O budoucnosti Rybářského domečku rozhodnou i občané. Radnice vyhlásí nové výběrové řízení

Michnovský letohrádek na Kampě zůstane zatím v rukou radnice. O jeho budoucnosti rozhodnou lidé v dubnové anketě. Městská část zrušila výběrové řízení na jeho nového provozovatele, protože žádný návrh neodpovídal její představě.

Podle radního pro Prahu 1 Michala Cabana (Iniciativa občanů) bylo zadání veřejné soutěže z loňského října nešťastné. „Určitě bylo vytvořené v dobré víře, ale myslím si, že zmatečně. Cílem rozhodně nesmí být vytvoření luxusní restaurace, do níž 99 procent občanů nikdy nepřijde,” říká Caban.

V Michnovském letohrádku, přezdívaném Rybářský domeček, v minulosti v přízemí fungovala rybí restaurace, zatímco v horní části sídlil Český rybářský svaz. Největší slávu tomuto památkově chráněnému objektu přinesl legendární film Jak utopit dr. Mráčka aneb Konec vodníků v Čechách, který se v něm natáčel.

„Rybářský domeček je symbolem Kampy a tomu by měla odpovídat i jeho budoucnost. Žádná z předložených nabídek stoprocentně nesplnila zadání, a navíc nebyl tento důležitý projekt prakticky vůbec probrán s veřejností,“ vysvětlil důvody zrušení výběrového řízení starosta Prahy 1 Petr Hejma (STAN).

Praha 1 přepracovává projekt rekonstrukce Juditiny věže

Radní Prahy 1 Jan Votoček (TOP 09) na svém webu uvedl, že do zrušené soutěže se přihlásilo 11 uchazečů. Projekty počítaly především s vybudováním restaurací, příležitostně doplněných kulturním programem. „Naším úkolem nyní je vypracovat zadání přesněji a na základě diskuse s občany. Současně si myslím, že když autoři projektů práce upraví, tak budou mít šanci i v dalším řízení,” vysvětluje Caban.

Co bude

Nová rada chce před vyhlášením další veřejné soutěže na pronájem provést stavebně-historický průzkum. „Teprve během výběrového řízení památkáři vyjádřili podivení, že průzkum nemáme k dispozici. V případě takovýchto budov je nesmírně důležitý a bez něj památkáři stavbu neschválí,” doplňuje Caban. Průzkum bude zjišťovat vývoj a současný stav domku. Prozatím bude letohrádek otevřen pro veřejnost pouze při speciálních příležitostech.

Občané Prahy 1 se budou moci vyjádřit k budoucnosti Rybářského domečku třeba v dotazníku. „Současně zorganizujeme participační setkání za účasti občanů i spolků, s nimiž budeme na téma budoucnosti tohoto objektu diskutovat,“ plánuje Caban. Jisté zatím není, zda bude rekonstrukci letohrádku financovat radnice, nebo budoucí provozovatel.

FOTO: Rybářský domeček

Rybářský domeček - Rybářský domečekRybářský domeček - Rybářský domečekRybářský domeček - Rybářský domečekRybářský domeček - Rybářský domečekRybářský domeček - Rybářský domeček

Přáním zastupitelstva ale je, aby se nové výběrové řízení znovu otevřelo do prázdnin. Bývalý radní Prahy 1 pro majetek David Bodeček (Piráti) napsal, že příprava výběrového řízení zahrnovala jednání se všemi stranami v zastupitelstvu. Tvrdí, že proti řízení z roku 2017 byly předložené projekty pestřejší a ekonomicky výhodnější. Nová rada prý soutěž zrušila bez důkladného prostudování všech nabídek. Zapojení veřejnosti ale vítá.

Původně renesanční dům byl nejprve přestavěn v době raného baroka a pak v polovině 19. století v klasicistním slohu. Podle stránek Národního památkového ústavu je budova od roku 1958 památkově chráněna.

Dnes, 08:50
Ceny bytů v Praze jsou dlouhodobě na vysoké úrovni a pro mnoho lidí je tedy...
Dnes, 07:48
Sochař a restaurátor Petr Váňa z Karlíku pracuje ve své dobřichovické dílně již třiadvacet let...
Včera, 13:55
Komerční článek
Kvůli šíření nového typu koronaviru zakázal ministr zdravotnictví vývoz dezinfekčních přípravků na ruce do zahraničí...
Včera, 13:55
Skleník Fata Morgana v botanické zahradě v Praze se otevře pro návštěvníky v úterý 26....
Včera, 08:00
V pondělí 25. května se brány Pražského hradu otevřou pro veřejnost. Zároveň se dočasně zruší...
koronavirus
23.5.2020
V Praze přibylo za posledních 24 hodin deset nových případů nákazy koronavirem, o den dříve...
22.5.2020
V pondělí 25. května se návštěvám pacientů otevřou jen některé pražské nemocnice. I v nich...
22.5.2020
Provoz muzea v Praze na Letné je přizpůsoben současným podmínkám a NTM zve návštěvníky do...
22.5.2020
Pražský dopravní podnik (DPP) zahájil předběžné tržní konzultace s potenciálními dodavateli automatických řídicích systémů metra...
22.5.2020
Byla prodloužena, protože pořádně ani nezačala. Výstava v tzv. Bílém domě (U Meteoru 6, Praha...
22.5.2020
V přírodní rezervaci Šance v Praze 12 se připravuje nová naučná stezka o keltském osídlení...
Reklama