O trampingu i přírodě na jihu od hlavního města se dozvíte v Jílovém u Prahy

V Regionálním muzeu v Jílovém u Prahy mají milovníci trampingu možnost poznat romantický život prvních táborníků, kteří se do okolních divokých údolí vydávali. Expozice je věnována krajině mezi Kocábou, Vltavou a Sázavou a historii trampského hnutí. Právě v jižním okolí Prahy totiž tramping kolem roku 1918 vznikal.

Druhý nejvyšší kamenný most ve střední Evropě slouží už 118 let. Víte, kde je?

Romantická zákoutí Vltavy, Sázavy a Berounky se staly centrem desítek trampských osad jako Ztracenka, Dakota, Toronto, Klondike nebo Red River. Trampové se inspirovali romány Jacka Londona a Karla Maye a středočeské lesy si proměnili na divoký západ plný dobrodružství. Dodnes mají osady svého šerifa.

FOTO: Muzeum Jílové – výstava o trampingu

Muzeum Jílové – výstava o trampingu - Muzeum v Jílovém – Expozice trampingu DSC_3311Muzeum Jílové – výstava o trampingu - Muzeum v Jílovém – nádvoříMuzeum Jílové – výstava o trampingu - Muzeum v Jílovém – Expozice trampingu DSC_3310Muzeum Jílové – výstava o trampingu - Muzeum v Jílovém – Expozice trampingu DSC_3313Muzeum Jílové – výstava o trampingu - Muzeum v Jílovém

Expozice letos oslavila třicet let

Trampská expozice byla poprvé otevřena v roce 1987, poté byla dvakrát přebudována a aktualizována. Autory její současné podoby jsou Václav Eminger a Ivo Nevečeřal, na výtvarném zpracování se podíleli akademičtí malíři Miroslava Krausová a Petr Kříž. Podrobně je zde mimo jiné vysvětleno, co ovlivňovalo tramping při jeho začátcích, které významné osobnosti, zejména z řad sportovců a hudebníků, jím byly odchovány. Obří satelitní mapa celé oblasti zabírá celou jednu velkou stěnu. Do míst, kde ležely nebo leží trampské (dnes povětšinou chatové) osady jsou pak doplněny ikonky s vlajkami osad. Na dalších panelech jsou pak vlajky seřazeny a popsány i s názvy.

„Nemocnice hrůzy“ v Jílovém. Proč v ní nikdy nebyli pacienti?

K trampingu neodmyslitelně patří hudba a proto v muzeu najdete i fotografie, jmenovky a krátké životopisy nejslavnějších bardů trampské písně, včetně obalů gramofonových desek a to hlavně těch úplně nejstarších.

FOTO: Regionální muzeum v Jílovém u Prahy

Regionální muzeum v Jílovém u Prahy - Muzeum – Jílové u Prahy (5)Regionální muzeum v Jílovém u Prahy - Muzeum – Jílové u Prahy (4)Regionální muzeum v Jílovém u Prahy - Muzeum – Jílové u Prahy (3)Regionální muzeum v Jílovém u Prahy - Muzeum – Jílové u Prahy (1)

Trampská literatura je další částí expozice, kde jsou vystaveny ukázky jednotlivých publikací, a to jak knižních, tak i v podobě nejrůznějších časopisů. Vstupní prostor expozice je pak vyplněn zajímavými ukázkami z okolní přírody s řadou fotografií, textů nebo i vycpaninami zvířat a ptáků.

Dnes, 12:23
Rozhledna Šiška a stejnojmenná kavárna ozvláštňují pražský park Ladronka od loňského podzimu. Jedenáct metrů vysoká...
Včera, 19:39
Hlavní město zajišťuje na zvláště chráněných územích metropole přírodě šetrné obhospodařování svých pozemků s pomocí tří...
Včera, 15:50
Komerční článek
SMART REGION CHCETE SE ZVIDITELNIT NEBO PROPAGOVAT SVÉ PRODUKTY V REGIONECH ČR​? Nabízíme Vám Reklamní...
Včera, 15:50
Nejvyšší správní soud (NSS) zamítl stížnost provozovatelů pivních kol a magistrát může zakázat v metropoli...
Včera, 14:26
V hlavním městě si mohou lidé nově zapůjčit elektrokoloběžky od firmy Bolt. Firma jich na...
Včera, 07:38
Hra Petera Müllera Smutná neděle, zachycující pozoruhodný osud geniálního klavíristy Rezsö Seresse, kterému všichni říkali...
26.7.2021
Minulý rok v hlavním městě přibylo cyklistů. Automatické sčítače umístěné na cyklostezkách napočítaly více než...
26.7.2021
Zřejmě současně nejslavnější obyvatelkou Prahy 6 je oblíbená komediální herečka Iva Janžurová, která před nedávnem...
24.7.2021
Pražská policie obvinila dva lidi v souvislosti se zřícením části rekonstruované budovy v Mikulandské ulici....
23.7.2021
S hrozící demolicí unikátní Benešovy vily z počátku století Praha 5 zásadně nesouhlasí. Nicméně její...
22.7.2021
Kvůli placení poplatků už konečně nebude nutné fyzicky docházet na úřad. Pro tyto účely je...
Reklama