1℃
Dnes je 18. leden , svátek má Vladislav

OBRAZEM: Takhle kdysi vypadala matička Praha. Fotograf město zachycoval na panoramatických snímcích

Výstava, která v této době opanovala Malou výstavní síň Czech Photo Centre patří vzpomínce na fotografa Tomáše Vitovského. Ten na svých převážně panoramatických fotografiích zachycoval proměnu velkoměsta zejména ve Vršovicích a na Žižkově i neměnnou hodnotu Starého Města a Malé Strany.

Reklama

V jeho podání Praha vždy působí majestátně a výjimečně. Za snímky zachycující z velké části mizející skutečnost získal řadu významných ocenění v soutěži Praha fotografická. Jeho tvorba byla bohužel přerušena brzkým úmrtím.

„K novému roku nový starý fotoaparát,“ tímto vtipným výrokem vítal Tomáš Vitovský před několika lety nejen nový rok, ale i příležitost připomenout své zaujetí pro klasickou černobílou fotografii a speciální fotografické techniky. V přebujelé barevnosti photoshopových fotografických kreací dnes již tak trochu podivínské či staromilské, a přece nezapomenutelné papírové zvětšeniny či kontakty záběrů pořízených panoramatickým Horizontem.

Hvězdné války ve skutečnosti uprostřed metropole. Kde přistál populární robot R2-D2 ze Star Wars?

Přítel staré fotografie

„Tomáš Vitovský, ač původním povoláním lékař, se fotografii plně věnoval řadu let. Vyznával autorské zpracování konečné fotografie. Fotografoval na klasický film a fotografie zvětšoval klasickou fotochemickou cestou. Hlavními tématy mu zpočátku byly fotografie přírody, makrofotografie, posléze se ale intenzivně věnoval panoramatické fotografii krajiny a hlavně Prahy, kde trvale žil.

Český fotograf, který prošel 1. světovou válkou. Proč jeho negativy zničili komunisté?

Původně tvořil skládaná panoramata, později fotografoval převážně panoramatickými přístroji Horizont a FT 2. Měl několik samostatných výstav a řadu hromadných, zejména v rámci mezinárodního projektu výstav panoramatických fotografů. Jeho soubor panoramatických fotografií Prahy se každoročně rozrůstal. Zahrnoval nejen klasické krásy města, ale i jeho problémy, nedostatky a bolesti,“ uvedla k osobě fotografka kurátorka výstavy Věra Matějů.

Kronikář proměn Prahy

Tématy Vitovského fotografií byla zapomenutá, opomíjená a neřešená místa jako nádraží Vyšehrad, Libeňský ostrov, holešovický přístav či nákladové nádraží Žižkov. Zachycoval proměnu velkoměsta ve Vršovicích a na Žižkově i neměnnou hodnotu Starého Města a Malé Strany. V jeho podání Praha vždy působí majestátně a výjimečně. Byl obrazovým kronikářem jejích proměn. Za své fotografie zachycující z velké části mizející skutečnost získával opakovaně ocenění v soutěži Praha fotografická. Vedle panoramatické tvorby nadšeně propagoval speciální fotografické techniky, jichž využíval především k vytváření originálních dívčích portrétů, stojících na pomezí mezi malbou a fotografií.

Fotograf Jiří Macht se ohlíží za čtvrtstoletím svého snění. Jeho díla vystavuje Galerie 1

Fotografii se věnoval i organizačně. Byl členem fotografické skupiny PAN HORAMA, s níž společně vystavoval, ateliéru Fotorenesance sdružujícího ve jménu klasické fotografie výtvarníky různého zaměření a organizujícího jejich výstavní činnost a propagaci. Aktivně se podílel na práci Klubu fotografů amatérů v Žižkově, s nímž prožíval nejen slavné oslavy 80. výročí s velkou výroční výstavou, lákavé fotografování v rámci akce Jeden den na Žižkově, ale i rozpad tohoto inspirujícího fotografického uskupení.

Něco pro fajnšmekry. Dalibor Janda má vlastní zlatou medaili s portrétem. Na prodej je za 50 tisíc

Každopádně každý ze společně pořízených snímků projektu Jeden den na Žižkově, vytvořený s vědomím neopakovatelnosti situací, v základních rysech stále stejného, ale v čase i místě se vyvíjejícího a obměňujícího území, zůstal jedinečný, důležitý pro paměť příštích generací a stejně jako Vitovského vlastní tvorba má šanci přispět k aktuálnímu řešení některých žižkovských problémů, jako je například budoucnost jeho nákladového nádraží. S účastí ve fotoklubu souvisí i Vitovského spolupráce s žižkovskou nonkonformní Galerií Krásova.

A protože, jak se říká, nic není černobílé, najdeme u Tomáše Vitovského výjimečně i barevné fotografie. Pořídil je například v roce 2002, kdy nikoliv jako povodňový turista či senzacechtivý fotograf, ale v přestávkách záchranářských prací, na nichž se podílel, zachytil stoupající hladinu Vltavy.

