Obvodní soud nezpochybnil, že domy v Písnici byly v 90. letech převedeny na ČEZ. Nájemníci se zřejmě odvolají

Obvodní soud pro Prahu 4 zamítl žalobu, podanou třemi nájemníky proti CIB RENT Písnice s. r. o. a Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových. Žaloba se týkala zpochybnění převodu domů v devadesátých letech na ČEZ, žalobci mají za to, že majitelem by měl být stále stát.

Advokát žalovaných Viktor Rossmann uvedl, že byt, který je státu, může nabýt jen občan, nikoli jej převést na třetí osobu. Odvolával se mimo jiné na výsledky vyšetřovací komise v podobné kauze – OKD. Soudce Ladislav Nevole však označil žalobu za nedůvodnou. S žalovanými se shodl v tom, že se tehdy jednalo o převedení celých bytových domů a na byty nešlo hledět jako na právní jednotky.

Pražská Libuš nepovolila kácení na sídlišti Písnici – za poškození hydroizolace domu nemůže břečťan

Privatizační projekt soud neprojednal

Soudce zároveň nepřipustil předložení důkazu, který Rossman označil za stěžejní – představení privatizačního projektu. Podle něj nepatřily před listopadem 1989 všechny domy, které byly převedeny na ČEZ, jen energetickým závodům, ale také kupříkladu masokombinátu a dalším státním podnikům.

Pravomocný štempl Vrchního soudu: nájemníci Písnice se nemusí omlouvat majitelům sídliště

Podle soudce nemělo a nemá na nájemníky vliv, kdo je vlastníkem domů. Náš REGION ale již v minulosti informoval o tom, že poté, co ČEZ prodal sídliště Písnice (respektive jeho část) soukromé společnosti, zvedly se nájmy a nájemníci v některých bytech se často střídají. Proti rozsudku soudu první instance je možné odvolání, kauzu by případně dále posuzoval Městský soud Praha. Nájemníci se pravděpodobně odvolají. V kauze se táhnou i další soudní spory.

Rekapitulace kauzy táhnoucí se léta

Kauza Písnice se táhne dlouho. Malá rekapitulace: Byty energetických závodů byly v 90. letech bezplatně převedeny na ČEZ, který následně nájemníkům opakovaně slíbil jejich odprodej. Ti za tímto účelem prodali majetky a založili družstva, kam vložili finanční prostředky.

V rámci Vzpurné Prahy mluvili o své zkušenosti nájemníci z Písnice

Následně ale ČEZ nastavil prodej tak, že nebylo v možnostech kohokoli z nájemníků byty (které se prodávaly jako celek) koupit. V otevřené soutěži zvítězil podnikatel Pavol Krúpa, který se nakonec koupě vzdal, druhá v pořadí byla společnost CIB RENT Písnice. Té byly byty v červnu 2017 prodány.

Dnes, 14:02
V červnu budou mít příslušníci Integrovaného záchranného systému a pracovníci ve zdravotnictví vstup do pražské...
Včera, 16:30
Dva případy nákazy koronavirem potvrdili lékaři v alzheimer centru v pražských Malešicích. Nemoc covid-19 se...
29.5.2020
Komerční článek
Náš REGION představuje top produkty tohoto boxu, které lze zakoupit a testovat na www.brandnooz.cz. KINDER...
29.5.2020
Návštěvníci historických objektů či výstav na Pražském hradu nemusí od dneška do pondělí platit vstupné....
29.5.2020
Harmonogram stavby trojské lávky koronavirová krize nenarušila. Stavebníci už dokončili pilíře a pracují na mostních...
28.5.2020
Městská společnost Technologie hlavního města Prahy (THMP) otevřela nové výjezdové středisko v Praze Michli. Středisko...
28.5.2020
Týden starý incident mezi pražským primátorem Zdeňkem Hřibem a předsedkyní zastupitelského klubu ODS Alexandrou Udženijou...
28.5.2020
Život v Česku se pomalu vrací do běžných kolejí. Otevřena je většina obchodů, lidé mohou...
Invalidovna
28.5.2020
Výpůjčku západního křídla Invalidovny v pražském Karlíně získalo do konce letošního roku Multikulturní centrum Studia...
28.5.2020
Vlaky se na opravený Negrelliho viadukt v Praze vrátí hned v první den jeho otevření,...
27.5.2020
Na trať mezi pražskými Hlubočepy a Sídlištěm Barrandovem se vrátí od pondělí 1. června tramvaje....
Reklama