6℃
Dnes je 8. prosinec , svátek má Květoslava

Nový bojkot zlepšení dopravy na letiště se jmenuje… trolejbusy

Městská doprava na ruzyňské letiště se potýká v posledních letech s kapacitními problémy. Nejezdí tam metro, vlak, ani velkokapacitní autobusy. Všechna možná zlepšení jsou systematicky bojkotována. Tentokrát miliardovým nápadem na pořízení trolejbusů.

Lokálka

Mistrem v bojkotu se dá s přehledem označit rychlodráha na letiště. No, rychlodráha… spíš lokální železniční trať Praha-Masarykovo nádraží (jen vybrané spoje) – Praha-Veleslavín – Praha-letiště/Kladno. V minulosti dráha často bojovala s metrem, které by nabídlo lepší spojení. V posledních letech vlak dokonale brzdí jednotlivě změny v trasování tunelu v úseku Dejvice – Veleslavín. Pod Ořechovkou neprošla ani jedna varianta trasy. Jedna se nelíbila místním obyvatelům a druhá vadila fyzikálnímu ústavu.

Dopravu na letiště mají vyřešit velkokapacitní elektrobusy

Naposledy bylo rozhodnuto, že po odporu obyvatel Ořechovky povede tunel pod sousedními Bateriemi. I tam se nyní ozývají protestní hlasy a vzniká občanské sdružení, které bude proti tunelu bojovat. “Krásně” se tak daří realizaci železnice na letiště oddalovat.

Metro

V případě prodloužení trasy metra na letiště pomáhá v bojkotu pražský dopravní podnik. Ten si nechal vypracovat studii na prodloužení metra A, ale odmítá jí zveřejnit. Přitom se začíná proslýchat, že v rámci prodloužení metra A na letiště by bylo pravděpodobně možné zrealizovat ve stanici Muzeum nový výstup vedoucí na nástupiště vlakového Hlavního nádraží. Tím by metro už bez debaty porazilo uvažovanou buštěhradskou lokálku na Masaryčku, kde lze přestoupit na vlak na Kolín. Pouze Hlavní nádraží má celorepublikový význam pro spojení s letištěm.

Kdyby se nezastavila v Praze výstavba metra, letos bychom dojeli na ruzyňské letiště metrem A

Velkokapacitní autobus

A nakonec autobusy. Jelikož je zřejmě, že ani metro, ani vlak v dohledné době nebude jezdit na letiště, přemýšlelo se v posledních letech nad nákupem velkokapacitních autobusů. Na letištní lince 119 byly několik měsíců testovány dva typy velkokapacitních autobusů. Rada hl. m. Prahy dala úkol dopravnímu podniku větší autobusy zajistit, jenže se tak už pár let neděje. Probíhá úspěšný bojkot i tohoto námětu na zkvalitnění dopravy na letiště. Někteří lidé na internetu si z toho dělají legraci, že se čeká, až jeden východočeský výrobce zemědělské techniky začne vyrábět i tříčlánkové autobusy. To se ovšem také neděje. Nedávno se však dopravní podnik se nechal slyšet, že začne opět poptávat velkokapacitní autobusy.

Železnice na Kladno se ve Veleslavíně posune. Povede jižněji

Možná právě tato zpráva byla upozorňujícím “majákem” pro nutnost připravit další bojkot. A povedlo se. Rada hl. m. Prahy přišla s miliardovým nápadem na zavedení trolejbusové linky na ruzyňské letiště. Ekologové a biolidé jásají. (Nemluvě o tom, že trolejbusy budou jezdit na uhlí, které se pálí v Ústeckém kraji). Jásají i někteří zaměstnanci v dopravním podniku. Ostatní mají obavy, že se tím povede “zamáznout” realizaci velkokapacitních autobusů a našel se další důvod, jak “elegantně” odsunout zlepšení městské dopravy na letiště. Zároveň zavedení trolejbusů je technicky i papírově složitější a tak se realizace jakéhokoliv zlepšení může podařit úspěšně odsunout na “nedohledno”. A potom se zajisté vymyslí další “nová překážka”.

Závěrem stojí za připomenutí, že pokud by probíhala výstavba metra A podle původního plánů, od roku 2018 jezdí metro na letiště.

Tento článek pochází z webu MHD86.cz.
Před 3 hodinami
Radní Prahy 8 nesouhlasí se stavbou regulačního semaforu z Bohnic do Troji. Obávají se nárůstu...
Včera, 19:33
Spor o postup výstavby družstevního bydlení v pražské koalici Pirátů, Prahy Sobě a Spojených sil...
Včera, 16:09
Komerční článek
Při přechodu na DVB-T2 je vhodné zohlednit několik kritérií, která mají pro každého jinou prioritu....
Včera, 16:09
Po 41 letech se Pražané a turisté dočkali chodníku procházejícího Vinohradskou třídu od Národního muzea...
Včera, 14:27
V době výročí 50 let od jeho náhlé smrti, 95 let od narození, ale také...
Včera, 11:44
Vášnivá diskuse se v Jazzové sekci při další z řady Valdštejnských besed, organizovaných spolkem Šance...
Včera, 08:33
Babybox, který dosud fungoval v pražském Hloubětíně, se přesunul do Fakultní nemocnice Královské Vinohrady (FNKV)....
6.12.2019
Hidžáb se smí ve škole nosit. S takovým verdiktem přišel Nejvyšší soud, kam se odvolala...
6.12.2019
Klášter svatého Gabriela v Praze na Smíchově pošta prodala za 353 milionů korun. V elektronické...
6.12.2019
Kriminalisté vyšetřují případ dvacetiletého mladíka, který zemřel v červnu poté, co se v klubu v...
6.12.2019
Zaparkují auto, nasednou na tramvaj, metro, příměstský či dálkový autobus nebo vlak a pojedou dál....
Reklama