O víkendu bude Praha plná vos. Tyhle ale nelétají a nebzučí

S akcí, kterou měli počátkem července v Praze fanoušci Harley-Davidson, kdy se do Prahy sjelo přes sto tisíc motorkářů, se to srovnat určitě nedá, ale možná to bude o to sympatičtější. Skútr Vespa, tedy vosa, rozhodně nenadělá tolik hluku.
Osmý ročník tradičního mezinárodního srazu majitelů a milovníků skútrů Vespa se koná jako vždy poslední víkend v červenci na vokovickém Džbáně. Návštěvníky čeká víkend plný klasických i moderních italských skútrů všech barev i ročníků výroby i projížďky po Praze.

I letos se můžete těšit na velkou sobotní spanilou jízdu historickým centrem, které se loni zúčastnilo přes 280 účastníků.
Parádní vyjížďka skútrů značky Vespa“, jejíž trasa povede po komunikacích v Praze 1, 2, 5, a 6 se uskuteční mezi 13:30 a 16:00, povolen je pohyblivý zábor jednoho jízdního pruhu vozovky na trase vyjížďky.
Trasa vyjížďky vede po komunikacích: Vokovická, Evropská, Na Ořechovce, Jelení, Mariánské hradby, Chotkova, Klárov, Mánesův most, Náměstí J. Palacha, 17. listopadu, Pařížská, Staroměstské náměstí, Dlouhá, Revoluční, U Prašné brány, Hybernská, Opletalova, Politických vězňů, Wilsonova, Václavské náměstí, Krakovská, Žitná, Karlovo náměstí, Resslova, Jiráskův most, Náměstí Kinských, Újezd, Karmelitská, Malostranské náměstí, Nerudova, Úvoz, Pohořelec, Keplerova, Pevnostní, Evropská a zase Vokovická.

Vosa na kolečkách

Vespa (italsky vosa) je ikonická značka skútru, která byla zaregistrována 23. dubna 1946. Název vymyslel a továrnu založil italský podnikatel Enrico Piaggio (1905 v Pegli – 1965 v Montopoli in Val d’Arno). Vespa je velice oblíbeným dopravním prostředkem především v jižní a západní Evropě, díky dostupné ceně a pohodlnosti cestování.

Po skončení druhé světové války se zničená Itálie potýkala s propadem ekonomiky a hlavně poničenými silnicemi. Stejně tak kupní síla obyvatel byla po válce značně oslabená. A tak se Enrico Piaggo, v jehož továrnách se dosud vyráběla letadla, rozhodl využít této příležitosti a hledal jak pokrýt poptávku po levném dopravním prostředku pro masy lidí. Padlo tedy rozhodnutí vyrábět a prodávat malé skútry s názvem Vespa.

První návrh designu Vespy vznikl už v roce 1944 a vytvořili jej inženýři Renzo Spolti a Vittorio Cassini. Tento prototyp je znám po označením MP5 (Moto Piaggio no. 5), nebo také „Paperino“ což v překladu znamená „kačátko“. Nicméně s tímto návrhem nebyl Enrico Piaggio spokojen a tak požádal o nový návrh designu leteckého inženýra Corradina D’Ascanio. Sám D’Ascanio (1891, Popoli, Itálie – 1981 v Pise) považoval ale skútry za velké, špinavé a nespolehlivé stroje. Na modelu MP5 se mu nelíbila ani středová krytá část. Tak celý design vytvořil znovu a vznikl model MP6. Ve chvíli, kdy Enrico Piaggo viděl tento model poprvé, zvolal „Sembra una vespa!“ (podobá se vose!) a tak dostal skútr své jméno.

Český Vespa club

Myšlenka založit Vespa club v Čechách se zrodila v hlavách dvou nadšenců, Katky a Víti Křížkových z Prahy, kteří začali jezdit na své modré Vespě ET 50 ccm na jaře 2001.
Potkat tehdy další Vespu v ulicích hlavního města, natož mimo něj, bylo velkou vzácností.
Klub založili v roce 2004 a první historické setkání majitelů legendárních skútrů v Čechách se konalo 11. června 2005 v Říčních lázní Jizera v Novém Vestci u Brandýsa nad Labem Na sraz však tehdy dorazil pouze jeden jediný vespař, Jakub od Pardubic.
Dnes už se situace samozřejmě jiná, vždyť Vespa to je volnost, pohyb, radost…

FOTO: Ikonické skútry Vespa

Ikonické skútry Vespa - 1 ItalyXPIkonické skútry Vespa - 2 DSCN4753Ikonické skútry Vespa - 3 DSCN4759Ikonické skútry Vespa - 4 DSCN4754Ikonické skútry Vespa - 5 DSCN4762
Další fotky
Ikonické skútry Vespa - 6
Včera, 17:51
Návštěvníci historických objektů či výstav na Pražském hradu nemusí od dneška do pondělí platit vstupné....
Včera, 14:44
Harmonogram stavby trojské lávky koronavirová krize nenarušila. Stavebníci už dokončili pilíře a pracují na mostních...
28.5.2020
Komerční článek
Náš REGION představuje top produkty tohoto boxu, které lze zakoupit a testovat na www.brandnooz.cz. KINDER...
28.5.2020
Městská společnost Technologie hlavního města Prahy (THMP) otevřela nové výjezdové středisko v Praze Michli. Středisko...
28.5.2020
Týden starý incident mezi pražským primátorem Zdeňkem Hřibem a předsedkyní zastupitelského klubu ODS Alexandrou Udženijou...
28.5.2020
Život v Česku se pomalu vrací do běžných kolejí. Otevřena je většina obchodů, lidé mohou...
Invalidovna
28.5.2020
Výpůjčku západního křídla Invalidovny v pražském Karlíně získalo do konce letošního roku Multikulturní centrum Studia...
28.5.2020
Vlaky se na opravený Negrelliho viadukt v Praze vrátí hned v první den jeho otevření,...
27.5.2020
Na trať mezi pražskými Hlubočepy a Sídlištěm Barrandovem se vrátí od pondělí 1. června tramvaje....
27.5.2020
Komerční článek
Náš REGION představuje top produkty tohoto boxu, které lze zakoupit a testovat na www.brandnooz.cz. KINDER...
27.5.2020
Výpověď z nájmu, kterou od společnosti CIB RENT Písnice dostali manželé E. a L. M.,...
Reklama