13℃
Dnes je 19. září , svátek má Zita

Občas máme pocit, že tam skončíme. Na kopci v Bohnicích

Další fotky

Bohnice jsou čtvrtí mnoha rozměrů. Jsou dost nízko (177 metrů) i dost vysoko (330 metrů) – a to je sakra rozdíl, já to šel pěšky…

Reklama

Bohnice mají také hlubokou minulost.
Lidé tu žili již v eneolitu, době bronzové, době Halštatské a nejpozději v raném středověku zde vzniklo opevněné hradiště, které zaniklo požárem na konci devátého století.
Bohnice byly zemědělskou vsí s vinicemi na jižních svazích. Ves je prvně zmiňována už v zakládací listině zdejšího kostela sv. Petra a Pavla z roku 1158.
Ve 13. století byla majetkem jiřského kláštera benediktinek na Hradčanech. Správcem tu byl vyšehradský kanovník Johan, který se psal s přídomkem boemus, aby se odlišil od jiného kanovníka Johana, který byl Němec. Tímto přídomkem je vysvětlován vznik původního názvu vsi Bojmice z latinského Boemici.

Od konce 16. století byly Bohnice majetkem nejvyššího purkrabství, od roku 1791 pak zemských stavů. V roce 1820 přichází do Bohnic poslední majitel, anglický baron Isaac Osborne, který koupil oba zdejší dvory a spojil je. Zatímco zámeček se stal jeho obydlím, někdejší dolní dvůr se změnil na ratejnu pro personál nazvanou Štrasburk.
V roce 1904 se objekty obou dvorů staly součástí budovaného ústavu pro choromyslné, v němž působil i syn posledního majitele, MUDr. Jakob Osborne. Pro nový účel byly jednotlivé budovy upraveny. I dnes jsou součástí psychiatrické nemocnice a jsou využívány jako byty a jiná zařízení. Dům se znakem řádu sv. Lazara Jeruzalémského je dnes Hospic Štrasburk, který byl po dlouhé roky jediným v Praze. Na jeho místě (čp. 12) stála již v 11. století zemanská tvrz, kostel a budova, která byla využívána jako noclehárna kupců, kteří putovali po obchodní stezce do Prahy. Stavba byla označována jako takzvaný Dolní dvůr a později sloužila jako zájezdní hostinec Štrasburk a obydlí pro hospodářský personál.
V areálu Psychiatrické nemocnice se nachází kostel sv. Václava, k léčebně patří také ústavní hřbitov („hřbitov bláznů“) – pokud vás zajímá, nabízíme z něj exkluzivní reportáž.

Na procházce po hřbitově bláznů v Bohnicích. Nejtemnější místo v Evropě, nebo jen pověra?

V roce 1922, kdy se Bohnice staly součástí Velké Prahy, resp. Prahy VIII, měly už 3179 obyvatel, nepočítáme-li ovšem blahoslavené.
V 70. letech 20. století bylo postaveno velké sídliště Bohnice podle návrhů architekta Václava Havránka a je určeno pro 33 000 obyvatel. Bylo zde postaveno 9567 bytů. Je součástí pásu sídlišť na severním okraji Prahy, označovaného jako Severní Město.
Sídliště Bohnice bylo stavěno jako stavba česko-polského přátelství, a proto je velká část ulic pojmenována po polských městech.

Kdo se chce do Bohnic podívat, má příležitost o tomto víkendu na akci Mezi ploty, na které vystoupí spousty kapel – podívejte se na plakát, který je součástí naší fotogalerie.
Pokud se chcete víc seznamovat s historií Bohnic, přijďte už ve čtvrtek na vycházku Pražské informační služby, jejíž průvodkyně Marie Hátleová na vás čeká ve čtyři hodiny na stanici autobusů Odra.

Zdroj: Vladimír Slabý, Osmička

FOTO: Bohnice včera a dnes

Bohnice včera a dnes - 1 P1070304Bohnice včera a dnes - 2 bohnice čp. 1Bohnice včera a dnes - 3 bohnice osmičkaa (2)Bohnice včera a dnes - 4 DSCN3290Bohnice včera a dnes - 5 P1070268
Další fotky
Bohnice včera a dnes - 6 P1070334Bohnice včera a dnes - 7 P1070313Bohnice včera a dnes - 8 P1070337Bohnice včera a dnes - 9 bohnice czBohnice včera a dnes - 0 DSCN3282
Před 2 hodinami
Vodní nádrž o rozloze takřka 29 000 m2, která je v majetku hlavního města Prahy...
Před 2 hodinami
Dnes od 16 hodin proběhne na rohu ulic na Příkopě a Havířská slavnostní zakončení celostátní...
Před 3 hodinami
Komerční článek
Momentálně nabízíme: BYTY Nabízíme byty v moderních bytových domech, vysokého standardu a urbanistickou funkcí. Projekty...
Před 3 hodinami
Pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti) se podle opozičních ODS a ANO při jednání s premiérem...
Dnes, 09:01
Začátkem října přiletí jako první do Evropy, a to do Centrálního parku, obří herní sova...
Dnes, 06:54
Parkovací zóny v Praze 4 se ještě letos rozšíří do Braníku, Podolí, Krče a Michle....
Včera, 18:35
Marie Čermínová (1902 v Praze – 1980 v Paříži), kterou zná celý svět pod pseudonymem...
Včera, 17:01
Premiér Andrej Babiš (ANO) sdělil pražskému primátorovi Zdeňku Hřibovi (Piráti), že Praha kvůli plánované úřednické...
Včera, 16:44
Veris/Paris. Pod tímto názvem se v aukčním domě Arthouse Hejtmánek v Bubenči otevírá v pátek...
Včera, 15:01
Z důvodu rekonstrukce tramvajové trati je od pondělí 23. září (přibližně od 4.30 hodin) do...
Včera, 10:44
V sobotu 21. září se ulice po celé Praze promění v divadelní jeviště, pódia pro...
Reklama