O budoucnosti Rybářského domečku rozhodnou i občané. Radnice vyhlásí nové výběrové řízení

Michnovský letohrádek na Kampě zůstane zatím v rukou radnice. O jeho budoucnosti rozhodnou lidé v dubnové anketě. Městská část zrušila výběrové řízení na jeho nového provozovatele, protože žádný návrh neodpovídal její představě.

Podle radního pro Prahu 1 Michala Cabana (Iniciativa občanů) bylo zadání veřejné soutěže z loňského října nešťastné. „Určitě bylo vytvořené v dobré víře, ale myslím si, že zmatečně. Cílem rozhodně nesmí být vytvoření luxusní restaurace, do níž 99 procent občanů nikdy nepřijde,” říká Caban.

V Michnovském letohrádku, přezdívaném Rybářský domeček, v minulosti v přízemí fungovala rybí restaurace, zatímco v horní části sídlil Český rybářský svaz. Největší slávu tomuto památkově chráněnému objektu přinesl legendární film Jak utopit dr. Mráčka aneb Konec vodníků v Čechách, který se v něm natáčel.

„Rybářský domeček je symbolem Kampy a tomu by měla odpovídat i jeho budoucnost. Žádná z předložených nabídek stoprocentně nesplnila zadání, a navíc nebyl tento důležitý projekt prakticky vůbec probrán s veřejností,“ vysvětlil důvody zrušení výběrového řízení starosta Prahy 1 Petr Hejma (STAN).

Praha 1 přepracovává projekt rekonstrukce Juditiny věže

Radní Prahy 1 Jan Votoček (TOP 09) na svém webu uvedl, že do zrušené soutěže se přihlásilo 11 uchazečů. Projekty počítaly především s vybudováním restaurací, příležitostně doplněných kulturním programem. „Naším úkolem nyní je vypracovat zadání přesněji a na základě diskuse s občany. Současně si myslím, že když autoři projektů práce upraví, tak budou mít šanci i v dalším řízení,” vysvětluje Caban.

Co bude

Nová rada chce před vyhlášením další veřejné soutěže na pronájem provést stavebně-historický průzkum. „Teprve během výběrového řízení památkáři vyjádřili podivení, že průzkum nemáme k dispozici. V případě takovýchto budov je nesmírně důležitý a bez něj památkáři stavbu neschválí,” doplňuje Caban. Průzkum bude zjišťovat vývoj a současný stav domku. Prozatím bude letohrádek otevřen pro veřejnost pouze při speciálních příležitostech.

Občané Prahy 1 se budou moci vyjádřit k budoucnosti Rybářského domečku třeba v dotazníku. „Současně zorganizujeme participační setkání za účasti občanů i spolků, s nimiž budeme na téma budoucnosti tohoto objektu diskutovat,“ plánuje Caban. Jisté zatím není, zda bude rekonstrukci letohrádku financovat radnice, nebo budoucí provozovatel.

FOTO: Rybářský domeček

Rybářský domeček - Rybářský domečekRybářský domeček - Rybářský domečekRybářský domeček - Rybářský domečekRybářský domeček - Rybářský domečekRybářský domeček - Rybářský domeček

Přáním zastupitelstva ale je, aby se nové výběrové řízení znovu otevřelo do prázdnin. Bývalý radní Prahy 1 pro majetek David Bodeček (Piráti) napsal, že příprava výběrového řízení zahrnovala jednání se všemi stranami v zastupitelstvu. Tvrdí, že proti řízení z roku 2017 byly předložené projekty pestřejší a ekonomicky výhodnější. Nová rada prý soutěž zrušila bez důkladného prostudování všech nabídek. Zapojení veřejnosti ale vítá.

Původně renesanční dům byl nejprve přestavěn v době raného baroka a pak v polovině 19. století v klasicistním slohu. Podle stránek Národního památkového ústavu je budova od roku 1958 památkově chráněna.

Včera, 18:29
Areál řevnického amfiteátru bude ve dnech 5. a 6. června zet prázdnotou. Vzhledem k aktuální...
MČ Praha 1 přesunula výstavy na web
Včera, 16:35
Praha 1 na svém webu www.praha1.cz zprovoznila sekci „Kultura v Praze 1 ONLINE“. Chce tak...
Včera, 14:50
Komerční článek
„Aktuálně je zásadní prioritou ochránit nejzranitelnější část populace, v tomto případě seniory. Proto pro ně...
Včera, 14:50
Některé radnice pražských městských částí poskytují svým obyvatelům dezinfekci pro osobní potřebu, další nabízí dezinfekci...
Včera, 14:35
K úmrtí zdravotní sestry z plicní kliniky pražské Thomayerovy nemocnice, která se nakazila koronavirem, přispěl...
zdravotní sestra_ilustrační obrázek
Včera, 13:20
K úmrtí zdravotní sestry z plicní kliniky pražské Thomayerovy nemocnice, která se nakazila koronavirem, přispěl...
Včera, 09:32
Koncertem, který souvisí s novým albem The Magical Gallery, potěší letos ve Foru Karlín své...
hygiena během pandemie koronaviru
30.3.2020
Úředníci pražského magistrátu společně s hygieniky a záchranáři dnes prohlédli prostory nevěstince Showpark v Pražské...
Nemocnice na Bulovce
30.3.2020
V Nemocnici na Bulovce je nyní devět zdravotníků nakažených novým typem koronaviru. Nemocnice zvyšuje počet...
30.3.2020
Talentovaná herečka a zpěvačka Natálie Řehořová vystudovala hudebně dramatický obor na Pražské konzervatoři a již...
30.3.2020
V Praze se dnes opět otevřela většina sběrných dvorů, které provozují firmy najaté magistrátem a...
Reklama