Nové zóny placeného stání. Na území celé devítky

Od 4. ledna příštího roku budou zóny placeného stání platit na celém území Prahy 9. Nově tak budou na Proseku, Střížkově, Krocínce, v Poděbradské ulici a v Nových Vysočanech.

V městské části bude zaveden systém Fialové zóny – Reservé. Podle radního pro dopravu v Praze 9 Tomáše Holečka (ODS) by měl dostatečně ochránit rezidenty, aniž by zároveň omezil možnost parkování návštěvám, řemeslníkům nebo drobným živnostníkům. „Systém ZPS Fialové zóny – Reservé shledáváme v mnoha ohledech jako přívětivější, a proto jej chceme od příštího roku zavést i v Libni a Vysočanech, kde již zóny jsou,“ doplnil Holeček.

Území deváté městské části bude v rámci navržených zón placeného stání rozděleno do tří menších celků. Občané Prahy 9 si tak budou moci vybrat, zda si zakoupí oprávnění pro parkování v celé městské části za 1200 korun ročně nebo jen v jedné z oblastí, což bude levnější. Jednu ze zmíněných oblastí bude tvořit území Libně a Vysočan, Hloubětín bude druhou oblastí a Nové Vysočany, Krocínka, Střížkov a Prosek třetí. Oprávnění k parkování pouze v té části Prahy 9, kde rezident bydlí, vyjde na 600 korun.

Mluvčí radnice Marie Kurková dále uvedla, že standardní hodinová sazba bude 30 korun za hodinu. Víkendové ceny jsou nyní otázkou dalších jednání. Například v Libni by podle zastupitelů mohla případně platit dynamická cenotvorba. „Pokud se o víkendech nebudou konat velké akce v O2 Areně a UNYP Areně v Podvinném mlýně, budou návštěvníci parkovat zdarma nebo za minimální cenu. A v době akcí, které musí být předem nahlášeny, bude platit maximální možná hodinová sazba,“ vysvětlila Kurková.

Parkování na zahradě: Vyjedete bez problému i na podzim a v zimě?

Po zavedení zón placeného stání by se podle Holečka zejména na Proseku a na Střížkově mohl snížit počet parkujících automobilů. Dalším řešením případného deficitu parkovacích míst je například také zapojení volných stání v parkovacím domě na Proseku u obchodního centra Billa a na povrchových parkovištích, o čemž se bude dále jednat. Zastupitelé rovněž radnímu dali za úkol, aby na Proseku a Střížkově zajistil dalších minimálně 150 parkovacích míst. Dosáhnuto toho má být buď změnou parkovacího režimu, nebo vybudováním nového parkoviště.

Zóny placeného stání (ZPS) nyní platí v Praze 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 13, 16 a 22. První regulace parkování začala v 80. letech, takzvané modré zóny byly poprvé zavedeny v roce 1996 v části Prahy 1. Zřizovatelem ZPS v Praze je hlavní město Praha, správcem ZPS je Technická správa komunikací hlavního města.

ČTK

Dnes, 14:20
Vyhlášený nouzový stav a s ním spojené uzavření restaurací, barů, ale třeba i divadel či...
Dnes, 12:44
Komerční článek
Praha spustila další kampaň proti koronaviru, tentokrát s cílem ukázat, jak je více než kdy...
Dnes, 12:20
Komerční článek
Praha spustila novou kampaň na základě zážitků skutečných lidí z první linie, kteří denně bojují proti...
Registr řidičů a vozidel na Vyšehradě
Dnes, 12:20
Pražský magistrát kvůli nutnosti odeslat pracovníky do karantény uzavřel již třetí pracoviště registru vozidel. Po...
Dnes, 11:40
Podobně jako na jaře, i teď na podzim sleduje ROPID, Dopravní podnik hl. m. Prahy...
Dnes, 11:17
I tentokrát si Náš REGION Praha ze stanic metra přinesly tisíce čtenářů. I přes nouzový...
Dnes, 11:00
V pražské Nemocnici Na Františku, kterou zřizuje městská část Praha 1, bude od začátku listopadu...
Dnes, 08:59
Nádržka na Lipeneckém potoce je dlouhodobě v havarijním stavu. Je zanesena zhruba 400 kubíky sedimentu,...
Dnes, 08:11
Dnes jsou obchodní centra místem, kde často celé rodiny tráví volné chvíle. Kovové konstrukce a...
Dnes, 07:35
Soukromého vlastníka secesní památky obvinila z obecného ohrožení. O její údržbu se totiž absolutně nestará....
Včera, 15:35
Podobně jako na jaře, i na podzim sáhl ROPID v součinnosti s magistrátem k omezení...
Reklama