O budoucnosti Rybářského domečku rozhodnou i občané. Radnice vyhlásí nové výběrové řízení

Michnovský letohrádek na Kampě zůstane zatím v rukou radnice. O jeho budoucnosti rozhodnou lidé v dubnové anketě. Městská část zrušila výběrové řízení na jeho nového provozovatele, protože žádný návrh neodpovídal její představě.

Podle radního pro Prahu 1 Michala Cabana (Iniciativa občanů) bylo zadání veřejné soutěže z loňského října nešťastné. „Určitě bylo vytvořené v dobré víře, ale myslím si, že zmatečně. Cílem rozhodně nesmí být vytvoření luxusní restaurace, do níž 99 procent občanů nikdy nepřijde,” říká Caban.

V Michnovském letohrádku, přezdívaném Rybářský domeček, v minulosti v přízemí fungovala rybí restaurace, zatímco v horní části sídlil Český rybářský svaz. Největší slávu tomuto památkově chráněnému objektu přinesl legendární film Jak utopit dr. Mráčka aneb Konec vodníků v Čechách, který se v něm natáčel.

„Rybářský domeček je symbolem Kampy a tomu by měla odpovídat i jeho budoucnost. Žádná z předložených nabídek stoprocentně nesplnila zadání, a navíc nebyl tento důležitý projekt prakticky vůbec probrán s veřejností,“ vysvětlil důvody zrušení výběrového řízení starosta Prahy 1 Petr Hejma (STAN).

Praha 1 přepracovává projekt rekonstrukce Juditiny věže

Radní Prahy 1 Jan Votoček (TOP 09) na svém webu uvedl, že do zrušené soutěže se přihlásilo 11 uchazečů. Projekty počítaly především s vybudováním restaurací, příležitostně doplněných kulturním programem. „Naším úkolem nyní je vypracovat zadání přesněji a na základě diskuse s občany. Současně si myslím, že když autoři projektů práce upraví, tak budou mít šanci i v dalším řízení,” vysvětluje Caban.

Co bude

Nová rada chce před vyhlášením další veřejné soutěže na pronájem provést stavebně-historický průzkum. „Teprve během výběrového řízení památkáři vyjádřili podivení, že průzkum nemáme k dispozici. V případě takovýchto budov je nesmírně důležitý a bez něj památkáři stavbu neschválí,” doplňuje Caban. Průzkum bude zjišťovat vývoj a současný stav domku. Prozatím bude letohrádek otevřen pro veřejnost pouze při speciálních příležitostech.

Občané Prahy 1 se budou moci vyjádřit k budoucnosti Rybářského domečku třeba v dotazníku. „Současně zorganizujeme participační setkání za účasti občanů i spolků, s nimiž budeme na téma budoucnosti tohoto objektu diskutovat,“ plánuje Caban. Jisté zatím není, zda bude rekonstrukci letohrádku financovat radnice, nebo budoucí provozovatel.

FOTO: Rybářský domeček

Rybářský domeček - Rybářský domečekRybářský domeček - Rybářský domečekRybářský domeček - Rybářský domečekRybářský domeček - Rybářský domečekRybářský domeček - Rybářský domeček

Přáním zastupitelstva ale je, aby se nové výběrové řízení znovu otevřelo do prázdnin. Bývalý radní Prahy 1 pro majetek David Bodeček (Piráti) napsal, že příprava výběrového řízení zahrnovala jednání se všemi stranami v zastupitelstvu. Tvrdí, že proti řízení z roku 2017 byly předložené projekty pestřejší a ekonomicky výhodnější. Nová rada prý soutěž zrušila bez důkladného prostudování všech nabídek. Zapojení veřejnosti ale vítá.

Původně renesanční dům byl nejprve přestavěn v době raného baroka a pak v polovině 19. století v klasicistním slohu. Podle stránek Národního památkového ústavu je budova od roku 1958 památkově chráněna.

Včera, 19:19
Provoz na trati č. 120 z pražského Hlavního nádraží přes Bubny, Dejvice, Veleslavín, Ruzyni a...
Včera, 18:29
Kino na Pohořelci se chce svým letošním programem vyhnout prosté rekapitulaci nejlepších snímků daného roku.
Včera, 14:07
Od soboty 4. července do neděle 12. července 2020 bude z důvodu opravy trati obousměrně...
Včera, 11:44
Od jara 2020 probíhá rekonstrukce MUK 16 Slivenec na dálnici D0 (silniční okruh kolem Prahy)...
2.7.2020
Do zrekonstruovaného zookoutku u hájovny v lesoparku Kamýku v Praze 12 se koncem června opět...
2.7.2020
Pietní artefakt je věnovan generálmajorovi Josefu Dudovi (1905 – 1977). Duda působil jako velitel českých...
2.7.2020
Čtyřicet let na profesionální hudební scéně letos slaví zpěvák Dalibor Janda. Své turné musel kvůli...
výstava JUDr. Milada Horáková a největší politický proces
2.7.2020
Do 24. srpna bude instalována plenérová výstava "Nezapomeňte na mne. JUDr. Milada Horáková a největší...
2.7.2020
Fungoval roku 1620 na Bílé hoře lyžařský vlek? Jak dopadla play off pro české stavy?...
1.7.2020
Ve středu ráno hořelo ve dvou domech ve Strojnické ulici v pražských Holešovicích.
Reklama