Socialismus nemá lidskou tvář. Portréty 25 osobností, které prchly z Česka do země helvetského kříže

Temnokomorník

Významnou etapu Vitovského života představuje dvouletá spolupráce a časopisem Temnokomorník. Šlo o fotografický časopis vydávaný jemu názorově blízkou partou nadšenců a milovníků klasické černobílé fotografie jako nezávislý a neziskový tříměsíčník. Vznikl spontánně na začátku roku 2010 a jeho redakci tvořili lidé, kteří – podle svého vyjádření – „jsou trochu retro a které digitální fotografie míjí obloukem. Mají rádi kvalitní staré i současné fotografie, ale k některým ´moderním´ trendům ve fotografii jsou poněkud skeptičtí.“ Projekt „časopisu bez reklam a podpory z grantů byl od začátku utopie, ale stálo za to tím žít,“ napsal jeden z nich fotograf Stanislav Bříza jako epitaf časopisu. I pro Tomáše Vitovského byla tato příležitost, nejen odborně a teoreticky přínosnou zkušeností, ale především možností se setkávat s fotografy a lidmi podobného přesvědčení a vkusu.

Bez spojení není velení. Podívejte se na unikátní historické fotky spojovacích vojsk

Životní dráha MUDr. Tomáše Vitovského se nečekně a předčasně uzavřela 12. června 2014.

Výstava v Czech Photo Centru v Seydlerově 4 v Praze 5 potrvá do 10. června. Otevířeno je denně kromě pondělí do 18 hodin. Vstupné 80 korun zahrnuje také vstup na hlavní výstavu ve Velké síni Czech Photo Centra „Chrámy nové doby“ Jiřího Šebka.

Jiří Šebek: Chrámy nové doby

Jiří Šebek získal vítězství v kategorii Grant Prahy soutěže Czech Press Photo 2016 na základě projektu, který mapuje novodobé směry pražské architektury. V dřívějších dobách architektuře Prahy dominovaly kostely, chrámy či jen věže. Nyní tyto staré chrámy nahrazují chrámy nové doby – administrativní a obchodní budovy.
Chrámy nové doby jsou protipólem ke klasickému stylu pražských budov i Šebkově typické tvorbě. Pro tuto sérii, ostatně jako pro všechna Šebkova díla, je charakteristická preciznost, minimalismus a čistota podání. Velmi často jsou budovy zabírány od druhého a třetího patra. Parter bývá z důvodu rušivých elementů vynechán.

Nová tvář Prahy

První fotografie ze série Chrámy nové doby vznikly na jaře roku 2016. Jsou tomu tedy již dva roky, co si umělecký fotograf Jiří Šebek vizualizoval svou představu o fotografiích moderní architektury. Veškeré jeho požadavky byly postupně naplňovány, jediné, v čem se vize rozchází s finální podobou, je lokalita. Původní plán počítal s moderními budovami z celého světa. Protože se však Šebek kontinuálně věnuje focení staré Prahy, věžím, kostelům, chrámům atd., zcela přirozeně z toho vyplynula idea ztvárnit samostatnou sérii nové architektury v Praze.

FOTO: Výstava fotografií Tomáše Vitovského a Jiřího Šebka

Výstava fotografií Tomáše Vitovského a Jiřího Šebka - 1 informuji.czVýstava fotografií Tomáše Vitovského a Jiřího Šebka - 2 praha v klasickém panoramatuVýstava fotografií Tomáše Vitovského a Jiřího Šebka - 3 paladix petra klačkováVýstava fotografií Tomáše Vitovského a Jiřího Šebka - 4 sčfVýstava fotografií Tomáše Vitovského a Jiřího Šebka - 5 sčf+
Další fotky
Výstava fotografií Tomáše Vitovského a Jiřího Šebka - 6 temnokomorník
Včera, 18:32
Vedení Prahy 1 souhlasí s převodem bývalého ateliéru sochařky Hany Wichterlové na Malé Straně na...
Včera, 17:00
Vedení Dolních Měcholup plánuje upravit náves, která se má stát příjemným centrem pro trávení času....
Včera, 15:35
Ministerstvo financí zrušilo v loňském roce na území hlavního města 12 heren. V současné době...
Včera, 13:34
Letos má padnout rozhodnutí, zda Letiště Václava Havla postaví novou ranvej za devět miliard korun....
Včera, 09:25
Ve Zbraslavi má vyrůst policejní budova velká jako třináctipatrový panelák. Má to být největší objekt...
16.1.2019
Jednota umělců výtvarných se představuje v žižkovské Galerii Toyen. Cílem Jednoty je dát prostor všem...
16.1.2019
Minulý týden bylo kolem Autonomního sociálního centra Klinika horko. V Jeseniově ulici stálo množství lidí...
16.1.2019
Ministr dopravy Dan Ťok (za ANO) a zástupci hlavního města se shodli na zahájení výkupu...
16.1.2019
V pražských Holešovicích vznikne nový studentský kampus s 539 pokoji. Stát bude mezi ulicemi Na...
Reklama