včera, 17:01
Účastníci hackathonu budou v úterý 10. března pomocí umělé inteligence vyvíjet řešení, která by mohla...
Včera, 13:33
Led je dokonalý sochařský materiál. Přijďte se o víkendu pokochat průsvitnou nádherou, než roztaje.
Včera, 10:22
Mezi Pražany se objevují stížnosti na autobusy, které vypravuje v Praze dopravní podnik na noční...
Včera, 09:07
Krajští kriminalisté zadrželi na třech místech v republice – ve Středočeském, Ústeckém kraji a v...
Včera, 08:34
Hlavní město Praha zahájilo koncem roku 2019 další etapu rekonstrukce Letenských sadů, od ulice Milady...
23.1.2020
Centrální komise ministerstva dopravy schválila studii proveditelnosti prověřující novou trasu mezi Prahou a Berounem s...
23.1.2020
Pro svoji neschopnost skončil v čele Prahy 1 Pavel Čižinský. Úřad jím byl během jednoho...
23.1.2020
Letos poprvé Národní zemědělské muzeum ve spolupráci s Galerií Scarabeus propojí v sobotu dvě tradiční...
22.1.2020
Nová odbavovací hala a přemístění jedné z pojezdových tratí. To jsou projekty za 754 milionů...
Reklama