OBRAZEM: Víte, kde v Praze najdete sochu pterodaktyla? Hledejte v Grébovce u grotty, nejpozoruhodnější umělé jeskyně nejen u nás

Další fotky

Nenechte se zmást tím, že hledáte Grébovku, ale směrovky ukazují jen k Havlíčkovým sadům. Tenhle půvabný kousek zeleně v Praze 2 na Vinohradech má za sebou bohatou a dlouhou historii.

Řečeno slovy odborníka se jedná o park smíšeného novorenesančního a novoromantického pojetí, ohraničený ulicemi U Havlíčkových sadů a Rybalkovou a na jihu potokem Botič. Z jeho celkové rozlohy 11 ha zabírá 1,7 ha vinice, s jejímiž zkapalněnými produkty se můžete blíže seznámit v tamním Viničním altánu.

OBRAZEM: Abyste se prošli po vinici, nemusíte na Moravu. Víte, kde je vinice svaté Kláry?

Přes 130 let práce a vývoje

Tzv. Grébovka byla vybudována v letech 1871 až 1888 jako zahrada patřící k vile (čp. 58) pražského průmyslníka Moritze Gröbeho, společníka firmy Lanna a Šebek. Gröbe nešetřil, mohl si do vily a zahrady dovolit investovat tehdejších 1,76 milionu korun, tj. dnes téměř půl miliardy.

První písemnou zmínku o této lokalitě jako o vinici máme doloženou z roku 1323, víno se zde začalo pěstovat za Karla IV., který přikázal vinnou révou osazovat všechny příhodné svahy. Dnes je z celého rozsáhlého areálu, který prošel v letech 2001 až 2014 rozsáhlou rekonstrukcí, zcela jistě nejpozoruhodnější umělá jeskyně, tzv. grotta, postavená jako romantizující prvek.

OBRAZEM: Tajemství Valdštejnské zahrady. Proč tam jsou podivní hadi a ropuchy?

Pečlivá příprava, skvělý výsledek

Autoři projektu, architekt Barvitius, stavitel Havel a jeho asistent, nejprve hledali inspiraci v cizině, v Itálii a v Německu. Inspirovaly je především Berlínské akvárium, fontány v Kasselu a umělé skály ve Zhořelci. Samotnou stavbu zrealizoval pražský sochař Josef Vorlíček z cihel omítnutých betonem tak, aby výsledek připomínal krápníky. Pozoruhodné jsou doplňky grotty, zejména pak pterodaktyl (!) ve středu mušle nesené bohem moří Neptunem v kašně dole před grottou, vytvořené Bohuslavem Schnirchem.

FOTO: Grébovka

Grébovka - All-focusGrébovka - All-focusGrébovka - All-focusGrébovka - All-focusGrébovka - All-focus
Další fotky
Grébovka - All-focusGrébovka - All-focusGrébovka - All-focusGrébovka - All-focusGrébovka - All-focusGrébovka - All-focusGrébovka - All-focusGrébovka - All-focusGrébovka - All-focusGrébovka - All-focusGrébovka - All-focusGrébovka - All-focusGrébovka - All-focusGrébovka - All-focusGrébovka - All-focusGrébovka - All-focusGrébovka - All-focusGrébovka - All-focus

Krása za 40 milionů

Grotta i její okolí postupem doby chátraly, usídlili se zde bezdomovci i narkomani a záchrana přišla na poslední chvíli. Když zahradu získal nový majitel, Praha 2, podařilo se v letech 2011 až 2014 nákladem 40 milionů korun grottě vrátit původní krásu. A že je na co se dívat!

Včera, 18:20
Tam, kde se potkává Bubeneč s Letnou a Praha 6 s Prahou 7, poblíž známé...
Včera, 18:00
U příležitosti 90. výročí slavnostního otevření Sokolovny Zbraslav dokončila zbraslavská jednota vysněnou rekonstrukci bývalého kinosálu....
Včera, 17:00
Komerční článek
V tomto roce se soutěž i nominace dostaly do úplně nového kontextu. Možná teď nemáte chuť „bojovat“...
Včera, 17:00
Park před vršovickým nádražím, který od roku 2014 nese název Park Jiřiny Haukové a Jindřicha...
Včera, 14:20
Demolice obchodního domu na Petřinách a následná výstavba developerského projektu trápí obyvatele Petřin. I když...
Včera, 13:00
Událost, kde si lze autorskou tvorbu nejen prohlédnout, ale i zakoupit. Událost, na níž je...
Nemocnice na Bulovce
Včera, 12:20
Stát v Praze prověří kapacitu ve zdravotnických zařízeních s cílem spolu s magistrátem zajistit tisíc...
Včera, 11:00
Se začátkem podzimu nastává pro rybáře období, které je završením jejich celoroční práce, a tím...
Včera, 09:40
Hospodaření radnice Prahy 4 skončilo v prvním pololetí přebytkem zhruba 43,6 milionu korun. Výsledek ovlivnily...
Včera, 08:59
Patnáct let uzavřená secesní budova Nové strašnické školy a přilehlá zahrada se od 9. do...
Včera, 07:35
Technická správa komunikací začala s opravou Barrandovského mostu. Rekonstruovat se bud stavba následujících několik let,...
Reklama