O víkendu bude Praha plná vos. Tyhle ale nelétají a nebzučí

S akcí, kterou měli počátkem července v Praze fanoušci Harley-Davidson, kdy se do Prahy sjelo přes sto tisíc motorkářů, se to srovnat určitě nedá, ale možná to bude o to sympatičtější. Skútr Vespa, tedy vosa, rozhodně nenadělá tolik hluku.
Osmý ročník tradičního mezinárodního srazu majitelů a milovníků skútrů Vespa se koná jako vždy poslední víkend v červenci na vokovickém Džbáně. Návštěvníky čeká víkend plný klasických i moderních italských skútrů všech barev i ročníků výroby i projížďky po Praze.

I letos se můžete těšit na velkou sobotní spanilou jízdu historickým centrem, které se loni zúčastnilo přes 280 účastníků.
Parádní vyjížďka skútrů značky Vespa“, jejíž trasa povede po komunikacích v Praze 1, 2, 5, a 6 se uskuteční mezi 13:30 a 16:00, povolen je pohyblivý zábor jednoho jízdního pruhu vozovky na trase vyjížďky.
Trasa vyjížďky vede po komunikacích: Vokovická, Evropská, Na Ořechovce, Jelení, Mariánské hradby, Chotkova, Klárov, Mánesův most, Náměstí J. Palacha, 17. listopadu, Pařížská, Staroměstské náměstí, Dlouhá, Revoluční, U Prašné brány, Hybernská, Opletalova, Politických vězňů, Wilsonova, Václavské náměstí, Krakovská, Žitná, Karlovo náměstí, Resslova, Jiráskův most, Náměstí Kinských, Újezd, Karmelitská, Malostranské náměstí, Nerudova, Úvoz, Pohořelec, Keplerova, Pevnostní, Evropská a zase Vokovická.

Vosa na kolečkách

Vespa (italsky vosa) je ikonická značka skútru, která byla zaregistrována 23. dubna 1946. Název vymyslel a továrnu založil italský podnikatel Enrico Piaggio (1905 v Pegli – 1965 v Montopoli in Val d’Arno). Vespa je velice oblíbeným dopravním prostředkem především v jižní a západní Evropě, díky dostupné ceně a pohodlnosti cestování.

Po skončení druhé světové války se zničená Itálie potýkala s propadem ekonomiky a hlavně poničenými silnicemi. Stejně tak kupní síla obyvatel byla po válce značně oslabená. A tak se Enrico Piaggo, v jehož továrnách se dosud vyráběla letadla, rozhodl využít této příležitosti a hledal jak pokrýt poptávku po levném dopravním prostředku pro masy lidí. Padlo tedy rozhodnutí vyrábět a prodávat malé skútry s názvem Vespa.

První návrh designu Vespy vznikl už v roce 1944 a vytvořili jej inženýři Renzo Spolti a Vittorio Cassini. Tento prototyp je znám po označením MP5 (Moto Piaggio no. 5), nebo také „Paperino“ což v překladu znamená „kačátko“. Nicméně s tímto návrhem nebyl Enrico Piaggio spokojen a tak požádal o nový návrh designu leteckého inženýra Corradina D’Ascanio. Sám D’Ascanio (1891, Popoli, Itálie – 1981 v Pise) považoval ale skútry za velké, špinavé a nespolehlivé stroje. Na modelu MP5 se mu nelíbila ani středová krytá část. Tak celý design vytvořil znovu a vznikl model MP6. Ve chvíli, kdy Enrico Piaggo viděl tento model poprvé, zvolal „Sembra una vespa!“ (podobá se vose!) a tak dostal skútr své jméno.

Český Vespa club

Myšlenka založit Vespa club v Čechách se zrodila v hlavách dvou nadšenců, Katky a Víti Křížkových z Prahy, kteří začali jezdit na své modré Vespě ET 50 ccm na jaře 2001.
Potkat tehdy další Vespu v ulicích hlavního města, natož mimo něj, bylo velkou vzácností.
Klub založili v roce 2004 a první historické setkání majitelů legendárních skútrů v Čechách se konalo 11. června 2005 v Říčních lázní Jizera v Novém Vestci u Brandýsa nad Labem Na sraz však tehdy dorazil pouze jeden jediný vespař, Jakub od Pardubic.
Dnes už se situace samozřejmě jiná, vždyť Vespa to je volnost, pohyb, radost…

FOTO: Ikonické skútry Vespa

Ikonické skútry Vespa - 1 ItalyXPIkonické skútry Vespa - 2 DSCN4753Ikonické skútry Vespa - 3 DSCN4759Ikonické skútry Vespa - 4 DSCN4754Ikonické skútry Vespa - 5 DSCN4762
Další fotky
Ikonické skútry Vespa - 6
Dnes, 14:20
Přehrazením přechodu pro chodce u budovy ministerstva životního prostředí včera aktivisté během několika minut ochromili...
Dnes, 13:00
Vtipné líčení výpravy za zvířaty do exotické Guyany, rozhovory s pětadvaceti předními českými lékaři nebo...
Dnes, 13:00
Komerční článek
Množství městského odpadu s postupem let stále roste. Odpadem se stávají i věci, které jsou funkční,...
Dnes, 13:00
Už před zahájením otevírací doby čekali lidé před palácem Kinských na Staroměstském náměstí, aby se...
Dnes, 11:50
V Praze vyjelo kvůli napadanému sněhu všech 73 sypačů určených na úklid nejdůležitějších ulic. Do terénu byly...
Dnes, 10:00
V pražské integrované dopravě (PID) budou moci cestující od čtvrtka 3. prosince do všech tramvají opět nastupovat...
Dnes, 09:05
Ve středních Čechách v noci na dnešek napadl sníh, řidiči by měli být opatrní. V...
Včera, 15:40
Kunratický rybníček Ohrada byl dobrým pomocníkem. Zachycoval dešťovou vodu z okolí, a to ještě v...
Včera, 15:20
V Praze od roku 2015 developeři prodali 33.500 bytů v bytových domech. Úřady jich za...
Včera, 15:00
Přes milion korun poslali během pouhého měsíce lidé na záchranu respektive obnovu vyhořelého kostela svatého...
Včera, 14:21
Komerční článek
Hlavní město rozhodlo o rozšíření vyhlášky, která reguluje reklamu na veřejných prostranstvích. Změna se dotkne...
Reklama