23℃
Dnes je 17. červenec , svátek má Martina

Občas člověk pečující o své blízké pociťuje beznaděj nebo vztek. Praha 7 nabízí pomocnou ruku

Poradna, návštěvy ergoterapeuta v domácnostech, fond kompenzačních pomůcek, praktické vzdělávací kurzy a nově od března tohoto roku také svépomocná skupina. To jsou aktivity, které vznikly v posledním roce v Praze 7 a jejich cílem je podpořit osoby, které pečují o své blízké.

Reklama

„Úloha pečujících je velice náročná. Zápasí s nedostatkem času na sebe i rodinu, často si musí ubírat v práci, mnohdy opouští zaměstnání úplně. Běhají mezi domácností, lékárnou a nemocnicemi s neustálou obavou o zdraví a život blízké osoby. Proto se snažíme život pečujícím co nejvíce ulehčit,“ uvedl radní Prahy 7 Jakob Hurrle.

Osoby, které pečují o své blízké, mohou v Praze 7 přijít do poradny pro pečující nebo do poradny ergoterapie, vypůjčit si pár nejzákladnějších kompenzačních pomůcek. Od března tohoto roku se pečující také mohou setkávat každou poslední středu v měsíci v prostorách denního stacionáře Pečovatelského centra Prahy 7 (Tusarova 42, Holešovice) v rámci svépomocné skupiny, kterou organizuje Praha 7 ve spolupráci s Diakonií Československé církve evangelické.

Pestrá strava pro seniory. Učí staré lidi, aby si sami připravovali chutné a zdravé svačinky

Principem svépomocné skupiny je podpora pečujících mezi sebou navzájem. Často se totiž stává, že okolí nemusí mít pro jejich situaci pochopení.
„Mnozí nerozumí vašemu rozhodnutí vzít na sebe takové břímě, jako je celodenní péče o blízkého. Jiní vás podezírají, že vám jde jen o příspěvek na péči. Nakonec už to raději nikomu nevykládáte,“ uvádí Michaela Šormová, koordinátorka seniorské politiky Prahy 7, která má s pečováním vlastní zkušenosti, a dodává, „najít někoho, kdo vás chápe, je velká úleva. Konečně si nepřipadáte jako podivín vyloučený ze společnosti. Zjistíte, že stejných omylů v péči se dopouštějí i ostatní, že vyčerpání je namístě a že je normální pociťovat občas vztek nebo beznaděj.“

V rámci svépomocné skupiny se však sdílejí i pozitivní emoce. „Když se vám vrátí blízký z nemocnice a podaří se vám najít fintu, jak do něj dostat kousek jídla, nebo objevíte dobrého lékaře, tady to ocení,“ uzavírá Šormová a zve všechny, kteří pečují o někoho z Prahy 7 nebo zde sami žijí, aby navštívili svépomocnou skupinu.

Zdroj: web Prahy 7

OSZ-obrázek-1500×1000
(Praha 7)
Před 4 minutami
Na dodržování povinností cyklistů na pražských cyklostezkách se během prázdnin zaměří městská policie. Strážníci spolu...
Před 35 minutami
Hlavní město a pražský dopravní podnik (DPP) podepsaly dohodu a nájemní smlouvu na využití pozemků...
Před 3 hodinami
V městské části Praha-Nedvězí podali registračnímu úřadu pro nové volby do zastupitelstva jednu kandidátní listinu....
Dnes, 11:05
Výstavba obecních bytů v metropoli byla poměrně velká v 90. letech, od roku 2010 se...
Dnes, 10:26
Praha 2 je v rámci hlavního města Prahy územím s nejvyšším indexem stárnutí. Očekává se,...
Dnes, 09:31
Předsedou Komise pro udržitelnou energii a klima Rady hlavního města Prahy byl jmenován ekolog a...
Dnes, 08:28
Také střecha Centra Černý Most se během léta proměnila ve velkokapacitní letní kino.
Včera, 18:35
V Tursku u Prahy hoří bývalé zemědělské haly, které nyní slouží jako sklady různých firem....
Včera, 18:00
Policie zadržela dva cizince ve věku 23 a 30 let, kteří podle oznámení v pondělí...
Včera, 16:57
Dům fotografie (Revoluční 5, Praha 1) hostí snímky jubilujícího Jiřího Hankeho. Kurátorem výstavy je Josef...
Reklama