O děti zdravotníků, hasičů, policistů a vojáků se postará Praha.

Hlavní město v pondělí otevře první skupinu pro děti od tří do deseti let, jejichž rodiče jsou zdravotníci, policisté, strážníci, hasiči nebo vojáci.

Mluvčí magistrátu Vít Hofman řekl, že město stále sbírá informace od zaměstnavatelů, aby rozhodlo, kolik skupin bude nutné zřídit. Prostory pro jejich fungování poskytly městské části, které zřizují základní a mateřské školy. Jinak jsou školy všech stupňů uzavřeny, velké městské části v Praze zavřely i školky.

Magistrát má povinnost v případě potřeby skupiny zajistit na základě nedělního rozhodnutí vlády o vyhlášení nouzového stavu. Podle informací magistrátu městské části daly k dispozici prostory ve více než 80 školských zařízeních. „Stále probíhá sběr informací od zaměstnavatelů, zejména od těch největších, kde zjištění informací chvíli trvá. Od pondělí by měla být spuštěna první skupina a další se budou připojovat,“ uvedl Hofman.

Zůstaňte o víkendu doma. Na chaty nejezděte, radí úřady.

Některé pražské radnice nechaly školky otevřené pro děti rodičů, kteří pracují v záchranných složkách nebo jsou součástí krizového řízení. Je to případ Prahy 9 nebo 14. Ostatní velké městské části mateřské školy minulý a tento týden uzavřely úplně. Do hlídání dětí zdravotníků se zapojili také dobrovolníci z řad studentů Pedagogické fakulty Univerzity Karlovy.

V nedělním nařízení vlády stojí, že hejtmani a primátor Prahy musí „…v případě potřeby zajistit školské zařízení, které bude pečovat o děti ve věku od 3 do 10 let, jejichž zákonní zástupci pracují jako zaměstnanci bezpečnostních sborů, obecní policie, poskytovatelů zdravotních služeb, orgánů ochrany veřejného zdraví a příslušníci ozbrojených sil…“ Skupiny mají sloužit také dětem pedagogických a nepedagogických pracovníků dané školy. V každé skupině může být podle nařízení nejvýše 15 dětí.

V Praze je podle rejstříku ministerstva školství 400 mateřských a 292 základních škol. Vláda základní, střední, vyšší odborné a vysoké školy v celé zemi nařídila uzavřít od 11. března. Od pondělka platí z rozhodnutí vlády také zákaz volného pohybu lidí s výjimkou cest do práce, pro základní životní potřeby nebo k lékaři. Uzavřeny jsou hranice. Od středeční půlnoci začal platit zákaz vycházení bez pokrývky nosu a úst. Česko má 774 potvrzených případů nákazy koronavirem.

est/čtk

Dnes, 14:38
Konkrétně hudební klub v Malostranské besedě kvůli zmenšení kapacity zvedl vstupné na 400 korun. Koncerty...
Dnes, 12:36
Kralupy nad Vltavou na Mělnicku chystají úpravu ploch u železničního nádraží, kde by měl být...
Dnes, 11:12
Komerční článek
Kvůli šíření nového typu koronaviru zakázal ministr zdravotnictví vývoz dezinfekčních přípravků na ruce do zahraničí...
Dnes, 11:12
V květnu město zahájilo stavební práce na rekonstrukci chodníků a komunikace v lokalitě Pod Hájem....
Dnes, 07:52
V centru Kutné Hory bude 12. června při akci Noc kostelů otevřený pouze chrám svaté...
Včera, 17:30
Kolínská automobilka Toyota Peugeot Citroën Automobile (TPCA) dnes po více než dvouměsíční odstávce obnovila výrobu,...
Včera, 16:48
Zoopark Zájezd na Kladensku zpřístupnil pro návštěvníky novou expozici jihoamerických pěvců. Najdou ji v pavilonu...
Včera, 15:18
Od poloviny minulého týdne je na základě usnesení pražské rady možné podat elektronickou „Žádost na...
Včera, 13:13
V rámci čtvrté vlny uvolňování podnikatelských a dalších činností, která byla vyhlášena na 25. květen...
Včera, 09:40
RetroAutoMuzeum ve Strnadicích na Benešovsku, zaměřené na poválečné vozy především ze zemí někdejšího východního bloku,...
Včera, 08:50
Ceny bytů v Praze jsou dlouhodobě na vysoké úrovni a pro mnoho lidí je tedy...
Reklama