3℃
Dnes je 16. prosinec , svátek má Albína

Obraz Vajíčko se vrací domů. Magické dílo Mikuláše Medka nabídne aukce v Arthouse Hejtmánek

Akce I (Vajíčko). Tak se jmenuje unikátní obraz Mikuláše Medka s modrou ženskou postavouz let 1955–56. Už 6. června 2019 od 16 hodin ho na své 10. aukci v zahradě vily v Praze – Bubenči nabídne aukční dům Arthouse Hejtmánek.

Dílo s vyvolávací cenou 8 milionů korun je prvním ze dvou jedinečných Medkových obrazů, na nichž malíř zachytil ženu v modré barvě – tajemnou krásku bez úst, s magickým okem, graciézním tělem a plochými špičatými vlasy, rozbíjející vajíčko. Druhý z „modrých“ obrazů, dlouho nezvěstné dílo s názvem Akce II (Vlna) z roku 1956, byl nedávno vydražen ve Spojených státech v přepočtu za 24,4 milionu korun, a stal se tak nejdražším dílem české poválečné moderny.

Podobně jako rekordně prodaný obraz Akce II (Vlna), který už z Floridy doputoval do sbírky soukromého českého sběratele, i obraz Akce I (Vajíčko) byl do České republiky přivezen z USA, kde zdobil obývací pokoj jednoho newyorského bytu. Na nového majitele teď čeká stejně jako zhruba 150 dalších obrazů a uměleckých předmětů, které se na aukci u manželů Tomáše a Marie Hejtmánkových objeví. Celková vyvolávací suma všech položek přesáhne 20 milionů korun.
Obraz Akce I (Vajíčko) i další dražená díla si lze prohlédnout na předaukční výstavě do 5. června v sídle Arthouse Hejtmánek v Goetheho ulici 2 v Praze 6, otevřeno bude denně od 10 do 18 hodin.

Omámen přírodou. Malíř, grafik, ilustrátor a sochař Ota Janeček má výstavu v řepském Průhonu

„Vydražení Medkovy Akce II (Vlny) teprve dvaadvacetiletým mladíkem, jedním z mých synů, jehož jsem k velkému údivu tamějších pořadatelů na aukci do Spojených států poslal, i následný převoz obou vzácných obrazů do Prahy byly rozhodně napínavé akce. Chystaná aukce Vajíčka je však může ještě překonat,“ usmívá se Tomáš Hejtmánek, majitel Arthouse Hejtmánek, který je na propojení obou Medkových děl se svým aukčním domem právem hrdý. „Náročný investor či sběratel by si koupi takového skvostu neměl nechat ujít: Vajíčko je vůbec prvním Medkovým obrazem s modrou postavou, jinak jsou všechny jeho figury většinou červené. Medek je momentálně nejdražším českým poválečným malířem a žádná podobná rarita od něj teď k mání není a ani nebude,“ míní Hejtmánek.

A co vlastně činí z obou děl na uměleckém trhu takovou vzácnost? „Originalita projevu, hloubka významu a nevšední spiritualita tvorby dělá z Mikuláše Medka malíře, který v dějinách české poválečné moderny nemá konkurenta,“ vysvětluje Hejtmánek. „Jeho život i jeho obrazy ovlivněné surrealismem působí jako výkřik. Je to sled opojení a pádů, kaleidoskop lidského utrpení, uměleckých pochybností, duševní trýzně i fyzické bolesti. Jeho tvorba je ohromující, nenapodobitelná, těžce vykoupená. Tvůrčí nezávislost a duševní sílu navíc Medek osvědčil i v době vlády komunistického režimu, který svobodnému modernímu umění nepřál a celá desetiletí tohoto mimořádného malíře důsledně pronásledoval nejrůznějšími zákazy a omezeními,“ líčí Tomáš Hejtmánek.
Aukce v zahradě vily Marie a Tomáše Hejtmánkových, zaměřená také na starožitnosti, nábytek a design, nabídne i další vzácné položky.

Fotograf Ladislav Sitenský by měl stovku. Připomíná ho výstava na Novoměstské radnici

Z české moderny je to ještě obraz U pultu (1933) Josefa Čapka, vyvolávaný od 3,5 milionu korun a vzácná krajina Václava Špály Berounka a kopce z roku 1925, dražená od 2,2 milionu korun. Krásnou ukázku francouzského postimpresionismu představuje obraz Útesy v Étretat (1901) Gustava Loiseaua, začínající na 700 000 korunách.
Staré umění zastupuje například Svatá rodinas andělem z poloviny 16. století od následovníka vlámského mistra Pietera Coecke van Aelsta (od 450 000 korun) nebo Davidův návrat a triumf s hlavou Goliáše z přelomu 16. a 17. století od neznámého mistra (od 320 000 korun).

