Novostavba v Pařížské: Plány budí stále větší odpor

Lidé podepisují petici proti proměně náměstí Miloše Formana.

„Mnohovrstevnatým záměrem zahrnujícím revitalizaci a obnovu veřejných ploch na konci Pařížské třídy a Dvořákova nábřeží, jejich výrazného rozšíření na úkor dnes nevyužívaných nebo nepřístupných míst… “ Tak představuje investor projekt Staroměstská brána na náměstí Miloše Formana. Místní lidé ale mají názor zcela opačný – podle nich jde o ukázkové upřednostňování zájmů developerů před zájmy města a jeho obyvatel.

Jeden z nejznámějších pražských hotelů InterContinental získal před časem nové majitele, ti se rozhodli pro celkovou úpravu a proměnu okolí. A část místních je jednoznačně proti. A co že lidem z Jedničky na plánech vadí?

Tomáš Bajusz: Jedná se o ukázkové upřednostňování zájmů developerů před zájmy města a jeho obyvatel

„Vždyť se jedná o výstavbu obchodního domu s kancelářemi na náměstí v samotném historickém centrum Prahy! Copak už jsme ztratili poslední kousky zdravého rozumu a soudnosti? Jde o ukázkové upřednostňování zájmů developerů před zájmy města a jeho obyvatel. Okolí hotelu i samotné náměstí je velmi zanedbané, původní majitelé neinvestovali téměř nic do oprav a řešili pouze to nejnutnější ke generování zisku. Revitalizace je nutná, vítáme ji, ale žádná budova tam prostě nepatří,“ říká předseda spolku Občané Prahy 1 Tomáš Bajusz s tím, že v roce 2018 spolek organizoval první petici, kterou podepsalo 2000 občanů.

„Původní petici vzalo zastupitelstvo hl. m. Prahy v květnu 2018 na vědomí, ale žádné usnesení nebylo přijato. Tehdejší rada, i pod vlivem této petice, následně rozhodla o změně piazzetty na náměstí. Díky tomuto kroku, tvrdili radní, není možné na tomto prostoru v centru města stavět jakoukoli budovu. Dnes vedení města, zdá se, podlehlo tlaku majitelů hotelu,“ říká Tomáš Bajusz. Nyní je proto možné podepisovat petici novou.

Investor proměny náměstí: Projekt Staroměstská brána pokračuje dle harmonogramu

„K nové petiční akci jsme přistoupili právě proto, abychom jim tyto skutečnosti připomenuli a ukázali, že se nejedná o několik místních obyvatel, ale o setrvalý názor veřejnosti, která se stavbou obchodně-administrativní budovy nesouhlasí,“ vysvětluje předseda spolku. Investor projektu R2G a.s. však říká, že zadavatel zakázky, kterým je nikoliv developerská skupina, ale jde o investiční počin několika rodin českých podnikatelů, se rozhodl na vlastních pozemcích investovat velké částky do obnovy a tvorby veřejného prostoru, zároveň ale ponechává prostor pro svobodnou tvorbu a je otevřen komunikaci.

Podle něho nejde o zástavbu náměstí Miloše Formana, ale budoucí podoba náměstí naopak přidá metry veřejnému prostoru. Občanské sdružení prý hájí své soukromé zájmy a studio prý v mnohém kritikům ustoupilo.

„Ano, to jsme už udělali. Výsledkem více než rok trvající veřejné a odborné participace byla objemová redukce budovy na náměstí Miloše Formana do současné podoby a stejně tak její vizuální úpravy. Na těchto úpravách se podílely odborné instituce městské části Praha 1, hlavního města Prahy, Národního památkového ústavu, experti v oblasti architektury a urbanismu i samotní občané,” říká za investora Jakub Dyba.

Podle něho projekt Staroměstská brána pokračuje dle harmonogramu, který je nastaven tak, aby doba pandemie, kdy je Praha prázdná a bez turistů, byla co nejlépe využita. „Předpokládáme, že k otevření hotelu a dokončení projektu dojde v lednu roku 2023,“ upřesnil Dyba.

Včera, 08:45
S hrozící demolicí unikátní Benešovy vily z počátku století Praha 5 zásadně nesouhlasí. Nicméně její...
22.7.2021
Kvůli placení poplatků už konečně nebude nutné fyzicky docházet na úřad. Pro tyto účely je...
22.7.2021
Komerční článek
SMART REGION CHCETE SE ZVIDITELNIT NEBO PROPAGOVAT SVÉ PRODUKTY V REGIONECH ČR​? Nabízíme Vám Reklamní...
22.7.2021
Projekt pražského metra D získal nepravomocné stavební povolení pro hlavní stavbu a zařízení staveniště. Proti...
22.7.2021
Zvýšení ceny za dopravu v prostředcích městské hromadné dopravy se týká jednotlivých jízdenek, měsíční a...
21.7.2021
Na Vltavě v Praze se kvůli silnému poryvu větru převrátila malá plachetnice. Spolu s rodiči...
20.7.2021
Náhodný svědek našel v pondělí u Strakonické ulice na pražském Smíchově tělo ženy.
První cenu v architektonické soutěži na nový hřbitov v pražském Suchdole získal architekt Martin Rosa (autory vítězného návrhu jsou spolu s ním také Václav Šuba a Jakub Červenka).
20.7.2021
Pražští zastupitelé schválili změnu účelu investičních dotací pro městskou část Praha-Suchdol. Peníze půjdou na vybudování...
19.7.2021
V jižní části pražské botanické zahrady se začíná stavět nový výstavní pavilon. V jeho dvou...
19.7.2021
Fanoušci českých 116 sportovců, kteří odjeli soutěžit na Letní olympijské hry do Tokia, můžou společně...
19.7.2021
Jako každoročně letos spásají trávu ve vybrané zeleni v Praze stáda ovcí, koz a krav....
Reklama