35℃
Dnes je 26. červen , svátek má Adriana

Občas máme pocit, že tam skončíme. Na kopci v Bohnicích

Další fotky

Bohnice jsou čtvrtí mnoha rozměrů. Jsou dost nízko (177 metrů) i dost vysoko (330 metrů) – a to je sakra rozdíl, já to šel pěšky…

Reklama

Bohnice mají také hlubokou minulost.
Lidé tu žili již v eneolitu, době bronzové, době Halštatské a nejpozději v raném středověku zde vzniklo opevněné hradiště, které zaniklo požárem na konci devátého století.
Bohnice byly zemědělskou vsí s vinicemi na jižních svazích. Ves je prvně zmiňována už v zakládací listině zdejšího kostela sv. Petra a Pavla z roku 1158.
Ve 13. století byla majetkem jiřského kláštera benediktinek na Hradčanech. Správcem tu byl vyšehradský kanovník Johan, který se psal s přídomkem boemus, aby se odlišil od jiného kanovníka Johana, který byl Němec. Tímto přídomkem je vysvětlován vznik původního názvu vsi Bojmice z latinského Boemici.

Od konce 16. století byly Bohnice majetkem nejvyššího purkrabství, od roku 1791 pak zemských stavů. V roce 1820 přichází do Bohnic poslední majitel, anglický baron Isaac Osborne, který koupil oba zdejší dvory a spojil je. Zatímco zámeček se stal jeho obydlím, někdejší dolní dvůr se změnil na ratejnu pro personál nazvanou Štrasburk.
V roce 1904 se objekty obou dvorů staly součástí budovaného ústavu pro choromyslné, v němž působil i syn posledního majitele, MUDr. Jakob Osborne. Pro nový účel byly jednotlivé budovy upraveny. I dnes jsou součástí psychiatrické nemocnice a jsou využívány jako byty a jiná zařízení. Dům se znakem řádu sv. Lazara Jeruzalémského je dnes Hospic Štrasburk, který byl po dlouhé roky jediným v Praze. Na jeho místě (čp. 12) stála již v 11. století zemanská tvrz, kostel a budova, která byla využívána jako noclehárna kupců, kteří putovali po obchodní stezce do Prahy. Stavba byla označována jako takzvaný Dolní dvůr a později sloužila jako zájezdní hostinec Štrasburk a obydlí pro hospodářský personál.
V areálu Psychiatrické nemocnice se nachází kostel sv. Václava, k léčebně patří také ústavní hřbitov („hřbitov bláznů“) – pokud vás zajímá, nabízíme z něj exkluzivní reportáž.

Na procházce po hřbitově bláznů v Bohnicích. Nejtemnější místo v Evropě, nebo jen pověra?

V roce 1922, kdy se Bohnice staly součástí Velké Prahy, resp. Prahy VIII, měly už 3179 obyvatel, nepočítáme-li ovšem blahoslavené.
V 70. letech 20. století bylo postaveno velké sídliště Bohnice podle návrhů architekta Václava Havránka a je určeno pro 33 000 obyvatel. Bylo zde postaveno 9567 bytů. Je součástí pásu sídlišť na severním okraji Prahy, označovaného jako Severní Město.
Sídliště Bohnice bylo stavěno jako stavba česko-polského přátelství, a proto je velká část ulic pojmenována po polských městech.

Kdo se chce do Bohnic podívat, má příležitost o tomto víkendu na akci Mezi ploty, na které vystoupí spousty kapel – podívejte se na plakát, který je součástí naší fotogalerie.
Pokud se chcete víc seznamovat s historií Bohnic, přijďte už ve čtvrtek na vycházku Pražské informační služby, jejíž průvodkyně Marie Hátleová na vás čeká ve čtyři hodiny na stanici autobusů Odra.

Zdroj: Vladimír Slabý, Osmička

FOTO: Bohnice včera a dnes

Bohnice včera a dnes - 1 P1070304Bohnice včera a dnes - 2 bohnice čp. 1Bohnice včera a dnes - 3 bohnice osmičkaa (2)Bohnice včera a dnes - 4 DSCN3290Bohnice včera a dnes - 5 P1070268
Další fotky
Bohnice včera a dnes - 6 P1070334Bohnice včera a dnes - 7 P1070313Bohnice včera a dnes - 8 P1070337Bohnice včera a dnes - 9 bohnice czBohnice včera a dnes - 0 DSCN3282
Před 3 hodinami
Praha 22 dostala dotaci 40 milionů korun, schválilo ji minulý týden magistrátní zastupitelstvo.
Včera, 18:25
Mezi mihotajícími se záclonami probleskují napětí, vůně růží a záře neonů. Skutečnost, na níž ulpívají...
Včera, 18:00
Na lince metra C nepojede od této do následující soboty metro mezi stanicemi Pražského povstání...
Včera, 12:14
Vyšetřovatelé z Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) dnes ráno obsadili budovu Krajského úřadu Středočeského...
Včera, 11:01
Při tropických teplotách posledních týdnů se nelze ubránit otázce, kde vzít dostatek vody na zalévání...
Včera, 10:30
Kulturní mapa Prahy se od poloviny června rozrostla o novou divadelní scénu, letní amfiteátr pod...
Včera, 09:33
Jednou z největších investičních akcí v Lysolajích je jednoznačně výstavba v lokalitě Dolina-Štěpnice. Kolik zeleně...
Včera, 09:03
Pražského náměstka pro dopravu Adama Scheinherra interpelovala při jednání zastupitelstva hlavního města ve věci rušení...
Včera, 08:32
Minulý týden začala obnovou trávníku v okolí dětského hřiště Vozovna ve Stromovce.
24.6.2019
Pražské zastupitelstvo vyhlásilo klimatický závazek, tedy cíl snížit emise CO2 v hlavním městě o minimálně...
Reklama