7℃
Dnes je 17. říjen , svátek má Hedvika

Nový bojkot zlepšení dopravy na letiště se jmenuje… trolejbusy

Městská doprava na ruzyňské letiště se potýká v posledních letech s kapacitními problémy. Nejezdí tam metro, vlak, ani velkokapacitní autobusy. Všechna možná zlepšení jsou systematicky bojkotována. Tentokrát miliardovým nápadem na pořízení trolejbusů.

Reklama

Lokálka

Mistrem v bojkotu se dá s přehledem označit rychlodráha na letiště. No, rychlodráha… spíš lokální železniční trať Praha-Masarykovo nádraží (jen vybrané spoje) – Praha-Veleslavín – Praha-letiště/Kladno. V minulosti dráha často bojovala s metrem, které by nabídlo lepší spojení. V posledních letech vlak dokonale brzdí jednotlivě změny v trasování tunelu v úseku Dejvice – Veleslavín. Pod Ořechovkou neprošla ani jedna varianta trasy. Jedna se nelíbila místním obyvatelům a druhá vadila fyzikálnímu ústavu.

Dopravu na letiště mají vyřešit velkokapacitní elektrobusy

Naposledy bylo rozhodnuto, že po odporu obyvatel Ořechovky povede tunel pod sousedními Bateriemi. I tam se nyní ozývají protestní hlasy a vzniká občanské sdružení, které bude proti tunelu bojovat. “Krásně” se tak daří realizaci železnice na letiště oddalovat.

Metro

V případě prodloužení trasy metra na letiště pomáhá v bojkotu pražský dopravní podnik. Ten si nechal vypracovat studii na prodloužení metra A, ale odmítá jí zveřejnit. Přitom se začíná proslýchat, že v rámci prodloužení metra A na letiště by bylo pravděpodobně možné zrealizovat ve stanici Muzeum nový výstup vedoucí na nástupiště vlakového Hlavního nádraží. Tím by metro už bez debaty porazilo uvažovanou buštěhradskou lokálku na Masaryčku, kde lze přestoupit na vlak na Kolín. Pouze Hlavní nádraží má celorepublikový význam pro spojení s letištěm.

Kdyby se nezastavila v Praze výstavba metra, letos bychom dojeli na ruzyňské letiště metrem A

Velkokapacitní autobus

A nakonec autobusy. Jelikož je zřejmě, že ani metro, ani vlak v dohledné době nebude jezdit na letiště, přemýšlelo se v posledních letech nad nákupem velkokapacitních autobusů. Na letištní lince 119 byly několik měsíců testovány dva typy velkokapacitních autobusů. Rada hl. m. Prahy dala úkol dopravnímu podniku větší autobusy zajistit, jenže se tak už pár let neděje. Probíhá úspěšný bojkot i tohoto námětu na zkvalitnění dopravy na letiště. Někteří lidé na internetu si z toho dělají legraci, že se čeká, až jeden východočeský výrobce zemědělské techniky začne vyrábět i tříčlánkové autobusy. To se ovšem také neděje. Nedávno se však dopravní podnik se nechal slyšet, že začne opět poptávat velkokapacitní autobusy.

Železnice na Kladno se ve Veleslavíně posune. Povede jižněji

Možná právě tato zpráva byla upozorňujícím “majákem” pro nutnost připravit další bojkot. A povedlo se. Rada hl. m. Prahy přišla s miliardovým nápadem na zavedení trolejbusové linky na ruzyňské letiště. Ekologové a biolidé jásají. (Nemluvě o tom, že trolejbusy budou jezdit na uhlí, které se pálí v Ústeckém kraji). Jásají i někteří zaměstnanci v dopravním podniku. Ostatní mají obavy, že se tím povede “zamáznout” realizaci velkokapacitních autobusů a našel se další důvod, jak “elegantně” odsunout zlepšení městské dopravy na letiště. Zároveň zavedení trolejbusů je technicky i papírově složitější a tak se realizace jakéhokoliv zlepšení může podařit úspěšně odsunout na “nedohledno”. A potom se zajisté vymyslí další “nová překážka”.

Závěrem stojí za připomenutí, že pokud by probíhala výstavba metra A podle původního plánů, od roku 2018 jezdí metro na letiště.

Tento článek pochází z webu MHD86.cz.
Dnes, 16:44
Pražský tunel Blanka byl po více než čtyřech letech od uvedení do provozu zkolaudován, sdělil...
Dnes, 16:22
Až do 21. října se holešovické Výstaviště stalo magnetem pro všechny příznivce kvalitního designu. Festival...
Dnes, 13:35
Komerční článek
Při přechodu na DVB-T2 je vhodné zohlednit několik kritérií, která mají pro každého jinou prioritu....
Dnes, 13:35
Návštěvníci letošního Čokoládového festivalu v Galerii Harfa se mohou těšit na velkou atrakci – jedinečnou...
Dnes, 09:32
Na jaře vyrostl ve Vysočanech nový tramvajový označník. Měl být nejnovějším technologickým výstřelkem. Digitální tabule...
Dnes, 09:11
Hlídané parkoviště při ulici Chilská s kapacitou 212 parkovacích míst a 4 místa pro ZTP...
Dnes, 08:34
Luděk Klusáček převzal po Martinovi Haškovi během reprezentační pauzy místo na lavičce Bohemians a spolu...
Včera, 14:15
Současnou pantomimu v nejlepší formě a kvalitě představí od 17. do 19. října přehlídka Mime...
Včera, 10:55
Mamut mezi stromy je opět mezi námi. V ďáblickém zahradnictví už na své nové majitele...
Včera, 08:51
Tak mnoho, tak málo. Pod tímto názvem se od 9. října 2019 v Domě U...
15.10.2019
Po roce se vrací do Prahy Divadlo bratří Formanů se svojí kočovnou Wild West Show...
Reklama