19℃
Dnes je 23. září , svátek má Berta

Kam s ním? Obyvatelům centra chybějí popelnice

Kdo netřídí, ať zaplatí vyšší poplatek za odpady. Jsou ale tací, kteří by rádi třídili, jenomže kontejnery na tříděný odpad mají daleko. Tíží to třeba obyvatele Prahy 1 a turisty.

Reklama

Veronika bydlí v první pražské městské části pět let. Od dob studia medicíny na Univerzitě Karlově si na noční ruch na Václavském náměstí zvykla. Co jí ale vadí, je málo kontejnerů na tříděný odpad v blízkosti jejího domova. „Rozhlédněte se po Václaváku. Schválně, kolik napočítáte kontejnerů na tříděný odpad? Jsme v centru Prahy, ale ani obyvatelé, ani turisté tu nemají příliš mnoho šancí třídit. Takže paradoxně končí všechny odpadky v jednom koši,“ trápí Veroniku, která na problém Náš REGION upozornila.

VACLAVAKpopelnice
Třídit odpad na Václavském náměstí je komplikované, ne-li nemožné.
(Náš REGION)

Faktem je, že kontejnerů na tříděný odpad na Václavském náměstí není moc. Veřejně přístupné jsou tu pouze dva: na plasty a na papír. Nacházejí se ve středu náměstí u Jindřišské. „Na sklo nebo nápojové kartony tu kontejner nenajdete,“ doplňuje mladá medička. Nejbližší veřejně přístupné stanoviště kontejnerů je u železniční stanice Hlavní nádraží Praha, na Senovážném náměstí nebo v ulici Na Perštýně.

Třídit smíš s klíčem

Proč v centru, kde je vysoká koncentrace turistů a odpadu, kontejnery chybějí? Ačkoli Náš REGION kontaktoval mluvčí Prahy 1, kam problém nejen katastrálně spadá, neodpověděla. Vysvětlení přišlo až z pražského magistrátu. „Separační stanoviště v Praze 1 jsou prioritně umisťována v bytových domech, aby sběrné kontejnery nenarušovaly vzhled městské části a nepřekážely běžnému provozu,“ uvedl mluvčí magistrátu Vít Hofman.

Firma chce v Ďáblicích dál navážet odpady, radnice je proti

Popelnice tedy jsou, ale pod zámkem a ne ve všech bytových domech. Jak tedy mohou třídit odpad obyvatelé Prahy 1, kteří ve svém domě kontejner nemají? Natož pak turisté? To zřejmě starostu Pavla Čižinského (Praha 1 sobě) netrápí. Nezbývá asi než si vyhledat nejbližší veřejně přístupný kontejner na webu https://ksnko.praha.eu/map-separated/.

Řešení? Podzemní kontejnery

Řešením pro Václavské náměstí by byly podzemní kontejnery. Jenomže tady se naráží na prostorový problém. „Problémem při budování podzemních kontejnerů je vysoký stupeň zasíťování, kanalizace a další rozvody. Kontejnery také nemohou být umístěny pod tramvajovým vedením, aby zde mohl být vůbec výsyp proveden,“ vysvětluje Hofman.

Vila rudého prezidenta se zbourá. Úřad i památkáři to posvětili

Magistrát se ale nebrání kapacity popelnic navýšit. I když přiznává, že to bude opět jen v uzavřených prostorách. „Pokud městská část požádá o umístění dalšího stanoviště, nebráníme rozšiřování jejich počtu. Spíše však poroste počet domovních stanovišť, která jsou pro rozpočet města méně náročná než venkovní stanoviště. Zřízením domovních stanovišť se zlepšuje kvalita sbírané komodity a kontejnery jsou blíže jejich uživatelům. Domovní stanoviště rovněž nejsou tak často terčem vykrádání sběrných nádob, jako je tomu u venkovních, a nemusí také čelit vandalům, kteří tyto nádoby poškozují,“ dodal mluvčí.

Odpadky z Jižního Města by mohly svážet elektromobily, šetří životní prostředí i rozpočet

Zatímco v jiných městských obvodech jsou kontejnery na tříděný odpad téměř v každé ulici, Praha 1 životní prostředí zřejmě nevnímá tak důsledně.

Záchranka se na cestě do nemocnice srazila s autem a odmrštila popelnice

Na území Prahy 1 je aktuálně umístěno celkem 831 separačních stanovišť. Z toho 19 venkovních, dalších 798 je tzv. domovních. Dále je na území Prahy 1 zřízeno celkem 14 stanovišť podzemních kontejnerů. Svoz odpadu se uskutečňuje zpravidla denně a úklid kolem popelnic je zajišťován pětkrát denně.

Umisťování separačních stanovišť se uskutečňuje v kooperaci magistrátu, městské části a svozové společnosti.  Městská část určuje místa, kde bude stanoviště stát nebo bude vybudováno v případě stanovišť podzemních kontejnerů. Ta jsou výhradně v majetku městské části.

 

 

 

Před 1 hodinou
294. derby pražských "S" bylo jako již tradičně velmi vyhrocené. Kromě dvou červených karet a...
bytový dům Hadovka, foto Fefík
Před 2 hodinami
Ve velké části Prahy se zvýší daň z obytných nemovitostí, v případě těch komerčních se...
Dnes, 10:44
Komerční článek
Momentálně nabízíme: BYTY Nabízíme byty v moderních bytových domech, vysokého standardu a urbanistickou funkcí. Projekty...
Dnes, 10:44
Dominantou dětského hřiště v Centrálním parku Prahy 13 bude obří herní sova o výšce 3,6...
Včera, 16:44
V hlavním městě se při oslavách 30. výročí 17. listopadu 1989 uskuteční například koncerty, výstava...
Včera, 12:11
Městská doprava na ruzyňské letiště se potýká v posledních letech s kapacitními problémy. Nejezdí tam...
Staroměstské náměstí
Včera, 09:01
V centru Prahy už nebudou moci vystupovat lidé v obřích kostýmech pand a dalších zvířat....
21.9.2019
Před budovou Národního technického muzea (NTM) na pražské Letné probíhá Recyklační víkend. Výměnou za své...
21.9.2019
Budoucí podobu historických budov v centru Prahy, které jsou spojené s palácem Savarin a tvoří...
21.9.2019
Bohemka na domácím stadionu zůstává neporažena. Po posledním dramatickém utkání se Zlínem, ale nebyl trenér...
21.9.2019
Sochař Jan Hána se narodil 28. října 1927 v Dobronicích u Bechyně, kde začal pracovat...
Reklama