Vysokou úrovní se pyšní u Hejtmánků díla na papíře. K těm patří Zátiší s mušlí, černobílá fotografie Josefa Sudka z roku 1961, opatřená autorovým humorným blahopřáním na zadní straně: vyvolávat se bude od částky 100 000 korun. K zajímavostem patří faksimilie skicáků a originální grafika Pabla Picassa Jezdec (1921) z významné sbírky profesora Diviše (od 100 000 korun) či kresba Josefa Preissiga z roku 1905, pocházející ze sbírky podnikatele a mecenáše Jindřicha Waldese.

„Básník tvaru“ Josef Mařatka. Málem byl hráčem trubku, jeho talent uznával sám slovutný Dvořák

Zájemcům o nábytek nabídne aukce elegantní párové etažéry ve styku biedermeieru (od 130 000 korun) či židli Fan-back (1908) navrženou Adolfem Loosem – její variantu pak Loos použil v interiéru Müllerovy vily či plzeňském bytě manželů Vogelových. Startovat bude na 20 000 korunách.

Design reprezentuje skleněná dóza ve tvaru vejce (1921), kterou pro sdružení Artěl navrhl významný český malíř Václav Špála (od 20 000 korun). K výrazným položkám patří i glazovaná kubistická váza (1914) a měděná stolní lampa (1920), obě od Vlastislava Hofmana, jejichž vyvolávání začne od 180 000 a od 130 000 korun.

Ze soch se o zájem dražitelů bude ucházet objekt Vajíčko (1976) od Karla Malicha s vyvolávací cenou 800 000 korun a dále práce významného českého sochaře Jiřího Seiferta, jemuž – při příležitosti jeho právě probíhající výstavy v Muzeu Kampa – vydali manželé Hejtmánkovi obsáhlou monografii. O Seifertův Ptačí kámen a jeho Tři mramorové sochy (vše z 90. let 20. století) se začne licitovat na částkách okolo 30 000 korun. Kvalitní sochařskou kolekci doplní Symfonie Josefa Mařatky z 20. let minulého století (od 120 000 korun) či plastika Francouzský starodružník (1924–25) významného kubistického sochaře Otto Guttfreunda (od 70 000 korun).

FOTO: Aukce u Hejtmánků: Medek, Sudek a další

Aukce u Hejtmánků: Medek, Sudek a další - 1_Zátiší s mušlí Josefa Sudka jde do aukce za 100 000 korun_1961_čb fotografie 115 x 162 mm_foto Arthouse Hejtmánek_repro zdarmaAukce u Hejtmánků: Medek, Sudek a další - 2_Obraz Akce I neboli Vajíčko od Mikuláše Medka z _foto Arthouse Hejtmánek_repro zdarmaAukce u Hejtmánků: Medek, Sudek a další - 3_Tomáš Hejtmánek s Medkovým obrazem Akce I (Vajíčko)_foto Ivan Kahún_repro zdarmaAukce u Hejtmánků: Medek, Sudek a další - 5 Gustave Loiseau je autorem obrazu Útesy v Étretat_ vyvolávací cena 700 000 korun_1901_olej_ 63 x 80 cm_foto Arthouse Hejtmánek_repro zdarmaAukce u Hejtmánků: Medek, Sudek a další - 5GG_Tomáš Hejtmánek s obrazem U pultu Josefa Čapka připíjí na zdar aukce_foto Ivan Kahún_repro zdarma
Další fotky
Aukce u Hejtmánků: Medek, Sudek a další - 6 Krupkovo čp. 17
Včera, 19:33
Průměrná nabídková cena volných nových bytů v Praze na konci října meziročně vzrostla o 6,1...
Včera, 17:44
Vedení radnice Prahy 4 navrhlo na příští rok rozpočet s příjmy 761,76 milionu korun a...
Včera, 16:01
Komerční článek
Při přechodu na DVB-T2 je vhodné zohlednit několik kritérií, která mají pro každého jinou prioritu....
Včera, 16:01
Pražské městské policii (MPP) chybí do ideálního stavu 367 zaměstnanců, má jich 2153. Nejvíce strážníků...
Včera, 14:23
Radní Prahy 1 pro majetek David Bodeček (Piráti), který koncem listopadu kvůli problémům ve fungování...
Včera, 11:44
Do ulic Prahy vyjela legendární tramvaj s číslem 8085. Připomíná 30. výročí posledních týdnů roku...
Včera, 10:01
U stanice Vltavská vzniklo nové výtvarné dílo. Oblíbené místo streetartové komunity oživila velkoplošná malba z...
14.12.2019
Hlavní město zvažuje dvě varianty pořízení přístřešků pro MHD, které nahradí ty vlastněné firmou JCDecaux....
14.12.2019
Veterináři odhalili nelegální rozvážkový prodej drůbežího masa neznámého původu v nevyhovujících hygienických podmínkách. Při kontrole...
14.12.2019
Praha 15 chce zvýšit kapacitu domu sociálních služeb v Parmské ulici. Starou budovu plánuje zrekonstruovat....
14.12.2019
Obyvatel Prahy za tři čtvrtletí přibylo 10.056, je jich téměř 1,319 milionu. Většina nových obyvatel...
Reklama